جنگ در اوکراین و افکار عمومی روسیه؛ پوتین خود را برای انتخابات پیش‌رو آماده می‌کند

11

I

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از شش منبع ناشناس گزارش داد که ولادیمیر پوتین قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری روسیه که قرار است حدود چهار ماه دیگر برگزار شود، شرکت کند.

ولادیمیر پوتین که از سال ۲۰۰۰ میلادی عملا قبضه قدرت در روسیه را در دست دارد، انتظار می‌رود این بار نیز برای پنجمین بار به عنوان رئیس‌ جمهوری در انتخابات ماه مارس ۲۰۲۴ نامزد شود؛ اقدامی که اگر قانون اساسی روسیه تغییر نکرده بود امکان آن بوجود نمی‌آمد. با این حال، در شرایط فعلی، پوتین می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ در سمت خود باقی بماند.

پس از خنثی کردن شورش مسلحانه رهبر گروه مزدور واگنر در ماه ژوئن، حالا پوتین برای جلب حمایت پایگاه رای اصلی خود در میان نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح و رای دهندگان شهرهایی به غیر از مسکو خیز برداشته است.

یک منبع به رویترز گفت: «تصمیم نهایی گرفته شده است – او نامزد خواهد شد.»

منبع دیگری که او نیز مانند دیگران به دلیل ماهیت حساس سیاست کرملین ترجیح داد تا هویتش پنهان باقی بماند گفت: «دنیایی که ما به نظاره‌گر آن هستیم بسیار خطرناک است.»

یک منبع دیپلماتیک خارجی ناشناس هم گفت که «به همین زودی» پوتین نامزدی خود را اعلام خواهد کرد.

پوتین به طور سنتی برنامه‌های خود برای شرکت در انتخابات را تا آخرین لحظه سربسته نگه می‌دارد. اما این طور که به نظر می‌رسد، رهبر روسیه همین حالا هم عملا مبارزات انتخاباتی خود را شروع کرده است، چرا که به طور فزاینده‌ای در حال شرکت و برگزاری رویدادهای عمومی بیشتر است و در طول سفرهایش به سراسر کشور با مردم عادی رو در رو ملاقات می‌کند.