وزیر خارجه آمریکا در دیدار خود با رئیس جمهوری اوکراین بر حمایت دولت پرزیدنت بایدن از تمامیت ارضی اوکراین در برابر «تهاجمات روسیه» تاکید کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در کی‌یف به وی گفت که واشینگتن به ادامه همکاری‌های امنیتی خود برای اطمینان یافتن از توان دفاعی اوکراین در برابر تجاوزات روسیه ادامه خواهد داد.

آقای بلینکن گفت: «ما افتخار می کنیم که از اوکراین در برابر سال‌ها تهاجم و فشار روسیه، اعم از حمله به شبه جزیره کریمه تا درگیری‌ها در منطقه‌ دونباس، حمایت کرده ایم. البته اوکراین همین بهار امسال بار دیگر مورد آزمایش قرار گرفت؛ زیرا روسیه نیروهای بیشتری را نسبت به تجاوز سال ۲۰۱۴ ، به نوار مرزی اوکراین اعزام کرد. آقای رئیس جمهوری، من می‌توانم به شما بگویم که ما کاملاً در کنار شما هستیم. شرکا این گونه عمل می‌کنند. این همان تاکیدی است که چند هفته پیش در اجلاس ناتو اعلام شد.»

این اولین سفر وزیر خارجه دولت پرزیدنت بایدن آن هم کمتر از چهار ماه پس از شروع به کار به اوکراین است. تحلیلگران معتقدند که این نشانه اولویت دادن به وضعیت در اوکراین در دولت جدید آمریکا است.

آقای بلینکن با مخاطب قرار دادن تصمیم‌گیران در کرملین گفت که دولت پرزیدنت بایدن مراقب اقدامات آنها در نوار مرزی با اوکراین است: «ما از روسیه میخواهیم که اقدامات تهاجمی و بی ملاحظه اش را متوقف کند. ما به تقویت مشارکت امنیتی و همکاری نزدیک با شما ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که اوکراین می تواند از خود در برابر تجاوزات دفاع کند. ما می دانیم که روسیه برخی نیروهای خود را از مرز اوکراین خارج کرده است، اما همچنین می بینیم که نیروهای قابل توجهی در آنجا باقی مانده اند. تجهیزات قابل توجهی در آنجا باقی مانده است. ما خیلی دقیق اوضاع را زیر نظر داریم.»

روسیه مدعی است که نظامیانش در خاک اوکراین نیستند. اما اوایل سال جاری رزمایش گسترده ای را در نوار مرزی با اوکراین اجرا کرد و آن رزمایش موجب نگرانی کی‌یف و اروپاییان شد. مسکو می گوید که نیروها پس از مانور نظامی به پایگاه‌هایشان برگشته اند.

تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیری در شرق اوکراین که از سال ۲۰۱۴ بیش از چهارده هزار کشته به جای گذاشته است، تاکنون بی‌‌نتیجه‌ بوده است.