جهان سادات، همسر محمد انور السادات، رئیس جمهوری پیشین مصر در سن ۸۷ سالگی در بیمارستانی در قاهره درگذشته است.

مردم مصر جهان سادات را به خاطر کار داوطلبانه در درمان نظامیان زخمی جنگ اکتبر سال ۱۹۷۳ به یاد می‌آورند که باعث شد او را “مادر قهرمانان” لقب دهند و مدافعان حقوق زنان از او با عنوان یکی از فعالان موثر رفع تبعیض از زنان نام می‌برند.

جهان سادات در ۲۹ اوت سال ۱۹۳۳ متولد شد. پدرش یک جراح مصری و مادرش یک معلم موسیقی اهل بریتانیا بود.

او در سال ۱۹۴۹ با انور سادات، افسر ارتش مصر که پانزده سال از او بزرگتر بود ازدواج کرد. این زوج دارای سه فرزند شدند.

محمد انور السادات پیشتر ازدواج کرده و آن ازدواج به طلاق منجر شده بود و این موضوع علاوه بر تفاوت سنی باعث شده بود که والدین جهان به سادگی به این وصلت راضی نشوند.

حهان
جهان سادات پس از ترور همسرش در مصر و آمریکا تدریس می‌کرد

انور سادات در کودتای افسران مصر در سال ۱۹۵۲ که به سرنگونی ملک فاروق منجر شد شرکت داشت و از دوستان جمال عبدالناصر، از دیگر افسران کودتا بود.

خط
انور سادات، رئیس جمهور پیشین مصر
خط

ناصر که در سال ۱۹۵۶ خود را رئیس جمهوری مصر اعلام کرده بود در اکتبر سال ۱۹۷۰ درگذشت و سادات که از معاونان رئیس جمهور بود جانشین او شد.

مهمترین دستاورد سادات، پیروزی در جنگ ۱۹۷۳ با اسرائیل بود که در آن برای اولین یک ارتش عربی توانست ارتش اسرائیل را شکست دهد و سرشکستگی ناشی از شکست جنگ شش روزه را جبران کند.

پیروزی سال ۱۹۷۳ زمینه خروج اسرائیل از صحرای سینا را فراهم آورد. صحرای سینا در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل به اشغال اسرائیل در آمده بود.

شاه و سادات
شاه پس از خروج از ایران با استقبال رسمی سادات به مصر رفت

پیروزی مصر زمینه مذاکرات صلح با اسرائیل را فراهم آورد و به برقراری روبط بین دو کشور منجر شد. مصر اولین کشور عربی بود که اسرائیل را به رسمیت شناخت.

صلح با اسرائیل باعث اعطای جایزه نوبل صلح به انور سادات شد، اما خشم گروه‌های تندرو به خصوص اسلامگرایان را هم برانگیخت. روز ۶ اکتبر سال ۱۹۸۱ محمد انور السادات که در یک مراسم رژه نظامی حضور داشت هدف شلیک گروهی از نظامیان اسلامگرا قرار گرفت و کشته شد در حالیکه همسرش، جهان، در همان مراسم حضور داشت.

جهان سادات که در رشته ادبیات تطبیقی تحصیل کرده بود پس از ترور همسرش در مصر و ایالات متحده به تدریس مشغول شد.

مصر
از راست: سادات، شاه، فرح پهلوی، جهان سادات – شاه ماه‌های پایانی زندگی خود را در مصر گذراند

در میان ایرانیان، جهان سادات بیشتر به خاطر روابط نزدیک ایران و مصر در دوران شاه سابق و سفرهای متعدد انور سادات و همسرش به ایران شناخته شده است. در حالیکه در دوره عبدالناصر، مصر موضعی خصمانه نسبت به ایران داشت و حتی از تجزیه ایران حمایت می‌کرد، دوستی دو کشور در دوره زمامداری سادات باعث شد تا در جریان جنگ سال ۱۹۷۳ایران با وجود برخی همکاری‌ها با اسرائیل، کمک‌های نظامی در اختیار مصر قرار دهد.

سادات همواره از این پشتیبانی با سپاس و از ملت ایران به عنوان دوست همیشگی مصریان یاد می‌کرد. تا قبل از انقلاب، بین ایران و مصر روابط رو به گسترش سیاسی و اقتصادی وجود داشت.

محمدرضا شاه پس از خروج از ایران در جریان انقلاب اسلامی، آخرین ماه‌های حیات خود را به عنوان میهمان دولت مصر در آن کشور گذراند و در همان کشور درگذشت. آرامگاه موقت او نیز در قاهره است.

پس از انقلاب در ایران، جمهوری اسلامی روابط خود را با مصر قطع کرد که هنوز برقرار نشده است. با انتشار خبر ترور سادات در سال ۱۹۸۱، نهادهای جمهوری اسلامی به شادمانی پرداختند و یکی از خیابان‌های تهران را به نام قاتل او نامگذاری کردند.

دو هفته پیش گزارش‌هایی حاکی از بستری شدن جهان سادات در بیمارستانی در قاهره منتشر شد و یکی از دوستان خانواده گفت که خانم سادات مدت‌ها با سرطان مبارزه می‌کرد.