با پایان تعطیلات نوروز و اعلام موج چهارم کرونا در ایران، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت گفته است در شبانه روز گذشته ۱۶۱ نفر بر اثر کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

در مقایسه با روز گذشته آمار مرگ میر روزانه در ایران با یک چهارم افزایش، از ۱۲۳ نفر به ۱۶۱ نفر در روز رسیده است. در همین زمان ۱۱ هزار ۶۸۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا نیز شناسایی شده است.

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفته است “خیز بلند” بیماری کووید-۱۹ در کشور آغاز شده و “از نظر اپیدمیولوژیک الگویی که از بیماری در کشور دیده می‌شود، نشان‌دهنده پرچمداری کرونای انگلیسی است، به طوری که بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در اکثر استان‌های کشور افزایش یافته‌اند و خیز جدید بیماری در حال اتفاق است.”

بنابر اعلام وزارت بهداشت در مجموع ۴۷ شهر قرمز و ۱۲۶ شهر نارنجی، ۲۴۷ شهر زرد و ۲۸ شهر آبی در ایران وجود دارد. بدین ترتیب، از دو ماه پیش تا کنون آمار شهرهای قرمز و نارنجی در ایران ۹۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت قرمز به معنای بسیار پر خطر است و در این وضعیت همه مشاغل به جز شغل‌های گروه یک که مشاغل ضروری هستند، باید تعطیل باشند. وضعیت قرمز در عین حال به این معناست که تعداد موارد قطعی، به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۲۵ مورد در روز و روند اپیدمی در حال ازدیاد است.

دولت مردم را به خاطر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جریان تعطیلات نوروز سرزنش کرده اما منتقدان می‌گویند دولت ایران قوانین محکمی برای کنترل رفت و آمدها وضع نکرده است و واکسیناسیون در این کشور بسیار کند پیش می‌رود.

پیشتر جمعی از فعالان مدنی و کادر درمان، با راه اندازی کارزاری آنلاین، خواستار اقدام قاطع دولت برای ممنوع کردن سفرهای نوروزی و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون شده بودند.

نارضایتی از واکسیناسیون

در همین زمینه امروز محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران گفت “میزان واکسیناسیون در کشور تا کنون به یک درصد جمعیت هم نرسیده و این تاخیر و عقب‌ ماندن برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست”.

او می‌گوید واکسیناسیون در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی درحال توسعه با “تاخیر و عقب ماندگی” عمل کرده است.

واکسیناسیون در ایران آغاز شده است اما آمار رسمی از تعداد کسانی که واکسن دریافت کردند روزانه منتشر نمی‌شود.

پیشتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران محموله‌های وارداتی از روسیه و چین را کافی ندانسته و گفته بود: “واکسن‌های وارداتی در پکیج‌های با تعداد ۱۰۰ هزار و۲۰۰ هزار تحویل می‌شود که حتی امکان واکسیناسیون فاز اول کشوری برای اعضای کادر درمان و افراد آسیب پذیر را تأمین نمی‌کند.”

حسن روحانی رییس جمهوری ایران اخیرا اعلام کرد بخش خصوصی اجازه دارد با استفاده از ارز نیمایی، واکسن وارد کند.

در روزهای گذشته متخصصان بهداشت و درمان هشدار داده‌اند که فرایند واکسیناسیون عمومی به هیچ وجه نباید با فرایند واردات واکسن از سوی شرکت‌های خصوصی یکی شود.

.