ساعاتی پس از انتشار نامه جواد جاویدنیا، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران، مبنی بر لزوم فیلتر شدن اینستاگرام، گوگل پلی، وی پی ان ها و فیلترشکن، مرکز رسانه قوه قضائیه اصل این نامه را تایید کرد اما اعلام کرد که این درخواست از سوی مقام مافوق یعنی رئیس کل دادگستری استان تهران “بلااثر” شده و آقای جاویدنیا هم تحت تعقیب قضایی از سوی دادسرای انتظامی قضات است.

قوه قضائیه اعلام کرده است: “نوشتن چنین نامه‌ای یک تخلف اداری و مداخله‌ای خارج از وظایف و اختیارات نامبرده بوده است”.

ساعاتی پیش از این حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت از نامزدهای انتخاباتی گلایه کرده بود که در زمان انتخابات از باز بودن شبکه های اجتماعی خرسند هستند اما پس از انتخابات رو به فیلتر کردن آن می آورند.

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه یکی از داوطلبین اصلی نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است کمتر از یک ماه دیگر برگزار شود. آقای رئیسی رقیب انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات چهار سال پیش بود.

برخی از کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی، واکنش فوری و منفی قوه قضائیه به درخواست آقای جاویدنیا برای فیلتر کردن اینستاگرام را مرتبط با نامزدی مجدد آقای رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می دانند.

آقای جاویدنیا که قوه قضائیه وی را امروز به دلیل درخواست فیلترینگ تحت تعقیب قرار داده پیش از این معاون محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در امور فضای مجازی بود.

وی در آن زمان هم از مدافعان اصلی فیلترینگ محسوب می شد و درباره وضعیت اینستاگرام گفته بود “برخی ما را به دلیل فیلتر نبودن اینستاگرام بی‌غیرت می‌خوانند”.

آقای جاویدنیا پیش از رسیدن به سمت دادستانی کل کشور مدتی معاون دادستان مشهد در امور فضای مجازی هم بود. در آن دوره آقای رئیسی هم در مشهد، تولیت آستان قدس رضوی، مدفن امام هشتم شیعیان بود.

جواد جاویدنیا (نفر اول از چپ) بیش از دو سال معاون محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور (نفر وسط) بود
جواد جاویدنیا (نفر اول از چپ) بیش از دو سال معاون محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور (نفر وسط) بود

جواد جاویدنیا در سمت معاون دادستان کل کشور بارها از لزوم فیلتر شدن اینستاگرام گفته و از اینکه فیلترینگ هوشمند این شبکه اجتماعی ممکن است موفق نباشد، اظهار تاسف کرده بود.

در یکی از مصاحبه ها با خبرگزاری تسنیم، آقای جاویدنیا گفته بود که “در دنیا امنیت فضای مجازی در اختیار نیروهای مسلح است”.

آقای جاویدنیا دومین مقام قضایی مرتبط با مساله فیلترینگ است که تحت تعقیب قرار می گیرد.

پیش از وی، بازپرس بیژن قاسم زاده که دستور فیلتر شدن پیام رسان تلگرام را صادر کرده بود، در جریان محاکمه اکبر طبری معاون قوه قضائیه در زمان ریاست صادق لاریجانی، به اتهام “فساد مالی” محاکمه و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در حال حاضر عموم شبکه های اجتماعی در ایران فیلتر است اما مقام های ایرانی از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در آن فعالیت دارند.