بررسی پرونده پزشکی بزرگسالان جوانتری که با ابتلای به ویروس کرونا در بیمارستان‌های بریتانیا بستری شدند نشان می‌دهد که این افراد تقریبا به همان اندازه افراد بالای ۵۰ سال به عوارض بعدی این بیماری مبتلا می‌شوند.

براساس این تحقیقات از هر ۱۰ نفر فرد ۱۹ تا ۴۹ ساله مبتلا به ویروس کرونا چهار نفر از کسانی که از این بیماری جان به در می‌برند به آسیب به کلیه‌ها ، ریه‌ها یا سایر اندام‌ها مبتلا می‌شوند.

در این پژوهش پرونده پزشکی ۷۳۱۹۷ بزرگسال در سنین مختلف که در موج اول کرونا در سال ۲۰۲۰ در ۳۰۲ بیمارستان بریتانیا بستری شدند مورد بررسی قرار گرفت.

پروفسور کالوم سمپل که سرپرستی این تحقیقات را برعهده داشت گفته است که “نتیجه این تحقیقات این است که کرونا فقط یک بیماری آسیب‌رسان به افراد سالمند و ضعیف نیست.”

وی می افزاید: “اطلاعاتی که به دست آمده تایید کننده این واقعیت است که بیماری کووید-۱۹ مانند آنفلوآنزا نیست و ما حالا شاهد بزرگسالان جوانتری هستیم که با عوارض بعدی شدید آن دست به گریبان هستند و برای برخی از آنها مراقبت پزشکی و درمان عوارض ناشی از ابتلای به این ویروس لازم بوده است.”

این تحقیقات به طور مشترک توسط پژوهشگران هفت دانشگاه، وزارت بهداشت و مراقبت های اجتماعی و سازمان خدمات درمانی بریتانیا صورت گرفته و در آن تعداد و نوع “عوارض” در افرادی بررسی شده که پیشتر به ویروس کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شده بودند.

در مجموع، حدود نیمی از بیماران بالغ در زمانی که در بیمارستان بستری بودند به یکی از عوارض ناشی از این بیماری مبتلا شدند که شایع‌ترین آنها آسیب به کلیه بود. آسیب به ریه و قلب از نظر میزان ابتلا در رده‌های بعدی قرار دارد.

بالاترین میزان ابتلای به مشکلات فوق در افراد بالای ۵۰ سال مشاهده شده که ۵۱ درصد از آنان حداقل بروز یک مشکل را گزارش کردند اما این نوع عوارض در گروه‌های سنی جوان هم “بسیار شایع” بوده است.

در مورد حدود ۳۷ درصد از مبتلایان ۳۰ تا ۳۹ ساله و ۴۴ درصد افراد ۴۰ تا ۴۹ ساله هم ابتلای به حداقل یک عارضه ثبت شد.

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که ابتلای شدید به ویروس کرونا چگونه به اندام‌های مختلف آسیب می‌رساند اما تصور می‌شود که در بعضی موارد خود سیستم ایمنی بدن می‌تواند باعث بروز التهاب شود و به بافت‌های سالم آسیب برساند.

نتیجه این تحقیقات که در نشریه پزشکی Lancet منتشر شده نشان داده است که کسانی که قبل از ابتلای به کرونا مشکلات دیگری داشتند بیشتر با خطر بروز عوارض جدی بعدی روبرو هستند اما خطر عوارض بعدی برای افراد جوان و سالم نیز زیاد است.

پل اندام آسیب دیده
پل هنوز با مشکلات ناشی از اندام‌ آسیب دیده دست به گریبان است

“بدترین تجربه زندگی من”

پل گادفری ۳۱ ساله و ساکن فرینتون در ناحیه اسکس، در مارس ۲۰۲۰ به ویروس کرونا مبتلا شد و هنگام ابتلای به این بیماری دچار برونشکتازی ریه بود.

پس از انتقال به بیمارستان شهر کولچستر، بیماری پل ذات‌الریه تشخیص داده شد و به او گفتند که نیمه پایین ریه‌های او کلاپس کرده و در صورت بدتر شدن وضعیت، ناگزیر باید او را کمای مصنوعی قرار دهند. پل دو هفته در بخش مبتلایان به کرونا بستری بود و پس از آن او را مرخص کردند و با صندلی چرخدار به خانه فرستادند.

نتیجه این تحقیقات نشان می‌دهد که ۱۳ درصد از افراد ۱۹ تا ۲۹ ساله و ۱۷ درصد از افراد ۳۰ تا ۳۹ ساله که به علت ابتلای به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شدند پس از مرخصی از بیمارستان هم قادر نبودند از خود مراقبت کنند و به کمک خانواده و دوستان متکی بودند.

پل که هنوز هم گرفتار خستگی مفرط و تنگی نفس است گفته است که “این بدترین تجربه زندگی من بود و هنوز ۱۸ ماه بعد هم با عوارض آن دست و پنجه نرم می‌کنم.”

او می‌افزاید: “من واقعاً نمی‌دانم چه آسیبی به من وارد شده و فقط دعا می‌کنم به همان وضعیت قبلی خودم برگردم.”

بیمارستان
line

کووید و بزرگسالان جوان‌تر

از ۴۰۶ هزار و ۶۸۷ نفری که در موج اول شیوع ویروس کرونا در بریتانیا به بیمارستان منتقل شدند، ۶۲ درصد ۶۵ ساله و بالاتر بودند.

به این ترتیب ۱۵۵ هزار و ۸۶۶ نفر از مبتلایانی که از فوریه ۲۰۲۰ در بیمارستان بستری شدند زیر ۶۵ سال سن داشتند.

نرخ بالاتر واکسیناسیون افراد مسن و آسیب‌پذیرتر به این معنی بوده که میانگین سنی بیماران بستری بیمارستان رو به کاهش داشته است.

در هفته منتهی به ۴ ژوئیه امسال، در بریتانیا فقط ۱۷ نفر بالای ۸۵ سال به علت ابتلای به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شدند و ۴۷۸ نفر از کسانی که بستری شدند ۲۵ تا ۴۴ ساله بودند.

line

این تحقیق در موج اول بیماری همه‌گیر بین ۱۷ ژانویه و ۴ اوت ۲۰۲۰ انجام شده است، یعنی قبل از در دسترس قرار گرفتن واکسن‌ها و مشاهده انواع جدید ویروس.

نویسندگان گزارش این تحقیق گفته‌اند که نتیجه بررسی فوق حاکی است که کسانی که هنگام بستری شدن در بیمارستان علایم شدیدتر بیماری را بروز دادند بیشتر دچار مشکلات جدی پس از آن شده‌اند که این نشاندهنده تاثیر واکسیناسیون در کاهش شدت بیماری در موج اخیر است. کسانی که واکسینه شده‌اند حتی در صورت ابتلای به کرونا با نوع شدید بیماری مواجه نمی‌شوند و به مراتب کمتر از افراد دیگر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.

این مطالعه فقط به منظور بررسی عوارض کوتاه مدت در طول مدت بستری در بیمارستان طراحی شده اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بعضی از آسیب‌هایی که به اعضای بدن وارد می‌شود ممکن است ادامه داشته باشد. این نوع عوارض را “کووید-۱۹ طولانی” نام داده‌اند.

دکتر آن‌ماری داچتی، استاد پزشکی بالینی در دانشگاه ادینبورگ و متخصص مراقبت‌های ویژه گفته است: “ما از بررسی سایر بیماری‌های عفونی دریافته‌ایم که ممکن است عواقب آنها به صورت مشکلات کلیوی یا قلبی به عوارض طولانی مدت تبدیل شود و فکر می‌کنم منطقی است که انتظار داشته باشیم ابتلای به کووید -۱۹ نیز چنین پیامدهایی داشته باشد.”

در حال حاضر، بخش قابل توجهی از جمعیت سالمند در بریتانیا واکسینه شده است اما واکسیناسیون جوانان هنوز کامل نیست.