جواهرات سیما وزیری در موزه بریتانیا

در موزه بریتانیا در لندن زنی گوشواره‌ای می خرد. گوشواره را دختری در افغانستان ساخته است با قصه‌های زنی ایرانی.
این داستان جواهرات سیما وزیری است که سالهاست جزء پرفروش‌ترین مجموعه‌های فروشگاه موزه بریتانیاست.

مجموعه آخر او الینا نام دارد، نام دختری پشتون در افغانستان. هر تکه از جواهرات این مجموعه اما روایتی است از یک قوم افغانستان و دخترانی که با زبان چشم سخن گفته‌اند.

زنی که روزها و شب های متوالی روياهايش را روی پرده‌ها، لباس‌ها، کوسن‌ها و بقچه‌های خانه دوخته با سوزن دوزی، گل‌دوزی يا خامه‌دوزی کرده است.


سيما وزيرى
سيما وزيرى از اين نقش‌ها برای مجموعه الينا الهام گرفته؛ با نگاهى دقيق‌تر به فرهنگ سوزن دوزى و گلدوزى در اقوام مختلف افغانستان، اينكه هر زنى خورشيد را چطور ديده و دوخته یا انار نماد بارورى و آرزوى باردارى عروس كدام قبيله است. يك روميزى با نقش‌هاى كوچك زنى از باميان، يا گوشه‌اى از خامك دوزى يقه‌اى كه دختر افغان براى نامزد قندهارى‌اش دوخته تبديل شده است به گوشواره، انگشتر يا گردنبدى از لاجورد و فيروزه.

هنرمندان جوان افغانستان در بنياد بريتانيايى فيروزكوه در كابل مجموعه الينا را ساخته‌اند و سيما وزيرى كه به دليل وضعیت جسمانی‌اش توان سفر به افغانستان را نداشته با ويدئو به آنها آموزش داده است.


هنرمندان جوان افغانستان در بنياد بريتانيايى فيروزكوه در كابل مجموعه الينا را ساخته‌اند
آرزوهاى خوب شايد مهم‌ترين مشخصه مجموعه الينا باشد، آرزوهايى كه هنرمند ايرانى در هنر سوزن‌دوزى زن افغان ديده است.

مهم‌ترين قطعه مجموعه الينا هم امتداد همين آرزوهاست، يك سنجاق سينه بزرگ با نمادهايى كوچك از سوزن‌دوزى تك تك اقوام مهم افغانستان. در انتهاى سنجاق سكه‌اى ضرب شده با نام هر قوم و در ميان آن نوشته شده افغانستان. این تجسم آرزوى سيما وزيرى براى صلح در افغانستان است.

سنجاق سینه صلح افغانستان
سيما وزيرى هنرمند ايرانى مجموعه‌ جواهرات ديگرى هم براى موزه بريتانيا ساخته و هنر ايران و فرهنگ خاورميانه را در كارهايش منعكس کرده است. نمازِ مادر الهام بخش او بوده و رنگ لاجوردى آسمان قبل از غروب آفتاب. مجموعه كارهاي او با الهام از مراسم حج هم يكى از مجموعه‌هاى پرفروش او بوده است.

او به زودى مجموعه‌اى تازه با نگاهى به تاريخ آشوريان خواهد ساخت که موزه لوور فرانسه مشترى آن خواهد بود.

You may also like...

ege123