جورجا ملونی نخستین نخست‌وزیر زن ایتالیا شد

001

جورجا ملونی، رهبر حزب دست راستی «برادران ایتالیا» به عنوان نخستین نخست‌وزیر زن ایتالیا منصوب شد. خانم ملونی پس از دیدار با سرجو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا، ماموریت تشکیل دولت جدید این کشور را بر عهده گرفت.

حزب «برادران ایتالیا» که در انتخابات زودهنگام در ۲۵ سپتامبر اکثریت آرا را به دست آورد، نیروی اصلی ائتلاف راست است که حزب «فورزا ایتالیا» به رهبری سیلویو برلوسکونی و حزب راست افراطی «لیگ» به رهبری ماتئو سالوینی را هم شامل می‌شود.

از ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین و آنتونیو تاجانی، رئیس سابق پارلمان اروپا به عنوان دو عضو کابینه خانم ملونی نام می‌برند.

خانم ملونی که قرار است ساعت ۱۰ صبح روز شنبه رسماً سوگند یاد کند، روز پنج‌شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که آماده‌ است دولتی را در اختیار ایتالیا قرار دهد که بتواند آگاهانه با چالش‌ها و شرایط اضطراری کنونی مقابله کند.

انتشار فایل صوتی منتسب به آقای برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا که می‌گوید با ولادیمیر پوتین هدایا و نامه‌های محبت‌آمیزی رد و بدل کرده، کار را برای ائتلاف دست راستی خانم ملونی دشوار کرده است.

خانم ملونی روز پنج‌شنبه ۲۰ اکتبر به حزب فورتزا ایتالیا و آقای برلوسکونی هشدار داد در صورتی که چنین مواضعی در قبال روسیه و جنگ اوکراین داشته باشند، اعضای این حزب جایی در کابینه او نخواهند داشت.

تهدید خانم ملونی در حالی مطرح شده است که او برای تشکیل دولتش به حمایت حزب فورتزا ایتالیا به رهبری آقای برلوسکونی نیاز دارد.

ماتئو سالوینی، دیگر متحد ملونی از دیگر افرادی است که همواره پوتین را مورد تحسین قرار داده است. خانم ملونی که قاطعانه از ناتو حمایت می‌کند حمله نظامی روسیه به اوکراین را محکوم کرده است.