بخش انگلیسی صدای آمریکا – جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روز جمعه ۱۹ دی، از اعمال یک تغییر بحث برانگیز در برنامه واکسیناسیون کووید۱۹ خبر داد. هدف از این تغییر توزیع تمام واکسن‌های موجود در اسرع وقت است.

در حال حاضر نیمی از واکسن‌هایی که مستلزم دو دز تزریق هستند برای افرادی که دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، ذخیره شده است تا دریافت دز دوم را، در سه تا چهار هفته بعد، برای این گروه تضمین کند.

تی.جی. داکلو، سخنگوی تیم انتقالی آقای بایدن، در بیانیه‌ای گفت، آقای بایدن معتقد است که دولت نباید جلوی توزیع موجودی‌ واکسن را بگیرد تا به این ترتیب بتوان شهروندان آمریکایی بیشتری را واکسینه کرد.

با توجه به موجودی کم واکسن، ارائه دز دوم ممکن است به تاخیر بیافتد.

همچنین سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا این کار را تایید نمی کند. این سازمان روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «اعمال چنین تغییراتی که با شواهد علمی کافی پشتیبانی نشده‌اند، ممکن است نهایتاً اثرات زیان‌بخشی بر سلامت عموم داشته باشد.»

FILE - In this Dec. ۲۲, ۲۰۲۰, file photo, Dr. Anthony Fauci, director of the National Institute of Allergy and Infectious…
دکتر آنتونی فاوچی: آمریکا به زودی می‌تواند روزانه یک میلیون واکسن تزریق کند
دکتر آنتونی فاوچی، رئیس انیستیتو ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا و عضو ارشد گروه ویژه کاخ سفید در مبارزه با کووید ۱۹، می‌گوید به زودی ایالات متحده می‌تواند دست‌کم یک میلیون واکسیناسیون کووید-۱۹ در روز انجام دهد.

دکتر آنتونی فاوچی، رئیس انستیتوی ملی الرژی و بیماری‌های عفونی، هفته گذشته به شبکه سی‌ان‌ان گفت که با تاخیر در تزریق دز‌های دوم واکسن ویروس کرونا مخالف است.

بیانیه آقای فاوچی بعد از آن منتشر شد که بریتانیا در اواخر ماه دسامبر تصمیم گرفت که در واکسیناسیون دز اول واکسن کووید تسریع بخشد و تزریق دز دوم واکسن را تا ۱۲ هفته به تاخیر بیاندازد.

فرانسه فاصله بین تزریق دز اول و دز دوم واکسن را به شش هفته افزایش داده داده است.

سازمان بهداشت جهانی نیز روز جمعه با به تاخیر انداختن دز‌های دوم واکسن موافقت کرد و آن را «یک پیشنهاد واقع‌گرایانه برای به حداکثر رساندن تعداد افرادی که از دز اول بهره می برند، در حالی‌که تعداد واکسن در حال افزایش است» خواند.

در آزمایش‌های بالینی، واکسن‌های «فایزر/بایو ان تک» و «مدرنا»، در داوطلبانی که سه تا چهار هفته پس از دریافت دز اول، دز دوم واکسن را دریافت کردند تا ۹۵ درصد مؤثر بودند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید فاصله بین دو دز واکسن را شاید بتوان تا شش هفته افزایش داد.

یکی از بزرگترین مخالفت‌هایی که بسیاری از دانشمندان در تغییر اساسی در فاصله تزریق دو دز دارند این است که چون بر روی آن مطالعه نشده، تاثیر آن نامعلوم است