جو بایدن: کنگره بازی را متوقف کند؛ زمان برای کمک به اوکراین در حال از دست رفتن است

8

در پی حدف بسته جدید کمک‌های مالی آمریکا به اوکراین توسط کنگره از بودجه موقت برای ادامه کار دولت، رئیس‌جمهوری ایالات متحده بر لزوم ادامه کمک‌های مالی و نظامی کشورش به اوکراین تاکید کرد.

جو بایدن روز یکشنبه ۹ مهر اعلام کرد زمان زیادی برای ارائه کمک‌های مالی به اوکراین باقی نمانده و کنگره باید «این بازی را متوقف کند».

او گفت که از حاشیه‌ها خسته شده و زمان در حال از دست رفتن است: «کمک‌های واشینگتن به کی‌یف در زمان کنونی ادامه خواهد یافت و شرکای بین‌المللی باید اطمینان یابند که آمریکا حمایت مالی خود را از اوکراین متوقف نمی‌کند».

کنگره آمریکا اواخر روز شنبه برای جلوگیری از تعطیلی دولت، با تصویب یک بسته بودجه کوتاه‌مدت موافقت کرد، اما این بودجه مبلغ کمک به اوکراین را کاهش داده است.

آتش‌سوزی در یک انبار غله در «اومان» در منطقه چرکاسی اوکراین پس از حمله پهپادی روسیه

بیشتر در این باره:

بورل: در حال آماده کردن تعهدات امنیتی بلندمدت به اوکراین هستیم

آقای بایدن در واکنش به این اقدام کنگره گفت ما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم اجازه دهیم که کمک‌های آمریکا به اوکراین برای مقابله با روسیه قطع شود.

او با اشاره به این‌که بودجه تصویب شده برای ادامه کار دولت تا اواسط نوامبر است، گفت: زمان زیادی نداریم و فوریت بسیار زیادی برای کمک به اوکراین احساس می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین از اعضای دموکرات کنگره خواست با نمایندگان حزب جمهوری‌خواه پیرامون تصویب بسته کمک مالی جدید به اوکراین مذاکره کنند.

آقای بایدن می‌گوید از کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، «انتظار دارد به تعهد ایالات متحده نسبت به مردم اوکراین پایبند باشد و حمایت‌های لازم برای کمک به اوکراین در این لحظه حساس را تضمین کند».

از زمان تهاجم گسترده روسیه در فوریه ۲۰۲۲، کنگره آمریکا حدود ۱۱۳ میلیارد دلار تسلیحات، تجهیزات، کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی به اوکراین را تصویب کرده است.

برخی نمایندگان حزب جمهوری‌خواه می‌گویند منابع مالی که برای اوکراین تخصیص داده می‌شود می‌تواند صرف امنیت در مرزهای کشور شود. آن‌ها همچنین نسبت به سرعت ضدحملات اوکراین و هدر رفتن این منابع مالی در سیستم فساد‌آمیز اوکراین اظهار نگرانی می‌کنند.