حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان از جوانان این کشور خواست، سرزمین‌شان را ترک نکنند. او گفت روزی خواهد آمد که یک زن رئیس جمهوری افغانستان شود و تأکید کرد که “ما آن روز را خواهیم آورد.”

آقای کرزی که امروز (سه شنبه، ۲۲ سرطان/ تیر) در یک نشست خبری در کابل سخنرانی می‌کرد، گفت کشورهای خارجی می‌خواهند از “تعلیم و انرژی” جوانان افغانستان برای ساختن خاک‌شان استفاده کنند. او خطاب به جوانی که می‌خواهد از افغانستان بیرون شوند گفت در خاک خود بمانید و به کشور خود خدمت کنید.

رئیس جمهور پیشین افغانستان از جوانان خواست به کشور خودشان اعتماد کنند. زیرا به گفته او به زودی صلح خواهد آمد و نظام جمهوری باقی خواهد ماند.

همزمان با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان و تشدید خشونت‌ها در این کشور، به نظر می‌رسد موج جدیدی مهاجرت جوانان از این کشور در حال شکل‌گیری است.

با بدتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان موج تازه‌ای از مهاجرت غیرقانونی به کشورهای همسایه و ترکیه آغاز شده است. هرچند آمار دقیقی از شمار این مهاجران در دست نیست اما گفته می‌شود در ماه‌های اخیر هزاران تن از شهروندان افغانستان با عبور از مرزهای ترکیه به گونه غیرقانونی وارد این کشورها شده‌اند.

مهاجران در ترکیه

در کنار آنان شماری از مترجمان و پیمان‌کاران نیروهای خارجی در ماه‌های گذشته با برگزاری همایش مدنی از جامعه جهانی خواسته‌اند برای انتقال آنها به مکانی امن کمک کنند.

آنها گفته‌اند اگر زمینه انتقال و اسکان‌شان پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان مهیا نشود، جان شان در خطر خواهد بود.

دو هفته قبل مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای تسریع رسیدگی به تقاضانامه ویزای مهاجرت شهروندان افغانستان که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند تصویب کرد.

طرح مجلس نمایندگان که دو هفته قبل با آرای بالا تصویب شد، متقاضیانی که واجد شرایط مهاجرت ویژه هستند را از لزوم انجام معاینات پزشکی معاف می‌کند.

حدود ۱۸ هزار شهروند افغانستان درخواست ویزای ایالات متحده را داده‌اند، اما روند طولانی صدور ویزا آنها با تأخیر مواجه شده است.قرار است که آمریکا این افراد را قبل از ماه سپتامبر به کشورهای دیگر منتقل کند تا مراحل درخواست‌های آنها نهایی شود.

افغانستان
در روزهای اخیر شمار زیادی از جوانان افغانستان را ترک کرده‌اند

چند روز پیش رویترز گزارش داد که اداره‌ بایدن در حال بررسی راه سریع برای اعطای ویزا به شهروندان افغانستان آسیب‌پذیر به شمول سیاستمداران زن، فعالان مدنی و خبرنگارانی است که ممکن از سوی طالبان هدف قرار بگیرند.

گروه طالبان اعلام کرده اگر این مترجمان “صف دشمن را ترک کنند و بخواهند به حیث یک فرد عادی در کشور خود زندگی‌ کنند، تهدیدی متوجه آنها نخواهد شد.”

در اعلامیه‌ای که قبلا گروه طالبان منتشر کرده آمده است مترجمان افغانی که با نیروهای خارجی همکاری کرده‌اند “باید با ابراز پشیمانی از گذشته‌شان”، در آینده راهی را اختیار نکنند که به گفته این گروه “خیانت به اسلام و کشور” دانسته می‌شود.

‘با طالبان کار خواهم کرد، به شرطی که “زعیم” را مردم انتخاب کنند’

در نشست خبری امروز خبرنگاری از حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان پرسید اگر طالبان به کابل بیایند، آیا حاضر است با آنها کار کند؟ آقای کرزی در پاسخ گفت اگر صلح شود، چرا نه؟ به گفته او “طالبان از این خاک هستند” و آقای کرزی حتماً با آنها همکاری خواهد کرد و “یکجا با آنها این وطن” را خواهند ساخت.

آقای کرزی اما تلویحا به برگزاری انتخابات سراسری برای گزینش رئیس جمهوری آینده افغانستان اشاره کرد و گفت “تعیین زعامت کشور در توان افراد نیست، بلکه به اراده ملت افغانستان تعلق دارد.” حامد کرزی گفت حاضر است زعامت هر کسی را قبول کند، به شرطی که اراده فرد فرد افغانستان تمثیل شده باشد.

افغانستان
آقای کرزی گفته که حاضر است با طالبان کار کند

آقای کرزی در نشست خبری امروزش از دولت افغانستان و گروه طالبان خواست به جنگ پایان دهند و به میز گفتگوهای صلح برگردند. وی خطاب به طالبان گفت جنگ نکنند زیرا با گرفتن ولسوالی‌ها به هیچ جایی نمی‌رسند.

رئیس جمهوری پیشین افغانستان در این نشست خبری از آغاز زودهنگام “مذاکرات جدی صلح” خبر داد. او از طالبان خواست زیرساخت‌های افغانستان را ویران نکنند و از تخریب پل‌ها، ساختمان‌ها و نهادها دست بردارند. آقای کرزی همچنان از حکومت افغانستان خواست فرصت‌هایی را که برای صلح به وجود می‌آید، “ضایع” نکند.

در ماه‌های اخیر هیچ نشانۀ ملموسی از کاهش خشونت‌ها و گفتگوهای موثر صلح در افغانستان دیده نشده است. خشونت‌ها در افغانستان در این دو ماه افزایش یافته و دو طرف جنگ همدیگر را به نداشتن تعهد در برابر مذاکرات صلح متهم می‌کنند.