همزمان با ورود پناهجویان افغان به آمریکا، بسیاری از آمریکایی‌ها و در راس آنها افغان‌تبارهای این کشور مشغول شده‌اند. میزان کمک‌ها آنقدر زیاد بوده که سازمان‌های دخیل در اسکان این پناهجویان از گروه‌های خیریه خواسته‌اند کمی فرصت بدهند تا آمادگی لازم برای پذیرفتن این کمک‌ها ایجاد شود.

خلیل جان جاوید، مدیر یک موسسه خیریه کودکان که در حال جمع‌آوری کمک‌ها برای افغان‌های تازه‌وارد است، از قول مقام‌های آمریکایی می‌گوید که از آنها خواسته‌اند تا در چند روز آینده فقط مایحتاج اولیه را به آنها رسانده و از ارسال بقیه کمک‌ها خودداری کنند.

او گفت که قرار است به زودی یک دستگاه اسکن به بررسی کمک‌ها به پناهجویان افغان اختصاص داده شود. پناهجویان تا زمان مشخص شدن شرایط پناهندگی‌شان در آمریکا به ناچار باید در محیط‌های نظامی بمانند. مقام‌های آمریکایی به همین دلیل می‌خواهند مطمئن باشند تا در میان کمک‌های ارسالی موادی نباشد که امنیت را در پایگاه‌های نظامی آمریکایی به خطر بیندازد.

برای همین نهادهای خیریه فعلا چند قلم از مایحتاج اولیه زندگی، مخصوصا برای کودکان را جمع‌آوری می‌کنند.

جمع‌آوری کمک‌های انسان‌دوستانه در آمریکا برای پناه‌جویان تازه‌وارد از افغانستان
جمع‌آوری کمک‌های انسان‌دوستانه در آمریکا برای پناه‌جویان تازه‌وارد از افغانستان

محمد اقبال حسینی، رئیس مسجدی در شهر آنادیل ایالت ویرجینیای آمریکا است. بخشی از کار او و همکارانش بسته‌بندی مجدد اجناس اهدایی مردم در کیسه‌های نایلونی شفاف است.

روحینا باصرپناه، یکی از کسانی که در مسجد کار می‌کند می‌گوید: «الحمد‌الله، چهره‌های جدیدی را در مسجد دیدیم که قبلا ندیده بودیم.»

زنان و دخترانی که حجاب اسلامی نداشتند برای کمک به جابه‌جایی و طبقه‌بندی اجناس اهدایی به مسجد آمده بودند: «نسل جوان به مسجد آمده‌اند. خیلی از آنها از این که برای این ماجرای ناراحت‌کننده به مسجد آمده‌اند، خوشحال نیستند.»

زنان و دختران جوان بدون حجاب اسلامی برای کمک به جابه‌جایی و طبقه‌بندی اجناس اهدایی به مسجدی در آمریکا آمدند
زنان و دختران جوان بدون حجاب اسلامی برای کمک به جابه‌جایی و طبقه‌بندی اجناس اهدایی به مسجدی در آمریکا آمدند

انتشار خبری مبنی بر حضور پناهجویان افغان در دانشگاه آنادیل باعث شده بود که در روز یکشنبه گروه زیادی از مردم برای کمک به این دانشگاه بروند.

یکی از نگهبانان این دانشگاه تک تک مراجعان را به مکان‌هایی می‌فرستاد که کمک‌های خیریه را قبول می‌کردند.

وزارت‌خانه‌های خارجه و دفاع آمریکا در عملیاتی مشترک، پناهجویان افغان را از فرودگاه دالس در نزدیکی پایتخت آمریکا به ساختمانی در همان نزدیکی می‌برند که محل برگزاری نمایشگاه است.

پناهجویان را سپس از آنجا به نقاط مختلف آمریکا، مثل ایالت تگزاس یا شهری دیگر در ایالت ویرجینیا می‌فرستند.