یک مقام محلی می‌گوید، حدود ۳۰۰ دختری که هفته گذشته از مدرسه‌ای در شمال غربی نیجریه ربوده شده بودند، آزاد شدند.

پلیس گفت که این دختران روز جمعه، ۲۶ فوریه، توسط افراد مسلح ناشناس از مدرسه شبانه‌روزی در جنگبه در ایالت زامفاره ربوده و به جنگل منتقل شدند.

فرماندار ایالت زامفاره امروز، سه شنبه ۲ مارس، گفت که این دختران آزاد شده‌اند و اکنون در امنیت هستند.

این نوع آدم‌ربایی‌ها برای باج‌گیری انجام می‌شود و در شمال نیجریه امری متداول است.

تصاویر دهها دختر آزادشده که در ساختمان دولتی زامفاره جمع شده بودند، منتشر شده است. آنها با کاروانی از مینی‌بوس به آنجا منتقل شده بودند.

بِلو ماتاواله، فرماندار ایالت زامفاره، در توییتی نوشت “اینکه می‌توانم آزادی دانش‌آموزان از اسارت را اعلام کنم، قلبم را لبریز از شادی می‌کند”.

او اضافه کرد “این نتیجه عبور از موانع زیادی بود که در برابر تلاش‌های ما قرار داشت. من به همه نیجریه‌هایی که حسن‌نیت دارند توصیه می‌کنم که همراه ما خوشحالی کنند چرا که دختران ما اکنون در امنیت هستند”.

مقامات گفته‌اند که ۲۷۹ دختر آزاد شده‌اند؛ آنها توضیح دادند که رقم ۳۱۷ دختری که پلیس هفته گذشته اعلام کرد، دقیق نبود.

یکی از مقامات به خبرگزاری رویترز گفت که این اختلاف عدد به این دلیل است که شماری از دختران اندکی پس از ربوده شدن فرار کرده بودند.

یکی از دختران به بی‌بی‌سی گفت “بیشتر ما آسیب دیده بودیم… و دیگر نمی‌توانستیم راه برویم”.

او اضافه کرد “آنها گفتند اگر کسی نخواهد راه برود و ادامه دهد او را با گلوله می‌زنند… ما از کنار رودخانه‌ای رد شدیم، بعد آنها ما را در جنگلی پنهان کردند و به ما اجازه دادند زیر درختچه‌ها بخوابیم”.

مقامات ایالت زامفاره به بی‌بی‌سی گفتند که آزادی این گروه از دانش‌آموزان از طریق مذاکره بین مقامات دولتی و آدم‌ربایان به دست آمده است.

آقای ماتاواله پرداخت هرگونه هزینه برای آزادی دختران را انکار کرد. اما هفته گذشته، رئیس جمهور محمدو بوهاری اعتراف كرد كه دولت‌های ایالتی در گذشته “پول و وسایل‌نقلیه” به آدم‌ربایان پرداخت کرده‌اند و آنها را ترغیب كرد تا در این سیاست تجدید نظر كنند.

محمدو بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه، گفت که از خبر آزادی دختران “احساس شادی بزرگی” می‌کند. او گفت “خوشحالم كه مصیب آنها بدون هیچ حادثه‌ای به خوشی منتهی شد”.

معضل باج‌گیری در نیجریه

در سال ۲۰۱۴، ربوده شدن ۲۷۶ دختر دانش‌آموز در شهر چیبوک در شمال شرقی نیجریه توسط شبه‌نظامیان اسلامگرای بوكو حرام، توجه جهانیان را به موضوع حمله به مدارس در نیجریه جلب كرد. اما گمان می‌رود كه موج حملات اخیر كار باندهای جنایتكار برای باج‌گیری باشد.

این حمله در ایالت زامفاره دومین آدم‌ربایی منطقه در هفته‌های اخیر بود. ماه گذشته حدود ۲۷ دانش‌آموز از یک مدرسه شبانه‌روزی در کاگارا در ایالت نیجر در شمال مرکزی ربوده شدند. این دانش‌آموزان حدود دو هفته پیش در ۱۷ فوریه آزاد شدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت آدم‌ربایی‌ها در ایالت زامفاره را برعهده نگرفته است.

گروه‌های مسلحی که در این ایالت فعالیت می‌کنند اغلب برای باج‌گیری دست به آدم‌ربایی می زنند. اما زمانی که افراد مسلح در دسامبر سال گذشته بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز پسر را از کانکارا در ایالت کاتسینا، ایالت همسایه، ربودند، بعضی گزارش‌ها می‌گفتند که بوکو حرام، که صدها کیلومتر دورتر، یعنی در شمال شرقی فعال هستند، پشت سر آن حمله بود.

بعدتر درمورد این گزارش‌ها اختلاف نظر بوجود آمد؛ آن پسران هم پس از مذاکره آزاد شدند.