حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به احضار وزیر ارتباطات این کشور به دادسرا گفت “اگر می‌خواهید کسی را احضار کنید، باید من را احضار کنید، نه وزیر من را”.

آقای روحانی در جلسه امروز هیات دولت گفت “کسی را به خاطر پهنای باند نمی توانند محاکمه کنند. این دستور من بوده است. اگر می خواهید کسی را محاکمه کنید باید من را محاکمه کنید”.

این موضع‌گیری رئیس جمهوری ایران یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری ایران به دنبال دریافت احضاریه در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد و پس از پاسخ به پرسش‌های بازپرس با “قرار التزام” آزاد شد.

“قرار التزام به حضور با تعیین وجه التزام”، یکی از قرارهای تامین کیفری و به نسبتا سبک است که با هدف دسترسی به متهم، جلوگیری از فرار یا پیشگیری از تبانی و امحای آثار و ادله جرم صادر می‌شود.

در ادامه جلسه امروز هیات دولت حسن روحانی از وزیر ارتباطات ایران برای افزایش پهنای باند تشکر کرد.

علت احضار وزیر ارتباطات چه بود؟

گفته می‌شد علت احضار وزیر ارتباطات به دلیل “استنکاف از اجرای اوامر قضایی در خصوص فیلتر کردن اینستاگرام” بود اما دادسرای عمومی و انقلاب تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد این تنها مورد اتهامی وزیر ارتباطات نیست.

رسانه‌های ایران متن تصویری از دفاعیه آقای آذری جهرمی را هم منتشر کرده‌اند.

در بخشی از متن دفاعیه آذری جهرمی او در پاسخ به اتهام خودداری از فیلتر کردن اینستاگرام که به درخواست دادسرای عمومی و انقلاب استان فارس و با دستور دادستان وقت بوده، نوشته است “در هیچ قانونی وزیر ارتباطات مسئول اجرای دستور قضایی پالایش نیست.”

بنابر برگه‌های بازپرسی منتشر شده، آقای آذری جهرمی با اتهامات دیگری هم مواجه است از جمله “اجرای نکردن مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله مصوبه سال ۹۱ شورا در مورد انسداد فیلترشکن‌ها و VPN و همچنین مصوبه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی”.

یکی دیگر از اتهامات آقای آذری جهرمی خودداری از اجرای ابلاغیه رییس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص “کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدود ساختن پیام‌رسان‌های خارجی” بوده است