حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در جلسه امروز هیات دولت گفت: “درباره تصمیم شورای نگهبان به ناچار به رهبری نامه نوشته‌ام و آنچه در ذهنم بود به ایشان منتقل کردم”.

آقای روحانی گفت که “دیشب به آیت‌الله خامنه‌ای نامه‌ای فرستادم تا اگر رهبر ایران می‌تواند “کمکی” در این زمینه انجام دهد.

او اما گفت اما در نهایت این موضوع به رهبر ایران مربوط است تا اگر “مصلحت” می‌داند اقدام کند.

او گفت: “کاری که می‌توانستیم انجام بدهیم درخواست و تقاضا از رهبری بود”.

آقای روحانی گفت موضوع صلاحیت‌ها به شورای نگهبان باز می‌گردد و آیت‌الله خامنه‌ای در دوره‌های گذشته کمتر وارد شده بود اما بوده مواردی “با حکم حکومتی فرد یا افرادی را اضافه کرده است”.

مصطفی معین نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴، با حکم حکومتی آیت‌الله خامنه‌ای تائید صلاحیت شد و با حدود یک میلیون دویست هزار رای در بین هفت نامزد، هفتم شد.

اعلام فهرست هفت نفره تایید صلاحیت‌شدگان شورای نگهبان اعتراض‌ها و واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.

دیروز نیز گزارش‌های تایید نشده‌ از نامه حسن روحانی به آیت‌الله خامنه‌ای برای تغییر فهرست تایید صلاحیت شدگان منتشر شده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران در اولین حضور خود پس از اعلام صلاحیت‌ها، فردا با نمایندگان مجلس ایران به صورت ویدیویی دیداری برگزار می‌کند.

‘شورای نگهبان می‌گویند نمی‌توانید به ما تذکر بدهید’

آقای روحانی امروز در ادامه سخنرانی خود درباره رد صلاحیت‌ها گفت: “دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد”. آقای روحانی با اشاره به اصل ۱۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درباره جایگاه رئیس جمهور گفت “شورای نگهبان تفسیر خود را از این اصل دارد و می‌گویند نمی‌توانید به ما تذکر بدهید”.

او همچنین گفت “رئیس‌جمهور، رئیس یک حوزه انتخابیه یا رئیس یک جناح نیست بلکه نماینده کل ملت ایران است. مردم باید با آزادی و آگاهی کامل باید پای صندوق آراء بیایند و ملاک هم تشخیص ملت است”.

او با اشاره به رفراندو سال ۱۳۵۸ گفت “۹۸ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند. چرا این ۹۸ درصد دارد آب می رود و کم می‌شود”.