حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جلسه امروز هیات دولت با ابراز امیدواری از شرایط فعلی مذاکرات هسته‌ای وین گفت “آنها[آمریکا] علی الظاهر در این مرحله جدی هستند و می‌گویند ما تحریم‌ها را برمی‌داریم”.

آقای روحانی یک روز پس از آن که اعلام کرد مذاکرات برجام در وین ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است، گفت “راه حل مساله هسته‌ای ایران، اجرای توافق هسته‌ای است”.

به گفته او سه گام در احیای برجام وجود دارد: “اولی رفع تحریم کامل است که به عهده آمریکایی هاست. دومی راستی آزمایی است که ما برنامه ریزی کرده ایم و در زمان کوتاهی می توانیم آن را انجام دهیم و سومی بازگشت به توافق برجام است که ما آن را دقیقا اجرا و عمل می کنیم”.

رئیس جمهوری ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که راستی آزمایی برداشته شدن تحریم‌ها نیز “خیلی پیچیده نیست” و “در زمان نه چندان طولانی می توان به جواب رسید”. او گفت که درباره راستی آزمایی هم دیروز مفصل بحث شده است.

پس از تصویب طرح مجلس و تبدیل آن به قانون، دولت ایران موظف شده که رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا راستی‌آزمایی شود.

آقای روحانی در سخنرانی امروزش وعده داد “قدم سوم کاری است که ما باید انجام دهیم و برنامه هسته ای ما کامل باید منطبق با برجام باشد که عینا این کار را خواهیم کرد و یک میلی متر اضافه تر هم نمی خواهیم. ما عین برجام همه آنچه اضافه باشد را جمع می‌کنیم و به انبار می‌بریم که این کار ساده‌ای است. چرا که تعهدات ما در برجام کاملا مشخص شده و ما هم عین برجام را پیاده خواهیم کرد.”.

او درباره چگونگی برداشتن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران هم گفت “این تحریم‌هایی که می‌گویند برمی‌داریم، برای عناوین کافی نیست و اینکه بگویند در بخش نفت و تحریم و پتروشیمی تمام تحریم‌هایی که شماره دارد و معلوم است باید روی کاغذ بیاورند و این‌ها برداشته شود. همه دنیا هم بدانند و گرنه باز هم در کلیات گرفتار می‌شویم”.

روز گذشته با پایان دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین، طرفین این گفت‌وگوها را مثبت توصیف کردند و از ادامه آن در هفته آینده خبر دادند. مذاکرات وین با هدف احیای برجام، بازگشت آمریکا و ایران به تعهداتش در این توافق آغاز شده است.

لغو پخش زنده سخنرانی دیروز روحانی ‘

آقای روحانی امروز هم از صدا و سیما انتقاد کرد و گفت “البته بعضی‌ها فیلم هم درست کردند که مال سال‌های گذشته است. روی دستشان باد کرده و پخش می‌کنند اینها همان تفکرات قدیم هستند و عیبی ندارد برای اینکه ماهیت خودشان را افشا می‌کنند”.

رئیس جمهوری ایران دیروز در جمع شماری از فعالان سیاسی گفت مذاکرات حدود ۶۰، ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و اگر آمریکایی ها در چارچوب قانون، مقررات و صداقت حرکت کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهیم رسید.

دیروز عصر علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری ایران در توئیتی اعلام کرد سخنرانی حسن روحانی به علت مخالفت رئیس شبکه خبر از “آنتن زنده حذف شد”.

صدا و سیما درباره به اظهارات معاون اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری واکنشی نشان نداده است.

ساعتی پس از لغو پخش سخنرانی زنده آقای روحانی، شبکه سوم صدا و سیما مستندی هم در نقد مذاکرات هسته ای با عنوان “پایان بازی” پخش کرد که انتقاد تند خبرگزاری دولتی ایرنا را به دنبال داشت.

ایرنا با انتقاد از صدا و سیما نوشت ساعتی پس از لغو سخنرانی زنده آقای روحانی، “شبکه سوم رسانه ملی، با پخش یک مستند علیه مذاکرات کنونی در وین، گام دیگری در این زمینه برداشت”.

ایرنا در این گزارش شبکه سه را به کینه توزی و نفرت پراکنی متهم کرده است.