حظه به لحظه با خبرهای ایستگاه خبر؛ جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ از ایران، افغانستان، جهان،

اتحاد علیه ایران هسته ای: آمریکا حق راه اندازی مکانیسم ماشه را دارد

رهبران سازمان موسوم به “اتحاد علیه ایران هسته ای” که به منظور تلاش برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته ای فعالیت می کند گفته اند که ایالات متحده حق دارد با استفاده از مکانیسم ماشه، تحریم های قبلی بین المللی علیه ایران را احیا کند.

سناتور سابق جوزف لیبرمن، رئیس، و مارک والاس، مدیر اجرایی سازمان در بیانیه ای گفته اند که این سازمان “از تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ برای اقدام قاطع در بازگرداندن اکثر تحریم های تعلیق شده سازمان ملل علیه ایران به عنوان استفاده از یک حق قانونی استقبال می کند.”

در این بیانیه آمده است که توافق هسته ای – برجام – دارای اشکالات اساسی در زمینه جلوگیری از برنامه تسلیحات اتمی حکومت ایران بود و قطعنامه 2231 شورای امنیت امکان استفاده ایالات متحده از مکانیسم ماشه را فراهم آورده است.

این سازمان افزوده است که “باید انتظار داشت که ایالات متحده رهبری اقدامات سازمان ملل برای حفظ صلح و امنیت بین المللی را در دست بگیرد.”

طبق قطعنامه شماره 2231، شکایت یک کشور عضو برجام در مورد عدم اجرای تعهد کشور دیگر می تواند در نهایت به ارجاع به شورای امنیت و رای گیری در مورد بازگشت تمامی تحریم های بین المللی قبلی علیه ایران از جمله تحریم معاملات اسلحه منجر شود.

در حالیکه کشورهای باقیمانده در برجام با استناد به برجام اختیارات ایالات متحده برای ارجاع شکایت به شورای امنیت را مردود می دانند، آمریکا گفته است که به عنوان یک عضو شورای امنیت حق دارد خواستار تجدید نظر در مصوبات شورا شود.

به نظر می رسد که اختلاف نظر بین دو طرف به یک مساله حقوقی تبدیل شده است. کشورهای دیگر عضو برجام سی روز فرصت دارند تا قطعنامه ای در جلوگیری از اجرایی شدن مکانیسم ماشه را در شورا مطرح کنند اما ایالات متحده حق وتو چنین قطعنامه ای را دارد و به گفته مقامات آمریکایی، نتیجه چنین تحولی بازگشت خودکار تمامی قطعنامه های قبلی است.

پیشنهاد جدید ایالات متحده یک هفته پس از آن مطرح شد که شورای امنیت با قطعنامه پیشنهادی آن کشور برای تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی مخالفت کرد.

روز گذشته و قبل از تسلیم رسمی پیشنهاد آمریکا به شورای امنیت، وزیر خارجه آمریکا با یادآوری اینکه وزیر خارجه دولت باراک اوباما هنگام امضای برجام وعده داده بود که حق استفاده از مکانیسم ماشه برای آمریکا محفوظ است، اظهارات برخی مقامات حزب دموکرات در مورد اشتباه دولت در استفاده از مکانیسم ماشه را مردود دانست و گفت که “اینک ما در صدد استفاده از این حق هستیم.”

نامزد حزب دموکرات در انتخاب ریاست جمهوری آمریکا جو بایدن، معاون باراک اوباما است و در نتیجه احتمال دارد در صورت پیروزی در انتخابات، همان سیاست نرمش در برابر جمهوری اسلامی را دنبال کند و سختگیری های دولت آقای ترامپ در زمینه برنامه هسته ای و سیاست خارجی و داخلی حکومت ایران را تغییر دهد.

موفقیت دولت دونالد ترامپ در بازگرداندن تحریم های شورای امنیت می تواند حتی در صورت پیروزی حزب دموکرات، دولت بعدی آمریکا را در زمنیه برداشتن فشار موجود بر جمهوری اسلامی و پیگیری بهبود روابط با آن را با دشواری هایی مواجه کند یا لااقل باعث کندی این روند شود.

‘وزارت کشور افغانستان آمران و ۱۶ کارمند دو حوزه پلیس کابل را برکنار کرد’

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور خبر داده که در پی حملات راکتی دو روز پیش به شهر کابل، آمرین حوزه‌های ۱۶و ۱۷ پلیس کابل با ۱۶ تن از افراد این حوزه‌ها به خاطر “غفلت وظیفه” برکنار شده و به “تحقیق معرفی شدند”.

دو روز پیش، در حالی که شهر کابل شاهد برگزاری جشن صدویکمین سالگرد استقلال افغانستان بود، ۱۴ راکت به نقاط مختلف این شهر اصابت کرد. این موشک‌ها زمانی در شهر کابل فرود آمدند که محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در حال اجرای مراسم گذاشتن اکلیل گل به پای منار استقلال در محوطه ساختمان وزارت دفاع بود.

Social embed from twitter

 • خبر فوریرویترز: محدودیت صدور ویزا برای ۱۳ تبعه ایران از سوی آمریکا

  وزارت امور خارجه آمریکا گفته است صدور ویزا برای سیزده ایرانی را به ظن نقض حقوق بشر محدود کرده است.

  ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که به دلیل دست داشتن در “نقض فاحش حقوق بشر” در رابطه با سوء قصد سال ۱۹۹۰ به یک چهره مخالف حکومت ایران در سوئیس ، محدودیت‌هایی برای صدور ویزا برای ۱۳ ایرانی اعمال می‌کند.

  نام این افراد اعلام نشده است.

  ‘سه ماهیگیر’ اسیر دزدان دریایی به ایران بازگشتند

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، سه صیاد بلوچ که دزدان دریایی سومالی آنها را گروگان گرفته بودند، امروز وارد فرودگاه امام خمینی شدند.

  این صیادان بلوچ که از سال ۹۴ به دست دزدان دریایی در سومالی اسیر بودند و اخیرا مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که با همکاری ماموران وزارت اطلاعات، وزارت امورخارجه و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آزاد شدند.

  مشخص نیست که آیا آزادی این افراد با درگیری مسلحانه با دزدان دریایی همراه بوده یا ربایندگان تصمیم به آزادی آنان گرفتند و این تصمیم به چه دلیل اتخاذ شد.

  خبرگزاری ایسنا اسامی آزاد شدگان را عبدالله نوحانی، ابراهیم بلوچ نیا و جمال الدین دهباری گزارش کرده و گفته است که آخرین گروه از صیادان اسیر شده توسط دزدان دریایی سومالی هستند. این سه صیاد به همراه ۱۷ همکار همراه شان در دو لنج از کنارک و چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان برای صید ماهی وارد منطقه فعالیت دزدان دریایی سومالی شده بودند و روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ اسیر شدند.

  وزارت اطلاعات امروز اعلام کرد که ماموران این وزارتخانه ۳ نفر از “شهروندان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان” را که از سال ۱۳۹۴ توسط راهزنان دریایی سومالی ربوده شده بودند، آزاد کردند.

  درباره جزئیات آزادی این افراد اطلاعاتی منتشر نشده است.

  وزارت اطلاعات ایران از “همکاری و مساعدت” وزارت خارجه و نیروی قدس سپاه پاسداران که با “ظرفیت‌های دیپلماسی و امنیتی” این افراد را آزاد کرده قدردانی کرده است.

  یک محکوم به اعدام در ایران ‘پس از یازده سال در صف اعدام بودن’ از زندان آزاد شد

  عفو بین الملل از آزادی یک محکوم به اعدام در ایران خبر داد.

  سازمان عفو بین الملل می‌گوید حمید احمدی، که در۱۷ سالگی درایران بازداشت شده بود، دیروز و پس از آنکه یازده سال در صف اعدام بودن، با پرداخت دیه از زندان رشت آزاد شد.

  این سازمان می‌گوید که او در یک محاکمه به شدت ناعادلانه و براساس اعترافات تحت شکنجه محاکمه و محکوم شده بود.

  این سازمان میگوید که مقامات قضایی ایران در انجام تحقیقات درباره شکایات او از “شکنجه قصور کردند.”

  طی سالهای گذشته او دستکم پنج بار در معرض اجرای حکم اعدام قرار گرفته بود که به نوشته عفو بین الملل “رنج و عذاب روانی شدیدی بر او و خانواده اش تحمیل شده است.”

  پیشتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به اعدام قریب الوقوع آقای احمدی ابراز نگرانی کرده بود.

  عفو بین الملل هم کارزار جهانی برای توقف اعدام او به راه انداخته بود.

  حمید احمدی در سال ۲۰۰۸ به جرم قتل جوانی در یک دعوا – میان پنج نفر- در شهر سیاهکل گیلان گناهکار شناخته شد.

  به گفته عفو بین الملل او در مقر پلیس اجازه دسترسی به خانواده یا وکیل نیافت و “شکنجه شد تا اعتراف کرد.”

  Social embed from twitter

 • ‘بسیج ورزشکاران’ انتقاد مایلی کهن از ‘نابودی یک کشور عضو سازمان ملل’ را محکوم کرد

  مایلی کهن
  Image caption: مایلی کهن عضویت در سازمان ملل و پیگیری نابودی یک عضو دیگر را زیر سئوال برد

  اظهارات محمد مایلی کهن، از بازیکنان و مربیان سابق فوتبال ایران در مورد تعهدات متقابل اعضای سازمان ملل، در بیانیه ای گروهی به نام بسیج وزرشکاران به شدت محکوم شده است.

  در یک نوار ویدیویی که اخیرا در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، آقای مایلی کهن با تاکید براینکه ایران نمی تواند در جهان تنها زندگی کند، گفت: “اگر سازمان ملل را قبول داریم باید اعضای سازمان ملل را هم قبول داشته باشیم.” او افزود: “نمی توانیم بگوییم فلان کشور نابود شود و فلان کشور نشود.”

  او از کشور خاصی نام نبرد اما ظاهرا اشاره او به کشور اسرائیل بوده که جمهوری اسلامی همواره شعار نابودی آن را داده است.

  در بیانیه بسیج ورزشکاران که در برخی منابع خبری جمهوری اسلامی از جمله مشرق نیوز منتشر شده آمده است: “در روزهای اخیر کلیپی در فضای مجازی دست به دست شد که آقای محمد مایلی کهن سخنانی بر زبان رانده که تنها بوی مطرح شدن و خودنمایی از آن استشمام می شود.”

  این بیانیه با توصیف آقای مایلی کهن به عنوان “مهره سوخته فوتبال” می افزاید: “جالب است ایشان که گلوی خود را برای عدم ورود سیاسیون به ورزش پاره کرده بود، اینبار با منطق خنده دار خود وارد عرصه سیاست شده و درباره مسئله ای که کوچکترین اطلاعی از آن ندارد، اظهار نظر می کند.”

  در این بیانیه از سازمان ملل انتقاد شده که “در هشت سال دفاع مقدس این سازمان در برابر جنایات و تجاوز چندین کشور به میهنمان سکوت کرده بود و اکنون در برابر تحریم های گوناگون ملت ایران ذره ای ناراحتی از خود نشان نمی دهد.”

  بسیج ورزشکاران با اظهار اینکه “تمام آزادگان جهان در حال محکوم کردن روابط امارات با رژیم صهیونیستی هستند” می گوید که سخنان آقای مایلی کهن را “شبکه های اسرائیلی با ذوق و شوق منتشر کردند، و تنها نتیجه آن به درد آمدن دل خانواده های داغدار و مظلوم فلسطینی بود.”

  بیانیه در ادامه می گوید “آیا می دانستید غیر از ایران، بسیاری کشورهای دیگری هستند که رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت نمیشناسند؟” و می افزاید: “شرم بر این‌ تفکر که اشک پدران و مادران کودکان شهید یمنی، فلسطینی، افغانی، لبنانی و سوری را نبیند و انتظار می رود با عذرخواهی اندکی از آلام و اندوه آنان بکاهید.”

  رهبران و مقامات جمهوری اسلامی یکی از مهمترین اهداف خود را از میان بردن کشور اسرائیل عنوان کرده و حتی زمان این نابودی را هم پیشگویی کرده و برای تحقق آن، منابع عظیمی را در اختیار گروه هایی قرار داده اند که این هدف را دنبال می کنند.

  در عین حال هرگاه دولت ایران با محکومیت بین المللی به خاطر پیگیری نابودی یک کشور عضو سازمان ملل مواجه شده، این هدف را انکار کرده است.

  اگرچه شناسایی یا عدم شناسایی دیگر “کشورها” از جمله حقوق حاکمیتی هر دولتی است، اما این موضوع په قبول یا رد حقانیت رژیم یا دولت یک کشور ارتباط دارد. دولت های عضو سازمان ملل به عنوان نمایندگان “ملت های” خود الزاما موجودیت دیگر ملت های عضو را به رسمیت می شناسند و مجاز به تلاش برای نابودی یک ملت دیگر نیستند. اساسا یکی از اهداف اصلی سازمان ملل ایجاد تعهد در احترام به موجودیت کشورهای مختلف بوده است.

  کشور اسرائیل با مصوبه سازمان ملل ایجاد شده و از ابتدای تاسیس، عضو این سازمان بوده است.

  در مورد جریان جنگ ایران و عراق نیز سازمان ملل از ابتدا خواستار توقف مخاصمات و حل و فصل این منازعه از راه های صلح آمیز شد اما جمهوری اسلامی به مدت هشت سال و حتی پس از خروج نیروهای عراقی از خاک ایران از قبول قطعنامه های آتش بس خودداری ورزید.

  صدمین سال تولد هوشنگ سیحون، معمار سرشناس ایرانی

  هوشنگ سیحون، معمار، طراح، نقاش و مجسمه ساز ایرانی و رئیس پیشین دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

  او در ۳۱ مرداد ۱۲۹۹ در تهران متولد شد و ۵ خرداد ۱۳۹۳ در ونکوور کانادا درگذشت.

  آرامگاه خیام در نیشابور، آرامگاه بوعلی سینا در همدان، آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد، آرامگاه کمال الملک در نیشابور از جمله شاهکارهای معماری اوست.

 • آیا موشک ابو مهدی همان موشک هویزه است؟

  خبرگزاری تسنیم در ایران نوشت که دیروز و در پی انتشار خبر رونمایی از “موشک کروز دریایی ابومهدی”، برخی در فضای مجازی این “شبهه” را ایجاد کردند که این موشک همان موشک هویزه است اما با رنگ آمیزی متفاوت.

  تسنیم میگوید که این موشک از انواع کروزهای دریایی است اما برد آن سه برابر شده یعنی به هزار کیلومتر رسیده است.

  دیروز وزارت دفاع ایران از رونمایی یک موشک بالستیک با برد ۱۴۰۰ کیلومتر و یک موشک کروز با برد حدود ۱۰۰۰ کیلومتر خبر داد. تصاویر این موشک‌ها از تلویزیون ایران پخش شد.

  موشک کروز
  Image caption: موشک کروز ابومهدی
  موشک
  Image caption: تسنیم می‌گوید: موشک های کروز ضد اهداف زمینی ایران از بالا به پائین، یاعلی، سومار و هویزه، منتقدان معتقدند موشک ابومهدی همان هویزه است با رنگ آمیزی متفاوت

  کیوان صمیمی، سردبیر نشریه ایران فردا برای اجرای حکم زندان فراخوانده شد

  کیوان صمیمی

  کیوان صمیمی، سردبیر نشریه ایران فردا و فعال اجتماعی برای اجرای حکم به واحد اجرای احکام دادسرای اوین فراخوانده شد.

  آقای صمیمی دیروز، پنجشنبه در کانال تلگرام خود نوشت که باید دوشنبه هفته آینده، سوم شهریور برای اجرای حکم سه سال زندان به زندان اوین مراجعه کند.

  آقای صمیمی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

  “دفاع از زندانیان سیاسی و شرکت در تجمع روز کارگر سال ۱۳۹۸” از جمله جرایم آقای صمیمی بوده است.

  کیوان صمیمی پیش از این نیز در پی اعتراضات سال ۸۸ به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری در ایران شش سال درزندان بود.

  او ریاست انجمن دفاع از آزادی مطبوعات را هم بر عهده دارد

 

You may also like...

free shop sigara perabet giris youwin giriş burun dolgusu casino siteleri supertotobet giriş casinoslot bahisnow Bedava bonus 1xbet bedava bonus veren siteler canlı bahis siteleri güvenilir bahis siteleri amqsports.com bettingforward.com tipobet tipobet365 Rulet bonus veren siteler batman escort ankara escort eryaman escort etimesgut escort sex hatlari porno izle turbanlı porno porno izle bodrum escort istanbul escort buca escort osmaniye escort