اعلام آمادگی ایران برای همکاری با عراق ‘جهت مقابله با تحرکات تروریستی’

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی انجام شده در شهرک صدر بغداد بر آمادگی ایران برای همکاری با دولت عراق جهت مقابله با تحرکات تروریستی در این کشور تاکید کرد.

نابع امنیتی در عراق می‌گویند تلفات انفجار در بازار شلوغ وحیلات در بغداد به ۲۵ نفر رسیده است.

انفجار در بازار شهر صدر در حالی روی داد که شهروندان مشغول خرید و آمادگی برای عیدقربان بودند.

این مرگبارترین انفجار بغداد در شش ماه گذشته است.

گفت‌وگوی وزیر خارجه آمریکا آمریکا با مسیح علی‌نژاد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی و همکار تلفنی گفت‌وگو کرد.

دولت آمریکا طرح توطئه جمهوری اسلامی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر ساکن نیویورک را به شدت محکوم کرد.

پیشتر وزارت خارجه ایران این اتهام را رد کرده و ادعای دستگاه قضایی ایالات متحده را “مضحک و بی‌پایه” خوانده بود.

سه‌شنبه ۱۳ ژوئیه، مقام‌های دادگستری ایالت نیویورک چهار نفر از جمله “یک مامور اطلاعاتی ایران” را به توطئه‌چینی برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار منتقد حکومت ایران در آمریکا و برنامه‌ریزی برای انتقال او به ونزوئلا و سپس ایران متهم کردند.

Social embed from twitter

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین در پیامی ضمن اعلام همبستگی با معترضان به کم‌آبی در خوزستان، از برخوردها و روش‌های امنیتی حکومت برای مقابله با اعتراضات انتقاد کرده است.

او گفت “مردم خوزستان به حق صدایشان را بلند کرده‌اند. اما متاسفانه در کشور ما تحت تاثیر باند فاسد امنیتی با هر نوع مطالبه مردم و هر اعتراض مسالمت‌آمیز مردم برخورد می‌شود”.

به گفته‌ آقای احمدی‌نژاد پس با هر موج اعتراضی “بلافاصله آن باند امنیتی وارد می شود و دو کار انجام می‌دهد؛ اول اینکه به خشونت می کشد، درگیری ایجاد می کند، آتش می‌زند، تیراندازی می کند و بهانه سرکوب مردم را فراهم می کند. دوم اینکه خواسته به حق مردم را به بیگانگان و گروه‌های ضد انقلاب یا وابسته به بیگانه منتسب می‌کند و باز هم بهانه سرکوب را می دهد و راه اعتراض مسالمت آمیز را بر مردم می بندد”.

رئیس جمهوری پیشین ایران گفت “با گستاخی می گویند ما فقط به سرهای مردم شلیک نکردیم، به پاها هم شلیک کردیم”.

او همچنین با اشاره به مشکل مدیریت آب گفت “امروز متاسفانه با مدیریت ناصحیح، مردم را دچار مشکل کرده اند. اصلا می‌خواهند مردم را مقابل هم قرار بدهند”. آقای احمدی‌نژاد می‌گوید بنابر برداشت او، حکومت می‌خواهد “مردم را در مقابل هم قرار دهد”.