حماس: تعهد کتبی برای آتش‌بس دریافت نکرده‌ایم؛ حملات زمینی و هوایی اسرائیل به رفح

۷

اسرائیل در ادامه عملیات نظامی‌اش، از زمین و هوا به شهر رفح در جنوبی‌ترین نقطه غزه حمله کرده است در حالیکه بنابر گزارش‌ها یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه گفته است که هیج «تعهد کتبی» برای آتش‌بس دریافت نکرده است.

به گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، یحیی سنوار در نامه‌ای به میانجی‌گران عرب نوشته است: «حماس نه سلاح‌های خود را تحویل می‌دهد و نه طرحی با این درخواست را امضا می‌کند.»

در مذاکرات آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها که از دو روز پیش در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفته شدند، نشانه‌ای از پیشرفت دیده نمی‌شود. نمایندگان سه کشور آمریکا، قطر و مصر به عنوان میانجی این گفتگوها را انجام می‌دهند.

مبنای مذاکرات فعلی طرح صلحی است که جو بایدن ارائه داده است. جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه نقشه راه سه مرحله‌ای را برای پایان دادن به جنگ در غزه تشریح کرد و از اسرائیل و حماس خواست آن را بپذیرند.

اسامه حمدان، یکی از مقام‌های ارشد حماس به رویترز گفته است: «ما انعطاف لازم را برای دستیابی به توافق نشان داده‌ایم اما اسرائیل همچنان هرگونه تعهدی برای پایان دادن به تجاوز و خروج نیروهایش از نوار غزه را رد می‌کند.»

حماس اصرار دارد که هر توافقی باید منوط به آتش‌بس دائمی و عقب نشینی اسرائیل از غزه باشد.

حملات زمینی و هوایی اسرائیل به شهر رفح در جنوبی‌ترین نقطه غزه ادامه دارد و ساکنان رفح می‌گویند تانک‌های اسرائیلی در امتداد مرز با مصر پیشروی کرده‌اند و گزارش‌هایی از درگیری شدید بین سربازان اسرائیلی و نیروی‌های حماس منتشر شده است و امدادگران در باره کمبود تجهیزات اولیه درمانی هشدار می‌دهند.

نهادهای ناظر بر جنگ، با آغاز عملیات اسرائیل در رفح درباره تشدید بحران انسانی و بسته ماندن گذرگاه‌های ورودی به این باریکه هشدار داده‌اند.

در همین حال، ارتش آمریکا اعلام کرد که اسکله ساخت آن کشور را در سواحل غزه بار دیگر راه‌اندازی کرده است و تحویل مواد غذایی حیاتی و سایر تجهیزات را «در روزهای آینده» از سر خواهد گرفت. دو هفته پیش از آسیب دیدن این اسکله بر اثر هوای بد، هزار تن کمک از آن طریق به غزه منتقل شد.

آمریکا خواستار توضیح «شفاف» اسرائیل درباره حمله مرگبار به مدرسه سازمان ملل در غزه شد

توضیح تصویر، مدرسه سازمان ملل در مرکز غزه که روز پنجشنبه بر اثر حمله هوایی اسرائیل آسیب دیده

آمریکا از اسرائیل خواسته است تا در مورد حمله‌ به مدرسه سازمان ملل متحد در مرکز غزه در روز پنجشنبه که دست‌کم ۳۵ نفر در آن کشته شدند، کاملا «شفاف» عمل کند.

روزنامه‌نگاران محلی به بی‌بی‌سی گفتند که یک هواپیمای جنگی اسرائیل دو موشک به کلاس‌های درس در طبقه بالای این مدرسه، در اردوگاه آوارگان نصیرات شلیک کرده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد این حمله «دقیق» بوده و یک «مقر حماس» را در این مدرسه هدف قرار داده است. دفتر رسانه‌ای حماس در غزه این را رد کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اسرائیل خواست نام نیروهای حماس را که می‌گوید در این حمله کشته است اعلام کند.

اسرائیل اغلب هویت افراد حماس را که در حملات هوایی هدف می‌گیرد اعلام می‌کند، اما به‌ندرت اتفاق می‌افتد که آمریکا چنین درخواستی را مطرح کند.

آقای میلر گفت: «دولت اسرائیل گفته است که اطلاعات بیشتری درباره این حمله منتشر خواهد کرد، از جمله نام کسانی که در این حمله مرده‌اند.»

«ما از آنها انتظار داریم که در علنی کردن این اطلاعات کاملا شفاف باشند.»

به گفته آقای میلر «اسرائیلی‌ها به ما گفته‌اند که ۲۰ تا ۳۰ شبه‌نظامی را هدف قرار داده‌اند و اسامی کسانی را که فکر می‌کنند کشته‌اند را منتشر می‌کنند.»

او همچنین گفت: «ما شاهد ادعاهایی در مورد کشته شدن ۱۴ کودک در این حمله بوده‌ایم و اگر این ادعا دقیق باشد مسلما وقتی می‌بینیم که ۱۴ کودک کشته شده‌اند، اینها تروریست نیستند.»

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، عصر روز پنجشنبه اسامی ۹ نیروی حماس و جهاد اسلامی را اعلام کرد که به گفته او در این حمله کشته شده‌اند.

او گفت هویت عده بیشتری بعد از «تایید اطلاعات» منتشر خواهد شد.

ارتش اسرائیل می‌گوید که ۳۰ تن از افراد حماس را در داخل مدرسه‌ای هدف قرار داده است که اونروا، آژانس سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی آن را اداره می‌کند و می‌گوید برای کاهش خطر آسیب به غیرنظامیان اقداماتی کرده است.

اما فیلیپ لازارینی، رئیس اونروا می گوید که ارتش اسرائیل بدون هشدار قبلی به این مدرسه حمله کرده است.

یک سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل این حمله را محکوم کرد و گفت نباید به اماکن سازمان ملل «تعرض» شود و «همه طرف‌ها» باید از آنها محافظت کنند.

حمله روز پنجشنبه به مدرسه سازمان ملل تنها یک هفته پس از کشته شدن ۴۵ نفر در حمله اسرائیل به شهر رفح اتفاق می‌افتد.