یولیا ناوالنی، همسر آقای ناوالنی صبح امروز در دادگاهی در مسکو حاضر شد، او در تظاهرات دیروز در مسکو برای ساعاتی بازداشت شده بود

در حالیکه منابع مستقل از بازداشت ۵۳۰۰ نفر در جریان تظاهرات گسترده دیروز هواداران آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، در مسکو و چند شهر دیگر خبر می‌دهند، دادستان عمومی مسکو از تشدید مجازات ناوالنی حمایت کرد.

در بیانیه دادستانی عمومی مسکو که امروز، دوشنبه اول فوریه، ۱۳ بهمن منتشر شد از درخواست مقامات زندان برای تغییر حکم تعلیقی آقای ناوالنی به حکم قطعی حمایت شد.

در بیانیه دادستانی آمده که این درخواست “قانونی” و “قابل توجیه” است.

آقای ناوالنی، ۴۴ ساله، قرار است فردا، سه‌شنبه در دادگاهی در مسکو محاکمه شود. هواداران او اعلام کردند که در مقابل ساختمان دادگاه تظاهرات خواهند کرد.

یولیا ناوالنی، همسر آقای ناوالنی هم که در تظاهرات دیروز، یکشنبه برای ساعاتی بازداشت شده بود، امروز در دادگاه حاضر شد.

دادگاه او را به اتهام شرکت در تظاهرات به پرداخت معادل ۲۶۰ دلار محکوم کرد.

آقای ناوالنی که تابستان گذشته پس از مسمومیت با سم اعصاب نویچوک برای درمان به آلمان رفته بود، پس از بازگشت به مسکو بازداشت و روانه زندان شد.

او دولت روسیه را به مسموم کردن خود متهم کرده است ولی کرملین این اتهام را رد می کند.

علت بازداشت آقای ناوالنی اینطور عنوان شده که او در زمان تعلیق حکمی که شش سال پیش دادگاه برای او به “اتهام فساد مالی” صادر کرده، به طور مرتب موقعیت خود را به پلیس گزارش نداده است.

آقای ناوالنی گفته که تشکیل پرونده فساد مالی برای او “انگیزه سیاسی” داشته است.

بازداشت بیش از ۵ هزار معترض ” و ده‌ها خبرنگار در جریان تظاهرات دیروز

پلیس روسیه در حال بازداشت تظاهرکنندگان
به گفته منابع مستقل تعداد بازداشت شدگان در تظاهرات دیروز بیش از هفته گذشته بوده است

سازمان حقوق بشری او وی دی اینفو، (OVD Info) که تعداد بازداشت شدگان در تظاهرات را پیگیری می‌کند، امروز، دوشنبه اول فوریه اعلام کرد که در جریان تظاهرات دیروز در روسیه بیش از “۵۳۰۰ نفر بازداشت شدند.”

این سازمان می‌گوید که حدود ۱۸۰۰ نفر فقط در شهر مسکو و ۱۲۰۰ نفر در سن پترزبورگ بازداشت شدند.

دیروز برای دومین هفته متوالی و با وجود هشدار مقام‌ها درباره غیرقانونی بودن هرگونه تجمع به دلیل شیوع کرونا، هزاران نفر در سراسر روسیه از مسکو و سن پترزبورگ تا نووسیبرسک و یکاترینبورگ با درخواست آزادی آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، تظاهرات کردند.

طبق محاسبه بخش روسی بی‌بی‌سی در بیش از ۱۲۰ شهر روسیه مردم در این تجمعات شرکت داشتند.

در نووسیبیرسک، در سیبری که سومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو و سن‌پترزبورگ است، حدود دو هزار نفر با وجود دمای منفی ۴۰ درجه به خیابان آمده‌اند. در یکاترینبورگ هم رسانه‌های محلی از حضور بیش از ۷ هزار نفر در تظاهرات گزارش داده‌اند.

بسیاری از فعالان نزدیک به آقای ناوالنی بازداشت شده‌اند و بعضی دیگر هم از جمله برادرش و ماریا آلیوخینا، فعال شناخته شده، در بازداشت خانگی هستند.

تعداد خبرنگاران بازداشت شده در تظاهرات دیروز متفاوت گزارش شده است. سندیکای روزنامه نگاران روسیه (RUJ) تا عصر دیروز از بازاشت دستکم ۶۰ خبرنگار خبر داده بود.

سندیکای روزنامه نگاران روسیه اعلام کرد که با تمام مسئولان سندیکا با مقامات پلیس محلی، “تقریبا تمام خبرنگاران بازداشت شده پس از بررسی مدارکشان آزاد شدند.”

یک سازمان دیگر صنفی خبرنگاران از حدود ۱۰۴ مورد نقض حقوق خبرنگاران در جریان تظاهرات دیروز، یکشنبه ۳۱ ژانویه خبر داد.

“اتحادیه روزنامه نگاران و کارکنان رسانه‌ها” می‌گوید که موارد خشونت علیه روزنامه نگاران در این هفته دو برابر تظاهرات هفته پیش، ۲۳ ژانویه بوده است.

درخواست فرانسه از آلمان برای لغو قرارداد خط لوله گاز روسیه

بازداشت یک معترض در مسکو
بازداشت یک معترض در مسکو

در واکنش به تحولات اخیر در روسیه، یک مقام فرانسوی از دولت آلمان خواست که قرارداد عظیم نورد استریم ۲، ساخت خط لوله مستقیم از روسیه به آلمان است را متوقف کند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که کلمنت بیون وزیر دولت فرانسه در امور اروپا روز دوشنبه در یک مصاحبه رادیویی درباره این قرارداد گفت: “ما همیشه گفته ایم که درباره درستی این قرارداد تردید داریم.”

او در پاسخ به سوال “آیا پاریس از برلین می‌خواهد که این قرارداد را لغو کند” گفت: “البته ما قبلا این را گفته‌ایم.”

آقای بیون گفت که رهبران اروپا در حال بررسی وضع تحریم‌های جدید علیه ولادیمیر پوتین بودند افزود: “تحریم‌ها علیه دولت روسیه وضع شده است اما این کافی نیست.”

او افزود که درباره مساله قرارداد نورداستریم آلمان باید تصمیم بگیرد چون این خط لوله در آلمان است.

آمریکا و برخی از کشور اروپایی از جمله لهستان به شدت مخالف قرارداد معروف به نورد استریم ۲ هستند و می‌گویند که این کار آلمان و کلا اروپا را بیش از پیش وابسته به روسیه و گاز آن می‌کند.

خط لوله ١٢٢٥ کیلومتری و یازده میلیارد دلاری موسوم به نورد استریم ٢ ، با عبور از زیر دریای بالتیک گاز را مستقیم از روسیه به آلمان می‌رساند و متعلق به شرکت عظیم دولتی گازپروم روسیه است.

قرار بود این خط لوله در چند ماه آینده تکمیل شود اما اکنون به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه این پروژه زمان اتمام پروژه معلوم نیست.

در پی بازداشت گسترده تظاهرکنندگان در مسکو و دیگر شهرهای روسیه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا دیروز در توییتر ”کاربرد مستمر روش های خشونت آمیز علیه تظاهرکنندگان صلح طلب و روزنامه نگاران ” را در روسیه محکوم کرد.

آقای بلینکن همچنین در پیام خود خواهان آزادی فوری آقای ناوالنی و حامیانش شد.

وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ آمریکا را به ”دخالت در امور داخلی این کشور و استفاده از شبکه های اجتماعی برای به راه انداختن تظاهرات ” متهم کرد