حملات دوباره ائمه جمعه به «بی‌حجابی»؛ راه‌اندازی سامانه «مردم‌رسی

Screen Shot 2023-03-24 at 2.55.57 PM

»نمایندگان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه استان‌ها بار دیگر به عدم تمکین زنان به رعایت حجاب اجباری اعتراض کرده و امام جمعه شیراز از راه‌اندازی سامانه «مردم‌رسی» برای مقابله با آن‌چه «بی‌حجابی» خوانده است، خبر داد.

احمد علم‌الهدی، نماینده خامنه‌ای در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، روز جمعه ۴ فروردین گفت برداشتن روسری دختران «نشانه بی‌دینی و لامذهبی» است.

او در ادامه مدعی شد زنانی که حجاب حکومتی را رعایت نمی‌کنند تحت تأثیر «توطئه و رسانه‌های دشمن» هستند و «دست به چنین حرکتی می‌زنند».

آقای علم‌الهدی همچنین با اشاره به عدم تمکین دانشجویان به تفکیک جنسیتی در سلف سرویس‌ها دانشگاه‌ها، آنها را به «فسق و فساد» متهم کرد.

در این میان، امام جمعه شیراز روز جمعه اعلام کرد برای مقابله با عدم رعایت حجاب حکومتی، سامانه‌ای با نام «مردم‌رسی» توسط «نهادی مردمی» راه‌اندازی شده و «افرادی که آموزش نحوه تذکر و برخورد با بی‌حجابی» را دیده‌اند، موارد را بررسی می‌کنند. وی اما توضیح بیشتری درباره چگونگی این سامانه نداد.

جرقه اعتراضات گسترده مردمی ماه‌های گذشته به دنبال جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد زده شد و این اعتراضات کلیت حکومت جمهوری اسلامی را نشانه گرفت.

محمدکاظم مدرسی، امام جمعه یزد امروز با تاکید بر این که خجاب اجباری «یک امر قانونی است» گفت: «۲۶ نهاد و وزارتخانه و سازمان مسئولیت حجاب و عفاف در کشور را بر عهده دارند، اما متأسفانه نتیجه این مسئولیت چیزی است که در حال حاضر شاهد هستیم».

الله ‌نور کریمی‌تبار امام جمعه ایلام نیز روز جمعه مدعی شد «یکی از نقاط قوت جامعه ما حجاب و عفاف بوده است».

او در ادامه ادعای خود گفته است «دشمن تلاش کرده است که این نقطه قوت را به ضعف تبدیل کند و به دنبال ضربه زدن به جامعه اسلامی است که با غیرت زدایی، جامعه را از مسیر درست خارج کند».