ماه گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جریان دیدارش با با ولادیمیر پوتین در ژنو، تلاش کرد رهبر روسیه را به رعایت یک رشته قواعد و مقررات متعهد کند.

رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفت: “به او (پوتین) نگاه کردم و پرسیدم اگر یک ویروس باج‌افزار وارد سیستم خط لوله میدان های نفتی شما شود، چه احساسی خواهید داشت؟ او گفت خیلی مهم خواهد بود.”

آقای بایدن گفته بود اگر روسیه این “قواعد اساسی” را نقض کند آمریکا تلافی خواهد کرد.

اتفاقات چند روز اخیر محکی است برای هشداری که آقای بایدن به رهبر روسیه داده است.

دوشنبه گذشته، بلومبرگ، شرکت بزرگ مالی که بخشی از فعالیت هایش رسانه ای و مقرش در نیویورک است، گفت شرکت خدمات کامپیوتری مستقل سینکس، که مورد استفاده کمیته ملی حزب جمهوریخواه است، هک شده است.

ریچارد والترز، از مقامات این کمیته در بیانیه ای گفت فکر نمی کند هکرها توانسته باشند به داخل سیستم نفوذ کنند.

او می گوید هک زنجیره عرضه خدمات به دنبال یک حمله سایبری بزرگ دیگری بود که روز جمعه گذشته کشف شد.

درخواست باج

در یک مورد برای رخنه به شرکت فناوری اطلاعات کاسیا و مشتریانش از یک باج افزار، استفاده شده بود. برآوردهای اولیه نشان می دهد که با استفاده از این باج افزار، داده های صدها فعالیت بازرگانی در هم ریخته شده بود.

نحوه حملات متفاوت بود ولی هر دو یک وجه مشترک مهم داشتند یعنی ارتباط با روسیه.

جمعه گذشته معلوم شد سندیکای جرائم سایبری که با روسیه مرتبط بوده و بسیار پُرکار است، مسبب این حمله بوده.

هکرها برای این که داده های اطلاعاتی بازرگانی را که به هم ریخته بودند به حال اول برگردانند، ۷۰میلیون دلار باج خواسته بودند.

به قرار گزارش ها حمله سایبری به کمیته ملی حزب جمهوریخواه توسط گروهی موسوم به “کوزی بر” صورت گرفته بود. اگر این اسم به گوش آشناست، به این دلیل است که در سال ۲۰۱۶ همین گروه متهم به هک کمیته ملی حزب دموکراتیک شده بود.

همچنین در ماه دسامبر ۲۰۲۰ اعلام شد که این گروه در هک گسترده شرکت آمریکایی سولار ویندز که تولید کننده نرم افزار برای فعالیت های بازرگانی است، و رخنه به شمار زیادی از نهادهای دولتی دست داشته.

هفته پیش جو بایدن به خبرنگاران گفت “به نظر می رسد هک شرکت کاسیا، حد اقل صدمه را به فعالیت های بازرگانی آمریکا وارد کرده، ولی ما هنوز در حال جمع آوری اطلاعات هستیم.”

آقای بایدن از این که آمریکا قادر به پاسخگویی و نشان دادن واکنش است، ابراز خشنودی کرد.

تلافی

برخی از تحلیلگران بین این دو حمله سایبری تفاوت قائل می شوند.

دمیتری آلپرویچ، کارشناس امنیت ساییری معتقد است هدف از حمله به کمیته ملی حزب جمهوریخواه یک جاسوسی عادی و متداول است.

“این خیلی شبیه جاسوسی معمول و متداول است که نه هیچوقت نخواهیم توانست متوقفش کنیم و نه این که متوقف کردنش به نفع ماست، چون ما می خواهیم علیه روسیه و چین جاسوسی کنیم”

ولی آلپرویچ، می گوید حمله سایبری REVIL به شرکت فناوری اطلاعات کاسیا، داستان متفاوتی است چون به بسیاری از فعالیت های بازرگانی در آمریکا صدمه زده است.

او یادآور می شود که ماهیت این حمله مخرب است و در نتیجه اکنون هزاران کسب و کار کوچک در سراسر آمریکا در حال تقلا هستند و وضعیت تحمل پذیرنیست.

اما اگر جو بایدن قصد تلافی داشته باشد، گزینه های زیادی برای این کار دارد.

هدف قرار دادن سندیکای جرایم سایبری

اعمال تحریم ها یک حربه سنتی است که آمریکا برای صدمه زدن به روسیه به آن فکر کرده.

ولی آقای بایدن از گزینه های دیگری هم میتواند استفاده کند. گزینه اول هدف قرار دادن خود سندیکای جرایم سایبری است.

سال گذشته روزنامه واشنگتن پست، گزارش داد که فرماندهی سایبری آمریکا، برای مختل کردن تریک بات-بزرگترین شبکه بات‌نت دنیا که بدون آگاهی صاحبان کامپیوترهای شخصی بد افزارها را در این کامپیوترها فعال می کند، کمپینی به راه انداخته بود تا از مداخله بالقوه این شبکه در انتخابات ریاست جمهوری جلوگیری کند.

آلپرویچ می گوید “کاری که در نهایت می شود کرد این است که این بازیگران را از میدان نبرد بیرون کنید. اما شما فقط می توانید ازطریق اقدامات قانونی موفق به این کار بشوید و در این موردِ بخصوص، تنها با توسل به اعمال قانون در روسیه می توان به نتیجه دلخواه رسید.”

جو بایدن برای متقاعد کردن آقای پوتین به این که تعطیل گروه های باجگیر اینترنتی به نفعش است این گزینه را ترجیح خواهد داد. ولی ممکن است رئیس جمهور آمریکا فکر کند که دیگر وقت حرف زدن گذشته است.

آقای بایدن، که در مذاکرات ژنو رشته مقررات اساسی را که باید رعایت شود، به وضوح تعیین کرده بود ممکن است به این نتیجه برسد که اکنون وقت عمل فرا رسیده.

مطمئنا رئیس جمهوری آمریکا مانند ارتش، امکانات سایبری هم در اختیار دارد و قادر است کاری بیش از صِرف مقاومت در برابر حمله، انجام دهد.

سئوالی که اکنون مطرح است این است که او تا چه حد حاضر است از این حربه استفاده کند.