حملات سری‌لانکا؛ زیر سوال رفتن عملکرد امنیتی مقام‌ها

یک روز بعد از رشته بمب‌گذاری هایی در سری‌لانکا که ۲۹۰ کشته و نزدیک به ۵۰۰ مجروح به جا گذاشت، و فاش شدن این موضوع که درباره یک گروه مظنون به دست داشتن در حملات به مقام ها هشدار داده شده بود، عملکرد رهبران این کشور زیر ذره بین است.

گزارش ها حاکیست که سازمان‌های امنیتی سری‌لانکا گروه جهادی “جماعت ملی توحید” را زیر نظر داشتند و پلیس را در جریان برنامه این گروه برای حمله ای احتمالی قرار داده بودند.

اما وزرای دولت می گویند رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر، و کابینه اش در جریان این تهدید گذاشته نشده بودند.

آقای ویکرمسینگه سه شنبه را “روز سوگواری برای جان های بیگناهی که بی دلیل از دست رفتند” اعلام کرده است.

او افزود: “واجب است که در برابر این تراژدی غیرقابل وصف اتحاد خود را به عنوان مردم سری‌لانکا حفظ کنیم.”

‘ناکامی عظیم اطلاعاتی’

راجیتا سناراتنه، سخنگوی دولت، در کنفرانسی خبری گفت که نخست وزیر در جریان گزارش اطلاعاتی مربوط به این تهدید گذاشته نشده بود، وضعیتی که به گفته او ناشی از اختلاف میان نخست وزیر و رئیس جمهور مایتریپالا سیریسنا است.

آقای سیریسنا، نخست وزیر و کابینه او را در ماه اکتبر برکنار و سعی کرد نخست وزیر دیگری را منصوب کند، تحولی که باعث بحران در این کشور شد.

او تحت فشار دیوان عالی مجبور شد آقای ویکرمسینگه را دوباره ابقا کند، اما ظاهرا نخست وزیر را در جریان گزارش های اطلاعاتی نمی گذاشت.

سخنگوی دولت گفت سازمان های اطلاعاتی از روز ۴ آوریل شروع به صدور هشدارهایی درباره این گروه کردند، که به دنبال آن وزارت دفاع گزارشی مشروح از این هشدار را برای رئیس پلیس فرستاد و در روز ۱۱ آوریل یادداشتی برای روسای بخش های مختلف امنیتی ارسال شد.

او گفت اطلاعاتی که در اختیار پلیس گذاشته شد شامل هشداری از یک دستگاه اطلاعاتی خارجی درباره حمله احتمالی این گروه و همچنین نام اعضای آن بود.

رسانه های آمریکایی به نقل از مقام های سری‌لانکایی نوشته اند که هم هند و هم آمریکا اوایل آوریل در مورد این تهدید به سری لانکا هشدار داده بودند.

روز دوشنبه معلوم نبود که آیا رئیس جمهور مایتریپالا سیریسنا در جریان این هشدارها گذاشته شده بود یا نه.

شیرال لاکتیلاکا از مشاوران ارشد آقای سیریسنا به بی بی سی گفت: “برداشت ما این است که گزارش به درستی میان دستگاه های امنیتی و پلیس توزیع شد.”

او گفت که رئیس جمهور یک کمیته ویژه را تحت هدایت یک قاضی دیوان عالی مسئول بررسی موضوع کرده است.

راف حکیم، وزیر برنامه ریزی شهری، این حملات را “ناکامی عظیم اطلاعاتی” توصیف کرد.

او گفت: “برای همه ما شرم آورم است. همه ما به خاطر این موضوع خجالت‌زده هستیم.”

Local residents gather outside the St. Anthony"s Shrine in Colombo on April 22, 2019,

هارین فرناندو وزیر ارتباطات راه دور سری‌لانکا در توییتی نوشت: “بعضی از افسران اطلاعاتی از این حادثه آگاه بودند. برای همین تاخیری در واکنش وجود داشته. باید به طور جدی بررسی کرد و دید چرا این هشدار نادیده گرفته شد.”

مقام های سری‌لانکا دوشنبه در کشور وضعیت اضطراری اعلام کردند که از نیمه شب (۱۸:۳۰ به وقت گرینویچ) به اجرا گذاشته شد.

با این تصمیم پلیس و ارتش اختیارات گسترده ای برای بازداشت و بازجویی از مظنونان بدون حکم دادگاه پیدا می کنند – اختیاراتی که آخرین بار در جریان جنگ داخلی این کشور مشاهده شده بود.

بازداشت ۲۴ نفر

روز یکشنبه شش انفجار انتحاری همزمان و بعد دو انفجار دیگر در چند کلیسا و هتل لوکس در کلمبو پایتخت باعث کشته شدن بیش از ٢٩٠ نفر و زخمی شدن حدود پانصد نفر شد. یک بمب هم در فرودگاه بین‌المللی کلمبو خنثی شد.

پلیس می گوید تاکنون ٢٤ نفر مظنون به عضویت در یک گروه “افراطی” را دستگیر کرده است.

در باره گروه جهادی “جماعت ملی توحید” شناخت زیادی وجود ندارد و بیشتر به تخریب مجمسه‌های بودایی مرتبط دانسته می‌شد.

در همین حال دولت سری‌لانکا حکومت نظامی را تمدید کرد و از هشت شب امشب تا چهار صبح فردا به وقت محلی حکومت نظامی اعلام شد.

سری‌لانکا چند دهه درگیر جنگ داخلی خونین بین ببرهای تامیل و دولت بود که سرانجام در سال ٢٠٠٩ با شکست سنگین چریک‌های تامیل به پایان رسید.

در سال‌های اخیر بین اکثریت سینهالی بودایی و اقلیت مسلمان درگیری‌های جدی بوده و تقریبا یک سال پیش دولت مجبور شد دوازده روز وضعیت اضطراری اعلام کند تا بتواند جلوی شورش علیه مسلمانان را بگیرد. مسیحیان سری لانکا نیز از آزارهای بودایی های تندرو شکایت دارند.

بودایی ها سه چهارم جمعیت بیست میلیونی سری‌لانکا را تشکیل می‌دهند. مسلمانان آن کشور، از اقلیت تامیل زبان هستند، حدود ٩ درصد جمعیت هستند.

Aftermath of blast near St Anthony's Shrine on 22 April 2019روز دوشنبه انفجار دیگری در نزدیکی کلیسای سن آنتونی روی داد

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort