اسرائیل اواخر شامگاه شنبه ۱۱ دی ماه به دنبال شلیک دو راکت از غزه به سمت سواحل تل آویو، حملات تلافی جویانه هوایی علیه این منطقه انجام داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک ویدئو از خان یونس در جنوب نوار غزه منتشر شده است که سه انفجار مهیب را نشان می‌دهد و صدای پرواز جنگنده بر فراز این منطقه شنیده می‌شود.

هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حملات اسرائیل به غزه منتشر نشده است.

درگیری در نواز غزه؛‌ عکس آرشیوی است

درگیری خشونت‌آمیز در نوار غزه در پی دیدار محمود عباس و وزیر دفاع اسرائیل

ارتش اسرائیل گفته است که در این حملات یک مرکز ساخت راکت و یک پست نظامی حماس را هدف قرار داده است.

ارتش اسرائیل همچنین هشدار داده است که در صورت هرگونه واکنش خشونت‌باری به این حملات، گروه حماس مسئول خواهد بود.

رسانه‌های فلسطینی هم گفته‌اند٬ کمی قبل از نیمه شب جنوب نوار غزه توسط اسرائیل هدف قرار گرفته انجام شده است.

به گزارش الرساله، یک سخنگوی گروه حماس گفته است که جنگنده‌های اسرائیلی یک پایگاه حماس در غرب خان یونس را هدف قرار دادند.

پیشتر مقامات دفاعی اسرائیل که نامشان فاش نشده در گفت‌وگو با رسانه‌های عبری گفته بودند که ارتش این کشور به دو راکت پرتاب شده از نوار غزه که در سواحل تل آویو فرود آمدند، پاسخ خواهد داد.

یک مقام دفاعی اسرائیل به کان نیوز گفت٬ پاسخی وجود خواهد داشت، این یک رویداد جدی و غیرقابل قبول است. حرف آخر هنوز زده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری «والا»، اسرائیل به میانجیگران مصری پیام داده است که شلیک موشک را موضوعی جدی می‌داند، به‌ویژه پس از تیراندازی که روز چهارشنبه به یک غیر نظامی اسرائیلی در مرز غزه روی داد.

مقامات دفاعی اسرائیل که نامشان فاش نشده به «والا»گفتند که اسرائیل به دنبال واکنشی است که «باعث تشدید تنش نشود، اما پیام را منتقل کند که حادثه تیراندازی در مرز و پرتاب راکت غیرقابل قبول است.

به گزارش تایمز اسرائیل، شبکه تلویزیونی المیادین مستقر در بیروت هم به نقل از منابع ناشناس اعلام کرد که حماس به میانجی‌های مصری اطلاع داده است که اگر اسرائیل به غزه حمله کند، پاسخ این گروه را درپی خواهد داشت.

طبق این گزارش، مصر از اسرائیل خواسته است که اصلاً به شلیک راکت از غزه پاسخ ندهد.

صبح روز شنبه، نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که دو راکت از غزه به سمت مرکز اسرائیل شلیک شده است. اما تصاویر ویدئویی منتشر نشان می‌دهد که یکی از این راکت ها در سواحل یافا در دریا منفجر شده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید، مشخص نیست که آیا این راکت‌هایی که بامداد شنبه از غزه شلیک شدند برای هدف قرار دادن اسرائیل بوده است یا خیر. اما گروه‌های شبه نظامی مستقر در غزه اغلب موشک‌هایی را به سمت دریا آزمایش می کنند.

در جریان درگیری نظامی بین اسرائيل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در اردیبهشت سال جاری که ۱۱ روز طول کشید، ۲۷۰ نفر در غزه و ۱۲ نفر در اسرائیل٬ که دو نفرشان نظامی بودند و ۱۰ نفر غیرنظامی بودند٬ کشته شدند و بیش از ۵۰ هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.

ارتش اسرائيل روز ۳۱ اردیبهشت اعلام کرده بود که در جریان درگیری ۱۱ روزه، چهار هزار راکت از غزه به اسرائيل شلیک شد که از این تعداد ۳۲۰۰ راکت به اسرائيل رسید و سامانه «گنبد آهنین» این کشور حدود ۹۰ درصد از راکت‌های شلیک شده به این کشور را رهگیری و منهدم کرد.