جنگنده‌های اسرائیل در ادامه حملات هوایی به غزه، ساختمان محل استقرار دفتر شبکه خبری الجزیره و خبرگزاری آسوشیتدپرس را فروریختند. اسرائیل می‌گوید این ساختمان چندطبقه محل استقرار تجهیزات حماس بوده اما صاحب ساختمان این موضوع را رد کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا درباره این موضوع با نخست‌وزیر اسرائیل صحبت و درباره خشونت‌ها در غزه ابراز “نگرانی عمیق” کرده است. همچنین جو بایدن با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم تماس گرفته است.

ارتش اسرائیل می‌گوید قبل از حمله با مالک ساختمان جلا تماس گرفته و به او هشدار داده که تا یک ساعت دیگر ساختمان هدف قرار می‌گیرد.

ساختمان جلا بزرگترین بنایی بوده که در حملات اخیر اسرائیل تخریب شده است.

پیش از این اتفاق در یک رشته حمله اسرائیل به یک اردوگاه آوارگان در غزه به گفته مقام‌های فلسطینی دست‌کم ۱۴ نفر از اعضای یک فامیل کشته شدند. از یک خانواده ۷ نفری فقط یک کودک ۵ ماهه و پدر او زنده مانده‌اند.

یک مقام رسمی فلسطینی گفته زنان و کودکان کشته شده هنگام حمله در خانه خود در اردوگاه مخیم شاطی در غرب شهر غزه بودند.

پیکارجویان فلسطینی در واکنش شماری راکت به سوی شهر بئرشبع در استان جنوبی اسرائیل پرتاب کردند. اسرائیل گفته یک مرد بر اثر حملات حماس کشته شده است.

از زمان آغاز موج جدید خشونت‌ها در روز دوشنبه و در حملات اسرائیل، بیش از ۱۴۰ نفر در غزه کشته شده‌اند. در اسرائیل در اثر راکت‌پرانی فلسطینیان ۹ نفر کشته شده‌اند.

تماس جو بایدن با نتانیاهو

بعد از حمله به ساختمان محل استقرار رسانه‌ها، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تلفنی صحبت کردند.

آقای بایدن نگرانی “عمیق” خود را از خشونت‌ها در غزه اعلام کرده است. او همچنین خواستار حمایت از روزنامه‌نگاران در غزه شده است.

در مکالمه سران آمریکا و اسرائیل، آقای نتانیاهو به آقای بایدن گفته افراد حاضر در ساختمان که ارتباطی با گروه حماس ندارند، ساختمان را ترک کرده بودند.

آقای بایدن همچنین برای اولین بار بعد از ریاست جمهوری به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تلفن زده و بر ضرورت توقف حملات حماس به خاک اسرائیل تاکید کرده است.

تجمع شنبه پانزدهم مه در لندن در حمایت از مردم فلسطین
تجمع شنبه پانزدهم مه در لندن در حمایت از مردم فلسطین

در ساختمان رسانه‌ها چه اتفاقی افتاد؟

جواد مهدی، مالک ساختمان به بی‌بی‌سی عربی گفته بر خلاف ادعای اسرائیل در این ساختمان تجهیزات نظامی شاخه امنیتی حماس وجود نداشته و فقط دفتر دو شبکه خبری و شرکت‌های تجاری به علاوه ۶۰ آپارتمان مسکونی در ساختمان بوده است.

کاخ سفید به اسرائیل گفته که باید مراقب امنیت خبرنگاران باشد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که شاهد مکالمه تلفنی مالک برج جلا بوده که در آن به نماینده ارتش اسرائیل التماس می‌کرده که ۱۰ دقیقه بیشتر فرصت بدهد خبرنگاران وسایل و تجهیزات خود را از ساختمان خارج کنند که با مخالفت ارتش اسرائیل مواجه شده است.

شماری از خبرنگاران شبکه تلویزیونی الجزیره گفته‌اند که هدف از این حمله جلوگیری از پوشش خبری حملات اسرائیل به غزه بوده است. هلا محی‌الدین، مجری تلویزیون انگلیسی الجزیره متعلق به دولت قطر نوشته “تلویزیون الجزیره خاموش نخواهد شد. به شما تضمین می‌دهیم.”

تجمع در حمایت از فلسطینیان در آلمان
تجمع در حمایت از فلسطینیان در آلمان

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس هم اعلام کرده که از این اتفاق بهت‌زده شده است. این خبرگزاری گفته اسرائیل اطلاع داشته که در آن ساختمان مراکز خبری و خبرنگاران فعالیت دارند. آسوشیتدپرس در اطلاعیه‌اش گفته که با این حمله، “جهان کم‌تر از قبل از وقایعی که در غزه اتفاق می‌افتد، خبردار می‌شود.”

تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به موج جدید خشونت‌ها با ورود فرستاده ویژه آمریکا تشدید شده است. در داخل اسرائیل هم درگیری‌ها میان یهودیان و عرب‌های اسرائیلی در شهرهای متعددی ادامه داشته است.

در این میان شماری از معترضان در شهرهای مختلف جهان از جمله لندن در حمایت از فلسطینیان تجمع کردند و خواستار توقف حملات اسرائیل به غیرنظامیان در غزه شدند.