حمله به بیمارستان‌های غزه ادامه دارد؛ وعده آمریکا مبنی بر توقف چهارساعته جنگ عملی نشد

Screen Shot 2023-11-10 at 2.00.17 PM

هلال احمر فلسطین از قطع برق و آب بیمارستان غزه خبر داد

در خبرهای پیشین گزارش شد که نیروهای ارتش اسرائیل در نزدیکی بیمارستان‌های غزه در حال عملیات هستند و گزارش‌هایی مبنی بر انفجار در داخل یا نزدیک بیمارستان‌ها نیز منتشر شده بود.

اکنون هلال احمر فلسطین می‌گوید برق، اینترنت و آب بیمارستان اندونزی در شهر غزه قطع شده است.

نبال فرسخ، سخنگوی هلال احمر فلسطین می‌گوید که جراحان و پزشکان مجبورند از چراغ‌قوه برای انجام کارهای درمانی و نجات بیماران استفاده کنند.

او عصر امروز به بی‌بی‌سی گفت: «آنها در شرایطی کار خواهند کرد که هیچ پزشکی در کل دنیا نمی‌تواند در شرایط عادی هم کار آنها را بکند».

او همچنین هشدار داد که تمام خدمات در داخل بیمارستان تا چند ساعت دیگر «متوقف» خواهد شد زیرا تجهیزات آنها به زودی تمام می‌شود.

ارتش اسرائیل می‌گوید به سوی بیمارستان آتش نگشوده «اما آنچه را که نیاز باشد انجام خواهد داد»

غزه

ریچارد هخت، سخنگوی ارتش گفته است که ارتش این کشور به بیمارستان‌ها شلیک نمی‌کند، اما اگر حماس از محوطه بیمارستان شلیک کند «ما آنچه را که لازم است انجام خواهیم داد».

وی در نشست خبری امروز گفت: «اگر شاهد تیراندازی تروریست‌های حماس از بیمارستان‌ها باشیم، کاری را که باید انجام دهیم، انجام خواهیم داد».

وی گفت: «ما از حساسیت‌ها آگاه هستیم، اگر تروریست‌های حماس را ببینیم، آنها را خواهیم کشت» و «ما در حال حاضر روی بیمارستان الشفا یا رانتیسی بمب نمی‌اندازیم.»

این سخنان در حالی است که امروز درگیری در چندین بیمارستان در شمال نوار غزه و در نزدیکی آنها گزارش شد.

فیلم‌های منتشر شده هم نشان می‌دهد تانک‌ها در نزدیکی بیمارستان کودکان الرنتیسی اقدام به شلیک می‌کنند، که هخت به آن اشاره می کند.

اسرائیل تایید کرده است که ارتش این کشور در نزدیکی الشفا در حال انجام عملیات است.

هخت در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای برخورد با بیماران در بیمارستان‌ها، از جمله افرادی که نمی‌توانند راه بروند یا تحت درمان هستند، وجود دارد که پاسخ داد: «ما به حماس می‌گوییم مردم را به جنوب منتقل کند.»

صلیب سرخ خواستار حفاظت از مجروحان و کارکنان بهداشت و درمان در غزه شد

ایموجن فولکس

خبرنگار بی بی سی -ژنو

غزه

کمیته بین المللی صلیب سرخ وضعیت بیمارستان‌ها در شمال غزه را بررسی کرده است.

این نهاد بین‌المللی در بیانیه‌ای هشدار داد که بیمارستان‌های فلسطینی «به نقطه‌ای بدون بازگشت رسیده‌اند» و جان هزاران نفر را به خطر افتاده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت که کارکنانش در تلاش برای تحویل تجهیزات پزشکی، شاهد صحنه‌های «وحشتناک» بوده‌اند و حجم تخریب را «غیرقابل تحمل» توصیف کرد.

صلیب سرخ همچنین حملات به بیمارستان‌های کودکان، از جمله الرنتیسی گفت که این بیمارستان هم «از خشونت در امان نمانده‌ است».

این سازمان بشردوستانه که حافظ کنوانسیون های ژنو است، بار دیگر خواستار حفاظت از بیمارستان‌ها و کارکنان بهداشت و درمان بر اساس قوانین بین‌المللی شد.