حمله به سفارت آمریکا در بغداد؛ تعدادی از عاملان حلمه با «سرویس‌های امنیتی» در عراق ارتباط داشتند

10

مقامات عراقی روز پنجشنبه از بازداشت تعدادی از عاملان حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد خبر دادند و گفتند که تعدادی از آن‌ها با «سرویس‌های امنیتی» این کشور ارتباط داشتند.

هم‌زمان با جنگ اسرائیل و حماس و افزایش تنش‌ها در منطقه، در روز هشتم دسامبر دو راکت به سمت محوطه سفارت ایالات متحده در بغداد شلیک شد. این حملات تلفات جانی در پی نداشت.

مقامات عراقی در بیانیه‌ای از بازداشت تعدادی از عاملان این حمله خبر دادند. ژنرال یحیی رسول، سخنگوی نخست وزیر عراق گفته است که شماری از این افراد وابسته به سازمان‌های امنیتی عراق هستند و از این موضوع ابراز تاسف کرد.

در این بیانیه بدون فاش شدن هویت افراد بازداشت شده آمده است که سرویس‌های امنیتی عراق افرادی را بازداشت کرده‌اند که «به ورود جنایتکاران به منطقه‌ای که شلیک از آنجا انجام شده‌است کمک کرده‌اند.»

یک مقام امنیتی در بغداد که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود از دستگیری ۱۳ نفر از جمله برخی از اعضای نیروهای امنیتی خبر داد.

مقامات عراقی عنوان کردند که «این گونه حملات تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات کشور محسوب می‌شود و همچنین لطمه‌ بزرگی به عراق وارد می‌کند که قابل تحمل نیست و نمی‌توان در مقابل آن سکوت کرد.»

حمله روز جمعه به سفارت آمریکا تلفات جانی در پی نداشت و تنها خسارات مادی جزئی برجای گذاشت.

در روز حمله، سخنگوی سفارت آمریکا گفت که شواهد حاکی از آن است که این حمله از سوی «شبه‌نظامیان وابسته به ایران که آزادانه در عراق فعالیت دارند» صورت گرفته است.

واشنگتن می‌گوید از ده روز پس از آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس تا کنون حداقل ۹۲ حمله علیه نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق و سوریه انجام شده است.