حمله به کنسولگری ایران در دمشق؛ واکنش مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و اسرائیل

9

در پی حملهٔ هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق که به کشته شدن شماری از اعضای ارشد سپاه پاسداران انجامید، وزارت خارجه ایران کاردار سفارت سوئیس را به‌عنوان حافظ منافع آمريكا در ایران احضار کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، بامداد سه‌شنبه ۱۴ فروردین در شبکه اجتماعی ایکس با اعلام این خبر نوشت که «پیام مهمی به دولت آمریکا به‌عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد».

به‌گفتهٔ امیرعبداللهیان، در این احضار که ساعت ۰۰:۴۵ بامداد سه‌شنبه انجام شد، «ابعاد حملهٔ تروریستی و جنایت رژیم اسراییل تبیین و مسئوليت دولت آمريكا مورد تأكيد قرار گرفت».

وزیر خارجه ایران در نهایت تأکید کرده است که «آمریکا باید پاسخگو باشد».

این در حالی است که وزیر دفاع اسرائیل در نخستین واکنش غیرمستقیم به حمله منتسب به این کشور علیه کنسولگری ایران در دمشق گفت اسرائیل برای عقب راندن دشمنانش «همه‌جا» وارد عمل می‌شود.

او به شکل مستقیم به این حمله اشاره نکرد، همان‌طور که مقام‌های اسرائیلی دیگر نیز نقش این کشور در آن را تأیید نکرده‌اند.

یوآو گالانت روز سه‌شنبه به کمیته امور خارجی و دفاعی پارلمان اسرائیل گفت: «ما در یک جنگ چندجبهه‌ای درگیر هستیم. هر روز در همه‌جا عملیات اجرا می‌کنیم تا از قدرت گرفتن دشمنان خود جلوگیری کنیم.»

او همچنین به «دشمنان اسرائیل» هشدار داد هر حمله‌ای علیه این کشور «بهای سنگین» خواهد داشت.

این در حالی است که وب‌سایت اکسیوس به‌نقل از «یک مقام آمریکایی» که نامش را اعلام نکرده، می‌گوید ایالات متحده به ایران گفته «هیچ دخالت یا اطلاع دقیقی» در مورد حمله اسرائیل نداشته است.

به‌نوشتهٔ اکسیوس، این پیام نشان می‌دهد که دولت جو بایدن «نگران است که حملهٔ اسرائیل به تشدید تنش منطقه‌ای و از سرگیری حملات شبه‌نظامیان طرفدار ایران علیه نیروهای آمریکایی منجر شود».

همزمان دبیرخانهٔ شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نیز صبح سه‌شنبه اعلام کرد جلسه‌ٔ این شورا شامگاه دوشنبه با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، و رئیس شورا تشکیل شده و «تصمیمات مقتضی اتخاذ گردید».

حملهٔ هوایی منتسب به اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق که در مجاورت سفارت ایران قرار دارد، به کشته شدن هفت افسر سپاه پاسداران انجامید که محمدرضا زاهدی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، ازجملهٔ آن‌ها بود.

حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه، به خبرگزاری صداوسیما در دمشق گفته است که غیر از هفت نظامی کشته‌شدهٔ ایرانی، شش تن دیگر نیز کشته شده‌اند که او آن‌ها را «شهروندان سوری» خوانده است