جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا طی یک سخنرانی در کنگره آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین را مسئول حمله به کنگره این کشور در سال گذشته میلادی دانسته است.

آقای بایدن گفت که برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، رئیس جمهوری سابق “تلاش کرد تا از انتقال مسالمت آمیز قدرت جلوگیری کند” در حالی که “گروهی خشن” به ساختمان کنگره حمله ور شدند.

در ژانیه سال ۲۰۲۱ جمع گسترده‌ای از حامیان آقای ترامپ برای جلوگیری از تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا به کنگره این کشور حمله کردند.

بیش از ۶۷۰ نفر به دلیل تهاجم و اشغال کنگره دستگیر شدند و نمایندگان مجلس آمریکا دونالد ترامپ را به تحریک حامیانش به شورش متهم کردند.

به گفته آقای بایدن، آمریکایی ها باید “اطمینان حاصل کنند که چنین اتفاقی دوباره رخ نخواهد داد.”

در همین حال آقای ترامپ، در واکنش به سخنان جو بایدن در بیانیه ای خشمگینانه او را به “نابودی ملت” متهم کرد. آقای ترامپ گفت که رئیس جمهوری فعلی “امروز از نام من برای تجزیه بیشتر آمریکا استفاده کرد”.

او با انتقاد از سخنرانی بایدن آن را “نمایشی سیاسی” خواند.

“شورش مسلحانه”

آقای بایدن در سخنرانی نیم ساعته خود گفت که “این یک شورش مسلحانه بود… آنها نمی خواستند که (نتیجه) یک انتخابات آزاد و منصفانه را قبول کنند و تلاش کردند آن را باطل کنند.”

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت که کشور باید به دقت ببیند چه چیزی درست و است و چه چیزی نیست. “حقیقت این است: رئیس جمهوری سابق مجموعه ای از دروغ درباره انتخابات ۲۰۲۰ ساخته بود.”

او ترامپ را کسی خطاب کرد که “قدرت را بالاتر از اصول” قرار می دهد و “نفس تاریک” خود را فراتر از قانون اساسی آمریکا می بینید.

او درعین حال از حزب جمهوریخواه آمریکا هم انتقاد کرد.

line

پادکست

پایان پادکست

line
جو بایدن

منبع تصویر، REUTERS