از رانندگان آمریکایی خواسته شده است در واکنش به کمبود سوخت به خاطر مسدود شدن یک خط لوله اصلی انتقال نفت در نتیجه حمله سایبری از احتکار بنزین خودداری کنند.

پس از این حمله سایبری و کمبود بنزین در جایگاه‌های تحویل سوخت و افزایش قیمت، تعدادی از رانندگان در مناطق جنوب شرق آمریکا به خرید و ذخیره سازی بنزین مبادرت کرده‌اند.

انجمن اتومبیلرانی آمریکا گفته است که در نتیجه کمبود بنزین، متوسط قیمت آن در روز سه‌شنبه به هر گالن ۲ دلار و ۹۸ سنت رسید که بالاترین قیمت از نوامبر ۲۰۱۴ بوده است.

به خاطر کمبود سوخت خودرو، در ایالت‌های کارولینای شمالی، ویرجینیا و فلوریدا وضعیت اضطراری اعلام شده است.

با وجود این، جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا گفته است که رانندگان احتیاجی به ذخیره‌سازی بنزین ندارند.

خانم گرانهولم گفته است که در ایالت‌های کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، تنسی، جورجیا و جنوب ویرجینیا که سوخت آنها معمولا از طریق خط لوله “کلنیال” تامین می‌شود کمبودی ندیده است.

حمله سایبری

در پی حمله سایبری باج افزاری در روز جمعه گذشته، متصدیان خط لوله کلنیال مجبور شدند فعالیت قسمت اصلی شبکه انتقال سوخت را متوقف کنند.

به گفته شرکت مسئول این خط لوله، فعالیت این شبکه سوخت رسانی با ۸۹۰۰ کیلومتر خط لوله تا آخر این هفته به حالت عادی باز نخواهد گشت. این شبکه تقریباً نیمی از سوخت مورد نیاز ساکنان مناطق ساحل شرقی آمریکا را تأمین می‌کند.

به گفته اف‌بی‌آی – پلیس فدرال – یک گروه تبهکار به نام “دارک ساید” مسئول این حمله باج افزاری بوده است.

به گفته کارشناسان فضای مجازی، اعتقاد بر این است که این باند در روسیه یا اروپای شرقی مستقر است و از هدف قرار دادن رایانه‌هایی که زبان‌های جمهوری‌های شوروی سابق را به کار می‌برند پرهیز می‌کند.

باج افزار نوعی بدافزار است که به کامپیوترها حمله و با رمزگذاری آنها را قفل می‌کند و برای بازکردن آنها خواستار دریافت باج می‌شود.

سفارت روسیه در ایالات متحده گمانه‌زنی در مورد دست داشتن دولت این کشور در حمله به خط لوله کلنیال را رد کرده و جو بایدن هم گفته که هیچ مدرکی مبنی بر مسئولیت روسیه ندارد.

line

تجزیه و تحلیل به قلم جو تایدی، خبرنگار سایبری

اگر مردم یا سیاستمداران به مدرکی برای اثبات قدرت ویرانگری حملات سایبری نیاز داشته باشند، این هک برایشان کافی است. نتیجه این حمله سایبری ایجاد هرج و مرج در پمپ بنزین‌ها، اعلام وضعیت اضطراری و تقلای کاخ سفید برای ایجاد آرامش بوده است.

و این فقط جزئیاتی است که به طور عمومی منتشر شده و در دسترس ما قرار گرفته است.

آخرین اطلاعیه مطبوعاتی شرکت خط لوله کلنیال حاوی اشاراتی به هرج و مرج بی‌سابقه در داخل این شرکت است.

این شرکت می‌گوید دهها تن از کارمندان خود را به سنسورهای پیشرفته و سیستم‌های ایمنی آفلاین مجهز کرده و برای بررسی ۸۹۰۰ کیلومتر خط لوله با اتومبیل یا پای پیاده اعزام کرده است. ،

تعدادی هلی‌کوپتر هم برای بررسی خطوط لوله و زیر نظر داشتن صف رو به افزایش تانکرهای سوخت‌رسانی مورد استفاده قرار دارد.

یکی دیگر از نشانه‌های آشوب در این شرکت این است که وبسایت شرکت به صورت متناوب از دسترس خارج شده است.

شرکت کلنیال می‌گوید که مشکل مربوط به وبسایت آن ربطی به حمله سایبری ندارد اما مشخص است که به خاطر ترس از حمله سایبری، ارتباط شبکه کامپپوتری خود با کاربران خارج از ایالات متحده را مسدود کرده است.

به نظر می‌رسد حتی خود هکرها نیز از خسارتی که وارد کرده‌اند متعجب شده‌اند.

طبق تحقیقات جدید شرکت امنیت سایبری فایرآی، هکرهای موسوم به دارکساید در اوت سال گذشته میلادی فعالیت تبهکارانه خود در سطح جهان را راه‌اندازی کردند و توانستند میلیون‌ها دلار باج از ۱۵کشور جهان دریافت کنند.

اما به نظر می‌رسد ممکن است حمله به این خط لوله از خط قرمزی که این گروه برای خود تعیین کرده هم عبور کرده باشد هرچند معیار واقعی سنجش دیدگاه مسئولان آن این است که آیا بازهم به اقدامات خود ادامه می‌دهند یا برای رفع مشکلی که ایجاد شده اقدام خواهند کرد.

line

اقدامات اضطراری

شرکت گسبادی که بازار سوخت آمریکا را زیر نظر دارد گفته است که روز سه‌شنبه بیش از ۷ درصد پمپ بنزین‌ها در ویرجینیا و ۵ درصد در کارولینای شمالی به خاطر افزایش ۲۰ درصدی تقاضا، با کمبود بنزین مواجه شدند.

روز سه‌شنبه دولت با صدور معافیت اضطراری عرضه سوخت به مدت یک هفته وارد عمل شد تا با کمبود بنزین مقابله کند.

سازمان حفاظت از محیط زیست گفته است که این تصمیم که به معنی لغو بعضی قوانین ناظر بر حمل و نقل و استفاده از سوخت فسیلی است تا ۱۸ مه در پنسیلوانیا، ویرجینیا، مریلند و واشنگتن دی‌سی به قوت خود باقی خواهد داشت.

علاوه بر این، با افزایش بهای سوخت، ایالت جورجیا مالیات بنزین را تا روز شنبه به حالت تعلیق درآورد.

روز دوشنبه کارولینای شمالی وضعیت اضطراری اعلام کرد و مقررات سوخت خودرو را موقتاً به حالت تعلیق درآورد تا، به گفته مقامات محلی “از تأمین سوخت کافی در سراسر ایالت اطمینان حاصل کند.”

اگرچه قطع شدن خط لوله در برخی مناطق پیامدهای شدید کوتاه مدت دارد برخی از کارشناسان معتقدند که تأثیر بلند مدت آن اندک خواهد بود.

چاک واتسون، مدیر تحقیقات در موسسه تحقیقاتی انکی که اثرات اقتصادی بلایای طبیعی و سایر عوامل غیرمعمول را بررسی می‌کند، گفته است “بازارها دیوانه می‌شوند اما دو هفته دیگر هیچکس به خاطر نمی‌اورد این اتفاق افتاده است.”

قیمت افزایش می‌یابد

پیش‌بینی می‌شد با شروع فصل رانندگی در تابستان قیمت سوخت در آمریکا افزایش یابد هرچند اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده روز سه‌شنبه گفت که ادامه تاثیرات شیوع کرونا “همچنان تأثیر قابل توجهی در کاهش تقاضا بازارهای نفت در تابستان ۲۰۲۱” خواهد داشت.

سخنگوی انجمن اتومبیلرانی آمریکا گفته است که توقف فعالیت خط لوله به افزایش قیمت سوخت کمک کرده است.

وی افزود “ممکن است با مشکلات عرضه سوخت در نتیجه این حمله سایبری مواجه شویم که چند سنت به میانگین قیمت بنزین در آمریکا منجر خواهد شد.