در دهمین روز از اعتراضات تابستان ۱۴۰۰ عده‌ای در تبریز تجمع کرده و همبستگی خود را با معترضان خوزستان اعلام کردند.

با وجود آنکه تظاهرات در تبریز کاملا مسالمت‌آمیز بود موتورسواران پلیس به معترضان حمله و برخی از آنان را زخمی کردند.

تصاویری که از تبریز به بی‌بی‌سی فارسی رسیده نشان می‌دهد که چند صد نفر در خیابان‌های این شهر تظاهرات کرده و شعار می‌دهند: “آذربایجانا اویاخدی، خوزستانا دایاخدی [آذربایجان بیدار است، حامی خوزستان است]”.

در شهر سقز، در استان کردستان نیز اعتراضات مشابهی برگزار شد. گزارش‌های تاییدنشده همچنین حاکی از برگزاری تجمع‌های مشابهی در ایلام و در بجنورد، در خراسان شمالی است.

این چندمین تظاهراتی است که در استان‌های دیگر ایران در همبستگی با خوزستان برگزار می‌شود.

در روزهای گذشته علاوه بر ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف خوزستان، در استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، کرمانشاه و لرستان هم تجمعاتی برگزار شده است.

تاکنون دست کم ۹ نفر در این اعتراضات کشته و به گفته فعالان حقوق بشر ده‌ها نفر، اغلب در خوزستان، بازداشت شده‌اند.

امروز شنبه، ۲ مرداد/۲۴ ژوئیه، معترضان ظاهرا بر اساس یک فراخوان از ساعت شش عصر به خیابان‌های مرکزی تبریز آمدند.

تصاویری که پیش از این منتشر شده بود حاکی از جو سنگین امنیتی در تبریز بود.

گزارش‌ها همچنین حاکی از بازداشت چند نفر از فعالان سیاسی و مدنی و حضور چشمگیر نیروهای امنیتی در شهرهای ایران، از جمله دیگر شهرهای ترک‌نشین بود.

ماموران پلیس سوار بر موتور با باتوم و سپر به تجمع‌کنندگان در تبریز حمله کردند. بعضی از معترضان در هجوم ماموران زخمی شدند.

زنان حضور قابل توجهی در تظاهرات تبریز داشتند.

در یکی از ویدئوها پس از حمله ماموران در حالی که به نظر می‌رسد آنها قصد بازداشت معترضان را دارند چند نفر از تجمع‌کنندگان با آنها درگیر می‌شوند و فریاد می‌زنند “بی شرف، بی شرف”.

تظاهرات تبریز تا ساعات اولیه شب و تاریک شدن هوا ادامه داشته است.

تظاهرات شهر سقز نیز با حمله نیروهای امنیتی همراه بود. در ساعات پایانی شنبه برق مناطقی از استان کردستان همزمان با گسترش اعتراضات به این استان قطع شد.

تجمع تبریز
تجمع‌کنندگان در تبریز شعار اتحاد با معترضان خوزستان را دادند

معترضان در تبریز شعار می‌دادند “هیهات منا الذله [هرگز به ذلت تن نمی‌دهیم]”، “نه شاهچی‌ام، نه شیخچی، میلت‌چی‌ام، میلت‌چی [نه طرفدار شاهم، نه طرفدار شیخم، طرفدار ملتم]” و “آزادلیق، عدالت، میلّی حکومت[آزادی، عدالت، حکومت ملی]”، “آذربایجان، الاحواز، اتحاد، اتحاد”.

“الاحواز” یکی از نام‌هایی است که برخی گروه‌های خواهان جدایی خوزستان از ایران و همچنین گروه‌های حامی حقوق اقلیت عرب در ایران برای اشاره به مناطق جنوبی ایران از آن استفاده می‌کنند.

همزمان با تداوم اعتراضات دسترسی به اینترنت در خوزستان مختل شده و مدیر روابط‌ عمومی مخابرات خوزستان با “فنی” خواندن مشکل گفته: “زمان رفع مشکل و وصل شدن شبکه اینترنت مشخص نیست.”

مقام‌های ایرانی پیش از این در آبان ۱۳۹۸ از قطع اینترنت برای کشتار معترضان در سکوت خبری استفاده کردند. خوزستان، به ویژه ماهشهر، صحنه شدیدترین سرکوب‌ها بود و قطع اینترنت در آن بیش از دیگر مناطق ایران به درازا کشید.

اسماعیل بخشی، یکی از رهبران جنبش کارگری در خوزستان در حساب توییتر خود هشدار داده: “با قطع اینترنت در روزهای گذشته جو شهرهای خوزستان بسیار امنیتی شده و فرصتی مناسب برای نهادهای امنیتی تا در بی پوششی اخبار دست به بازداشت گسترده مردم زدند.”

آقای بخشی گفت روز شنبه بعد از دو روز دسترسی به اینترنت ممکن شد “اما احتمالا تا ساعاتی دیگر برای ادامه سرکوبها قطع خواهد شد.”

در تحولی دیگر در این روز گزارش می شود که کارگران نیشکر هفت تپه در خوزستان در دوازدهمین روز اعتصاب خود به سمت بازار هفت تپه راهپیمای کرده اند.

واکنش ها: ‘باید داد این همه بیداد ستانده شود’

ایران روز شنبه اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره اعتراضات خوزستان را “اتهامات واهی” خوانده است.

میشل باچله روز جمعه از جمهوری اسلامی ایران خواست به جای سرکوب معترضان به مشکل کمبود مزمن آب در خوزستان رسیدگی کند.

او گفت “تیراندازی و دستگیری مردم فقط باعث خشم و عجز بیشتر آنها می شود” و افزود که وضعیت “فاجعه بار” جاری در خوزستان برای سال ها درحال شکل گیری بوده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه گفت: “بیانیه کمیسر درباره وقایع اخیر خوزستان از جهت میزان بی‌اعتباری و آلوده بودن به اتهامات واهی و اطلاعات نادرست تأسف بار است.”

او اضافه کرد: “اتهامات وارد شده بدون توجه به تلاش های وسیع مقامات دولتی، قضائی، امنیتی و رسانه ای کشور برای کاهش آلام مردم این استان و برطرف کردن معضلات موجود، مهمترین گواه بر سیاسی بودن و بی اعتباری این بیانیه می‌باشد و از این لحاظ بیانیه کمیسر عالی بیش از آنکه سخنان یک مقام بین‌المللی حقوق بشری باشد بیشتر شبیه یک اعلامیه سیاسی با ادبیات خصمانه است.”

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم روز شنبه از عملکرد دولت خود در ارتباط خوزستان دفاع کرد اما گفت: “کارهای بسیار زیادی در استان خوزستان انجام شده و کارهای زیادی هم باقی مانده است.”

او بار دیگر تکرار کرد که “اگر درگیر خشکسالی بی سابقه در ۵۰ سال اخیر نمی‌شدیم مردم با مشکل مواجه نمی شدند.”

در روزهای اخیر تجمع هایی در شهرهای مختلف جهان در حمایت از معترضان خوزستان و سایر نقاط ایران برگزار شده است.

از جمله در تجمعی در روز جمعه در شهر تورنتو حامد اسماعیلیون که همسر و فرزندش را در پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراین بر فراز تهران با شلیک موشک های سپاه از دست داده است سخنرانی کرد.

او در پایان این سخنرانی گفت: “راه مبارزه با ستمگر در خشم ما و در به خاطر سپردن است. خوزستان را فراموش نکنیم. قربانیان این سالیان سیاه را فراموش نکنیم در روزهایی که دیگر از عزا گذشته است و وقت عزا نیست که هنگامه خشم است. ما نه فراموش می کنیم و نه می بخشیم.”

“چهل و چند سال است که خانه پر از عزاست، ولی دیگر وقت عزا نیست. آنچه باقی مانده خشم ماست. باید که داد این همه بیداد ستانده شود.”

شهبانو فرح پهلوی روز جمعه با انتشار بیانیه ای در آستانه چهل و یکمین سالروز درگذشت محمدرضا شاه پهلوی درباره اعتراضات خوزستان، نوشت: “می دانم چه شرایط تلخ و ناگواری است. ایستادگی شما را برای رسیدن به خواسته‌های برحق خودتان ستایش و پیروزی شما را در ادامه این راه آرزو می کنم.”

او از “نیروهای انتظامی، پاسداران، و بسیجیان” خواست از خشونت علیه معترضان پرهیز کنند.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا روز شنبه بیش از ۲۳۰ وکیل دادگستری در ایران در حمایت از معترضان نوشتند: “اینکه مردمان کهن دیاری همچون خوزستان که همیشه در بزنگاه‌های تاریخ سپر بلای ایران و ایرانی بوده‌اند این چنین از حقوق اولیه خود محروم شوند به خودی خود ناقض کرامت انسانی آن‌هاست، چه رسد به آنکه پاسخ مطالبات‌شان به جای عذرخواهی مسئولان و تلاش در رفع عاجلانه مشکل کمبود آب، سرکوب و تیراندازی باشد. آیا جزای تحمل سال‌ها رنج ناشی از جنگ و خرابی و محرومیت و تشنگی، سرکوب است؟”

به گزارش هرانا گروهی از از زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ هم در اقدامی مشابه نوشتند: “گلوله، سرب داغ و دروغ، پاسخ جمهوری اسلامی به هر اعتراض و فریادی است. اهمیتی ندارد از چه گروه، قومیت، دین و مذهب باشی و در اعتراض به چه موضوعی فریاد زده باشی، سرکوب، گلوله و دروغ در انتظار ماست. مردم رنج دیده و تحت ظلم خوزستان در این ۴۳ سال شوم از بدیهیات یک زندگی عادی محروم بوده اند و تنها سهمشان از سفره انقلاب جنگ، بی آبی، هوای آلوده، خشکسالی سیل و فقر بوده است.”