سخنگوی اورژانس ایران روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند خبر داد که از ابتدای اسفند امسال تا کنون دست‌کم «شش نفر» در ارتباط با «حوادث چهارشنبه سوری» جان باخته‌اند و «۵۰ نفر» نیز قطع عضو شده‌اند.

مجتبی خالدی می‌گوید که از اول اسفند تا ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه، ۴۰۸ نفر نیز آسیب دیده‌اند که از این تعداد ۱۱۸ نفر در مراکز درمانی بستری و ۹ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا افزود که همچنین «۵۰ نفر قطع‌ عضو شده و چشم ۱۰۹ نفر آسیب دیده و ۱۵۸ نفر نیز دچار سوختگی شده‌اند».

آقای خالدی بیشترین تعداد آسیب‌دیده‌ها را در استان‌های تهران با ۱۰۱ نفر، آذربایجان شرقی با ۵۶ نفر و کرمانشاه و مرکزی هرکدام با ۳۵ نفر اعلام کرده است.

هر ساله با رسیدن آخرین چهارشنبه سال، موارد زیادی از انفجار مواد محترقه در کشور گزارش می‌شود. حوادث چهارشنبه سوری پارسال در ایران دو کشته و ۷۵۱ زخمی برجای گذاشت.

پارسال بیشترین مصدومین از استانهای تهران، آذربایجان شرقی و غربی بودند، اما وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود که شمار مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش داشته است.

پارسال شمار تلفات نیز دو نفر بود اما در سال ۹۷ این رقم شش نفر، برابر با شمار تلفات امسال تا عصر روز سه‌شنبه بود.

چهارشنبه سوری هر سال در آخرین سه‌شنبه شب سال برگزار می‌شود. به گفته کوروش نیکنام، موبد زرتشتی، پنج روز مانده به نوروز، مردمان ایران‌زمین آتش روشن می‌کردند تا فروهر درگذشتگان به سوی آن‌ها بيايند و روز نخست نوروز اين آتش را به پشت‌بام‌ها يا بلندی‌ها می‌بردند تا فرورها را بدرقه کنند.

افروختن آتش، نمایش نور، یا ترقه‌بازی در جشن‌های مختلف در برخی فرهنگ‌های کهن دیگر در قاره آسیا نیز رایج است. مردمان سرزمین چین، سال نو -که در تقویم قمری چینی آغاز بهار به‌شمار می‌رود- را با آتش‌بازی و ترقه‌بازی می‌گذرانند تا «هیولایی» افسانه‌ای را بترسانند و سال خوبی داشته باشند.

دیوالی یا دیپاوالی، یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین جشن‌های هندوان، نیز با خانه‌تکانی و نمایش نور فرا می‌رسد. واژگان «دیپا» در سانسکریت به‌معنی فانوس یا چراغ است و این جشن نمادی از پیروزی نیکی و دانش (روشنایی) بر بدی و نادانی (تاریکی) است