حوثی‌های یمن با «موشک» به یک کشتی باری با مالکیت آمریکایی در خلیج عدن حمله کردند

0

ساعاتی بعد از اعلام ارتش ایالات متحده درباره دفع حمله موشکی گروه حوثی‌های یمن به یک ناو آمریکایی، یک کشتی تجاری در آب‌های نزدیک خلیج عدن مورد اصابت موشک قرار گرفت.

این کشتی به نام «جبل‌الطارق ایگل» با پرچم جزایر مارشال حرکت می‌کند و مالکیت آمریکایی دارد.

شرکت بریتانیایی امبری اعلام کرد به‌رغم برخورد موشک، کشتی یاد شده خسارت چندانی ندیده و هیچ‌یک از کارکنانش نیز مجروح نشده‌اند.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) که بر آب‌های منطقه خاورمیانه نظارت دارد، دوشنبه ۲۵ دی اعلام کرد این حمله در حدود ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرق بندر عدن یمن صورت گرفته است.

جزئیات زیادی درباره این حمله اعلام نشده است، اما گزارش نهاد بریتانیایی می‌گوید ناخدای کشتی یاد شده گفته است آن بخش از کشتی که رو به ساحل بوده است «از بالا با موشک هدف قرار گرفت.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده که در خاورمیانه مستقر است، مسئولیت این حمله را متوجه حوثی‌ها دانسته و گفته است:‌ «هیچ خسارت یا تلفات ناشی از حمله به این کشتی مخابره نشده است و آن در حال ادامه دادن مسیر خود است».

حوثی‌های مورد حمایت ایران نیز هنوز مسئولیت این حمله را برعهده نگرفتند، هرچند که آن‌ها بعد از حملات جمعه و شنبه اخیر آمریکا و متحدانش به مواضع خود، وعده تلافی داده بودند.

ساعاتی پیش‌تر، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، خبر داده بود که یک فروند موشک حوثی‌های یمن را که به سوی یک ناو آمریکایی در دریای سرخ شلیک شده بود سرنگون کرده است.

بنابر اعلام سنتکام در بامداد دوشنبه، این موشک کروز ضدکشتی از مناطق تحت کنترل حوثی‌های مورد حمایت ایران به سمت کشتی یو.اس.اس لابون در جنوب دریای سرخ شلیک شده بود و در ساعت ۱۶:۴۵ یکشنبه توسط جنگنده‌های آمریکایی منهدم شد.

بنابر این گزارش، انهدام این موشک تلفات و خساراتی در بر نداشته است.

آمریکا و هم‌پیمانانش بامداد جمعه حملاتی علیه مواضع حوثی‌ها انجام دادند و بامداد شنبه نیز ارتش آمریکا یک مرکز راداری حوثی‌ها را هدف قرار داد.

شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز عربی به نقل از منابعی گزارش می‌دهد در حمله منسوب به نیروهای مشترک آمریکا و بریتانیا به استان حُدیده یمن، دست‌کم شش تن از افراد حوثی در روز یکشنبه کشته شدند.

علاوه بر این، دو مشاور حزب‌الله لبنان که همراه با ایران از حوثی‌ها در داخل خاک یمن پشتیبانی نظامی و فنی می‌کنند نیز در حمله یادشده به تأسیسات حوثی‌ها در حدیده جان باخته‌اند.

حوثی‌ها طی دو ماه گذشته نزدیک به ۳۰ حمله در مسیر کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عدن انجام داده‌اند.

اظهارات وزیر دفاع بریتانیا

وزیر دفاع بریتانیا روز دوشنبه گفت این کشور برای تصمیم‌گیری درباره حملات نظامی جدید به حوثی‌های یمن منتظر تحولات خواهد ماند.

گرنت شپس در گفت‌وگو با اسکای نیوز گفت: «باید منتظر بمانیم و ببینیم چه رخ خواهد داد، چون نمی‌خواهیم درگیر اقدامات در دریای سرخ شویم. اما آزادی کشتیرانی یک حق بین‌المللی است که باید از آن دفاع کرد.»

او همچنین گفت که بریتانیا وضعیت حوثی‌ها را زیرنظر دارد و اگر آن‌ها حملات خود به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را متوقف نکنند، «ما تصمیمات لازم را خواهیم گرفت.»

بریتانیا در حملات بامداد جمعه گذشته به رهبری آمریکا به مواضع حوثی‌ها در یمن مشارکت داشت اما در حملات روز بعد آمریکا نقشی نداشت.

سربازان آمریکایی ناپدیدشده «در جست‌وجوی سلاح‌های ایران برای حوثی‌ها بودند»

روزنامه واشینگتن پست به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش می‌دهد دو سرباز آمریکایی که در سواحل سومالی ناپدید شده‌اند، در پی یافتن تسلیحاتی بودند که ایران برای حوثی‌های یمن ارسال کرده بود.

دو نیروی یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده از پنجشنبه گذشته حین انجام مأموریت در سواحل سومالی ناپدید شدند.

مقام‌های آمریکایی که نامشان فاش نشده، افزودند این دو سرباز در حال آماده شدن برای سوار شدن به کشتی در آب‌های ناآرام خلیج عدن بودند که یکی از آن‌ها از نردبان لیز خورد و موجب شد که دیگری نیز به دنبال او سقوط کند.