رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۶ خرداد گفت: عدم حضور در انتخابات به معنی فاصله گرفتن مردم از نظام اسلامی است و اگر حضور مردم در انتخابات روز جمعه کاهش یابد شاهد افزایش فشارهای دشمن خواهیم بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای که دو روز پیش از انتخابات سیزدهم ریاست‌جمهوری سخنرانی می‌کرد، افزود: «اگر بخواهیم فشارهای دشمنان از بین برود یا کاهش پیدا کند، راه آن افزایش حضور مردم در انتخابات است و پشتوانه مردمی باید به رخ دشمنان کشیده شود».

او با اذعان به فضای سنگین تحریم در انتخابات، «رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی» را متهم کرد که «دارند خودشان را می‌کُشند برای این‌که شاید بتوانند حضور مردم را پای صندوق رای کمرنگ کنند».

رهبر جمهوری اسلامی مدعی شد که «دشمنان می‌خواهند با کاهش مشارکت مردمی، ایران ضعیف و جولانگاه تروریست‌ها و مزدوران شود».

آیت‌الله خامنه‌ای بدون اشاره به رد صلاحیت‌های گسترده نامزدها توسط شورای نگهبان، مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای تایید شده را نشانه «رقابتی بودن» انتخابات دانست و گفت: «شاهد مثال این‌که انتخابات در ایران سالم است آن است که روسای‌جمهوری سلایق سیاسی متفاوتی با هم داشته‌اند».

دعوت به تحریم «فعال و هدفمند» انتخابات در این دوره از انتخابات به شکلی بی‌سابقه گسترش یافته است. در هفته‌های گذشته، برخی از نهادها و چهره‌های مخالف و منتقد جمهوری اسلامی در داخل و خارج ایران در بیانیه‌های مختلف بر تحریم آن‌چه انتخابات «فرمایشی» خوانده شده است، تاکید کرده‌اند.

بیانیهٔ ۱۱۰ فعال سیاسی و مدنی ایران: «نه بزرگ به انتخابات تحقیرآمیز»

در همین حال، با نزدیک‌تر شدن به زمان رای‌گیری در روز ۲۸ خرداد، فشار بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران داخلی و خارجی از سوی جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است.

اصلاح‌طلبان که می‌گویند نامزدهای اصلی آن‌ها در انتخابات رد شده‌اند از معرفی نامزد خودداری کرده‌اند. با این حال، برخی گروه‌های وابسته به این طیف سیاسی، از عبدالناصر همتی حمایت کرده‌اند.

نامزد اصلی اصولگرایان در این انتخابات که بخت اصلی پیروزی معرفی شده است، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، است که می‌گوید برای مبارزه با فساد و اجرای عدالت وارد رقابت‌ها شده است.

نقش آقای رئیسی در کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی ایران در سال ۱۳۶۷ بر شهرت وی سایه انداخته است. او جزو هیات چهار نفره‌ای بود که درباره این اعدام‌ها تصمیم می‌گرفت، گروهی که از آن به عنوان «هیات مرگ» نام برده می‌شود.

سعید جلیلی، محسن رضایی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی سه نامزد دیگر نزدیک به اصولگرایان هستند.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، در این انتخابات ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد یک میلیون و ۳۹۲ هزار نفر رای اولی هستند.