حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جدید ایران طی احکامی معاونان سیاسی، دیپلماسی اقتصادی و امور اداری و مالی این وزارتخانه را تغییر داده است.

به گزارش خبرگزاری های ایران، علی باقری کنی جایگزین عباس عراقچی به عنوان معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران شده است.

آقای باقری کنی که از منتقدان توافق هسته ای است، در صورت ادامه مسوولیت وزارت خارجه در رابطه با مذاکرات هسته ای، نماینده ایران در این گفت و گوها خواهد بود.

آقای عراقچی مذاکره کننده هسته ای ایران در دولت حسن روحانی بود و در ماه های گذشته هدایت مذاکرات ایران با گروه ۱+۴ برای احیای برجام را در وین برعهده داشت.

او از این پس به عنوان مشاور وزیر امور خارجه مشغول به کار خواهد بود.

آقای باقری کنی از نزدیکان سعید جلیلی است و زمانی که آقای جلیلی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی مذاکرات هسته ای را هدایت می کرد، از اعضای هیات مذاکره کننده ایران بود.

او همچنین به عنوان معاون بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر آن فعالیت کرده است.

علی باقری کنی دانش آموخته دانشگاه امام صادق و برادرزاده محمد رضا مهدوی کنی، بنیانگذار این دانشگاه است.

آقای امیرعبدالهیان همچنین طی حکمی مهدی صفری را به عنوان معاون دیپلماسی اقتصادی جایگزین رسول مهاجر کرده است.

آقای صفری سفیر ایران در اتریش، روسیه و چین بوده و فرستاده ایران در مذاکرات مربوط به تعیین رژیم حقوقی دریای خزر بوده است.

او همچنین سابقه معاونت وزارت خارجه را در دولت های پیشین در کارنامه خود دارد.

ابراهیم رییسی، رییس جمهوری ایران بر توسعه دیپلماسی اقتصادی تاکید دارد و به نظر می رسد نقش این معاونت در دوران وزارت آقای امیر عبداللهیان پررنگ باشد.

محمد فتحعلی، سفیر پیشین ایران در لبنان و ازبکستان نیز از سوی آقای امیرعبدالهیان به عنوان معاون جدید امور اداری و مالی وزارت خارجه تعیین شده است.