چند مقام ارشد نظامی آمریکا در رابطه با خروج نظامی از افغانستان در ماه گذشته، امروز و فردا به سوالاتی در این باره و با حضور در جلساتی در کنگره پاسخ می‌دهند. جلسه سنا اکنون شروع شده است.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا امروز سه شنبه در کمیته‌های نیروهای مسلح سنا و چهارشنبه در مجلس نمایندگان سخنرانی خواهند کرد و به سوالاتی درباره عملکرد آمریکا در خصوص خروج از افغانستان پاسخ می‌دهند.

ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده “سنتکام” نیز در این جلسات حضور خواهد داشت. وی به عنوان رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا بر خروج از افغانستان نظارت داشت.

به گفته خبرنگاران ژنرال میلی به احتمال زیاد پرسش‌های سختی روبرو خواهد شد، به ویژه از سوی جمهوری خواهان که خواستار برکناری وی شده‌اند. همچنین انتظار می‌رود از وی و ژنرال مک‌کنزی در مورد حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در کابل در ۲۹ آگوست که منجر به کشته شدن ۱۰ نفر از اعضاییک خانواده شد، باز جویی صورت بگیرد.

پس از این حمله، ژنرال مک‌کنزی گفت که اطلاعات ایالات متحده خودروی متعلق به یکی از اعضای خانواده، یک امدادگر را ردیابی کرده و معتقد است این خودرو با شاخه‌ای از گروه دولت اسلامی (داعش) مرتبط است.

ژنرال میلی هم در ابتدا این حمله را “یک حمله درست” توصیف کرده بود. پس از آنکه پنتاگون دریافت که کشته شدگان همه غیرنظامیان هستند، وی عقب نشینی کرد و اعتراف کرد که خیلی زود صحبت کرده است.

پس از آنکه نیروهای نظامی طالبان به تاریح ۱۵ آگست/اوت وارد کابل شدند و دولت محمد اشرف غنی، فروپاشید، نیروهای آمریکایی مجبور شدند روند خروج را سرعت ببخشند.

در شروع جلسه کمیته سنا، سناتور جک رید که ریاست این جلسه را عهده‌دار است گفت که مقامات کنگره می‌خواهند بدانند که آیا آمریکا متوجه این نکته که دولت افغانستان در حال فروپاشی شده است یا نه.

پس از سخنان افتتاحیه و پیش از شروع پرسش و پاسخ لوید استن، وزیر دفاع و ژنرال مک‌کنزی سخنانی مقدمه‌ای ایراد کردند.

میلی
ژنرال میلی بعدا پذیرفت که در مورد حمله به خانواده‌ای در کابل زود صحبت کرده است