خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه اهمیتی برای ایرانی‌ها دارد؟

سه‌شنبه هفته آینده قرار است نمایندگان مجلس بریتانیا درباره توافق خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی‌گیری کنند.

از دو سال و نیم پیش که مردم بریتانیا در همه‌پرسی به ترک اتحادیه اروپا یا اصطلاحاً برگزیت رأی دادند، بارها این سؤال مطرح شده که این اتفاق برای مردم بقیه دنیا از جمله ایرانیان چه اهمیتی دارد؟

اقتصاد جهانی

بریتانیا پنجمین اقتصاد بزرگ دنیاست و خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند تأثیری جدی روی اقتصاد این کشور و نیز بقیه اتحادیه بگذارد.

بانک مرکزی بریتانیا پیش‌بینی کرده که اگر بریتانیا بدون توافقی، به یک‌باره از اتحادیه اروپا خارج شود، اقتصاد این کشور در یک سال هشت درصد کوچک می‌شود.

رشد منفی هشت درصدی اقتصاد بریتانیا، نه تنها رشد اقتصادی در بقیه اتحادیه اروپا را کند می‌کند، که می‌تواند باعث سقوط بازارهای سهام و کاهش قیمت جهانی فرآورده‌هایی نظیر نفت خام شود.

به عبارت دیگر نوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا اصطلاحاً نرم یا سخت بودن برگزیت هم روی اقتصاد بقیه کشورهای جهان تأثیر می‌گذارد.

به این ترتیب اگر توافق خروج تصویب شود و بریتانیا آرام آرام در یک دوره گذار چند ساله پیوندهایش با اتحادیه اروپا را قطع کند، تأثیر منفی این اتفاق بر اقتصاد جهانی کمتر خواهد بود.

دیپلماسی و سیاست نظامی

عضویت بریتانیا و فرانسه – دو کشور صاحب حق وتو در شورای امنیت – در اتحادیه اروپا باعث شده این اتحادیه نقشی کلیدی در بسیاری از مناقشه‌های بین‌المللی ایفا کند.

شاید بهترین مثال برای این جایگاه، مذاکرات هسته‌ای ایران بود؛ جایی که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سال‌ها به نمایندگی از کشورهای ۵+۱ با ایران گفت‌وگو می‌کرد.

برگزیت از یک طرف می‌تواند وزن اتحادیه اروپا در معادلات جهانی را کمتر کند و از طرف دیگر ممکن است مواضع دیپلماتیک بریتانیا به آمریکا نزدیک‌تر شود؛ چیزی که کار برای ایران در نبرد دیپلماتیکش با آمریکا را سخت‌تر می‌کند.

مهاجرت

بعید است برگزیت روی مقررات پناهندگی در بریتانیا تأثیری بگذارد، ولی قوانین مهاجرتی را زیر و رو می‌کند

در حال حاضر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند به صورت آزادانه و نامحدود، بدون گرفتن ویزا، برای کار به بریتانیا مهاجرت کنند؛ چیزی که اصل جابه‌جایی آزادانه نیروی کار خوانده می‌شود.

با توقف این روند پس از برگزیت، بریتانیا باید رژیم مهاجرتی تازه‌ای را به اجرا بگذارد.

در حال حاضر کسانی که می‌خواهند از خارج از اتحادیه اروپا برای کار به بریتانیا مهاجرت کنند، باید پیشنهاد کاری با حقوق سالانه حداقل ۳۰ هزار پوندی داشته باشند.

طبق برنامه‌های فعلی دولت، قرار است شهروندان اتحادیه اروپا هم از سال ۲۰۲۱ مشمول همین شرایط شوند.

به عبارت دیگر فعلاً قرار است مهاجرت به بریتانیا برای اروپایی‌ها سخت‌تر شود؛ بدون آن‌که شرایط برای شهروندان کشورهای دیگر ساده‌تر شود.

هفته‌های سرنوشت‌ساز

بریتانیا قرار است جمعه ۲۹ مارس ۲۰۱۹ (۹ فروردین ۱۳۹۸) از اتحادیه اروپا خارج شود … و این تقریباً همه آن چیزی است که می‌دانیم.

مخالفت اکثر نمایندگان مجلس بریتانیا با توافقنامه خروج، و نیز مخالفت اکثر آن‌ها با خروج بدون توافق باعث شده آینده به شدت مبهم باشد.

اگر ترزا می نتواند توافق را هفته آینده به تصویب مجلس برساند، آن وقت هر چیزی ممکن است؛ تعویق خروج، برگزاری یک همه‌پرسی دیگر یا حتی لغو برگزیت.

You may also like...