همزمان با ابراز خشم کشورهای غربی نسبت به اقدام دولت بلاروس در منحرف کردن مسیر یک هواپیما برای بازداشت یکی از مخالفان خود، شرکت هواپیمایی رایان ایر دولت بلاروس را به “هواپیماربایی دولتی” متهم کرد.

مایکل اولیری، رئیس شرکت هواپیمایی رایان ایر می‌گوید بر این باور است که ماموران سازمان امنیت بلاروس در هنگام پرواز روز یکشنبه داخل هواپیما بودند.

پیشتر سردبیر یک نشریه مخالف دولت بلاروس هم در توییتی نوشته بود که ۴ مامور امنیتی بلاروس در هواپیما بودند و زنگ خطر اینکه یک بمب در هواپیما وجود دارد را آنها به صدا در آورده بودند و این چهار نفر هم سفرشان را از مینسک (پایتخت بلاروس) به ویلنیوس، (پایتخت لیتوانی) مقصد اصلی هواپیما ادامه ندادند.

کشورهای غربی نیز از اقدام بلاروس برای منحرف کردن اجباری مسیر هواپیمایی که مبدا و مقصد حرکت آن در اتحادیه اروپا بود، ابراز خشم کردند.

نقشه مسیر هواپیمای منحرف شده

رهبران اتحادیه اروپا قرار است به زودی در مورد پاسخ مناسب به آنچه “هواپیماربایی” توصیف کرده‌اند، تصمیم بگیرند. شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفته تحریم بلاروس از هم اکنون در دستور کار نشست این اتحادیه است.

دامنیک راب، وزیر خارجه بریتانیا هم دیشب در توییتی ضمن ابراز نگرانی بریتانیا، اقدام رئیس جمهور بلاروس را “عجیب” توصیف کرد و نوشت: “این اقدام عجیب لوکاشنکو پیامدهای جدی خواهد داشت.”

به نوشته آقای راب، بریتانیا در حال هماهنگی با متحدانش است.

پیشتر لیتوانی خواستار اقدام قاطع و فوری شده بود.

همزمان وزارت خارجه آمریکا نیز استفاده از زور برای تغییر مسیر هواپیما را “اقدامی تکان دهنده” خواند و خواستار تحقیق در مورد این پرونده شد.

در مقابل روسیه، کشورهای غربی را به “ریاکاری” متهم کرد و اعلام کرد که از واکنش این کشورها به این اتفاق شگفت زده شده است.

بلاروس با ادعای بمبگذاری در این پرواز، هواپیما را که عازم لیتوانی بود مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه شهر مینسک کرد. نختا، کانال تلگرامی مخالفان دولت بلاروس اما می‌گوید هیچ بمبی در این هواپیما یافت نشد.

پس از فرود هواپیما، ماموران امنیتی بلاروس رومن پروتسویچ روزنامه نگار و فعال بلاروسی را بازداشت کرد.

این خبرنگار ۲۶ ساله سوار بر هواپیمای شرکت هواپیمایی ایرلندی رایان ایر از آتن پرواز کرده بود. پس از ورود هواپیما به فضای هوایی بلاروس، این کشور برای اسکورت و فرود اضطراری هواپیمای مسافربری از جت‌های جنگنده استفاده کرده است.

کسانی که در هواپیما شاهد دستگیری این خبرنگار بودند می‌گویند که او “به شدت ترسیده بوده” و به سایر مسافران گفته که با مجازات مرگ رو به رو خواهد شد. بلاروس تنها کشور اروپایی است که در آن همچنان حکم مجازات اعدام برای زندانیان صادر می‌شود.

رسانه‌های دولتی بلاروس می‌گویند که شخص الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس دستور این اقدام را داده است. این پرواز با شش ساعت تاخیر در فرودگاه ویلنیوس لیتوانی به زمین نشست.

پیشتر رئیس جمهوری لیتوانی با انتشار پیامی در توییتر دولت بلاروس را عامل این “اقدام نفرت‌انگیز” دانست.

انحراف پرواز آتن-ویلنیوس یکشنبه (۲ خرداد/ ۲۳ مه) در سایت ردیابی پروازها ثبت شد که نشان می‌داد این هواپیما درست قبل از رسیدن به مرز لیتوانی مسیر خود را به سمت شرق و به سوی شهر مینسک بلاروس تغییر داده است.

رومن بروتاسویچ پیشتر به خاطر پوشش تظاهرات ضددولتی بازداشت شده بود
رومن بروتاسویچ پیشتر به خاطر پوشش تظاهرات ضددولتی بازداشت شده بود

در بلاروس چه می‌گذرد؟

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس که از سال ۱۹۹۴ سکان رهبری کشورش را بر عهده داشته از زمان برگزاری انتخابات در اوت سال پیش (۲۰۲۰) حلقه فشار را بر مخالفانش تنگ‌تر کرده و سرکوب مخالفان را تشدید کرد؛ با این اقدامات بسیاری از منتقدان در این کشور دستگیر یا مجبور به ترک بلاروس شده‌اند.

در انتخابات پارسال کشورهای غربی از خانم تیخانوفسکایا که مدعی پیروزی شده بود، حمایت کردند؛ پیش از آنکه او مجبور به ترک کشورش شود و به لیتوانی برود.

رهبر مخالفان در بلاروس گفته بود برای “حفظ جان فرزندانش” در تصمیمی سخت بلاروس را ترک کرده است.

اعتراض به نتیجه انتخابات، چند ماه در بلاروس ادامه داشت

آقای لوکاشنکو حدود ۲۶ سال است رئیس‌جمهور بلاروس باقی مانده است.