دفتر فرمانداری استانبول روز شنبه ۱۱ اردیبهشت بازداشت دست‌کم ۲۱۲ نفر از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز جهانی کارگر به دست پلیس ترکیه را تایید کرد.

در همین حال، شاهدان عینی نیز به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که به‌رغم وضع مقررات شهربندان از سوی دولت ترکیه به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا، حضور گسترده تظاهرات‌کنندگان در راهپیمایی روز جهانی کارگر به واکنش پلیس ترکیه منجر شد.

گزارش‌ها حاکی از وقوع درگیری میان نیروهای پلیس ضد شورش و ماموران لباس شخصی با رهبران اتحادیه و سایر معترضان است. بر همین اساس، نیروهای پلیس ضد شورش علاوه‌بر اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان، ده‌ها نفر را حوالی میدان تقسیم استانبول بازداشت کردند.

انجمن وکلای معاصر استانبول شمار بازداشت‌شدگان را ۱۷۰ نفر اعلام کرده است.

دفتر فرمانداری استانبول همچنین مدعی شد که برخی اتحادیه‌های کارگری مجوز داشتند به مناسبت روز جهانی کارگر مراسم یادبود برگزار کنند. با این حال، برخی که بدون مجوز قانونی اقدام برگزاری تجمع کرده بود، بازداشت شدند.

مقامات ترکیه‌ای می‌گویند که بازداشت‌شدگان علاوه بر «تجمع غیر قانونی»، مرتکب «نقض مقررات شهربندان» شده‌اند.

تصویر آرشیوی از تجمع اعتراضی کارگران و کارمندان بازنشستهبازداشت دست‌کم ۳۰ فعال کارگری در تجمعات روز جهانی کارگر در تهران

دولت ترکیه در هفته جاری با وضع مقررات شهربندان ۱۷ روزه اقدام به تعطیلی مدارس و برخی کسب‌وکارها کرده است تا از شیوع موج جدید کووید ۱۹ پیشگیری کند.

خبرگزاری آنادلو، وابسته به دولت ترکیه، نیز گزارش داده است که دست‌کم ۲۰ معترض در ازمیر در غرب ترکیه بازداشت شده‌اند.

رسانه‌های محلی هم از تلاش نیروهای پلیس در استانبول و آنکارا برای ممانعت از فیلمبرداری و ضبط تصاویر بازداشت‌ها و درگیری‌ها در راهپیمایی‌های روز جهانی کارگر خبر دادند.

رسانه‌های ترکیه روز جمعه گزارش دادند که ماموران آموزش دیده‌اند تا با افرادی که از نیروهای امنیتی حین انجام وظیفه فیلم و عکس تهیه می‌کنند، برخورد کنند؛ حرکتی که منتقدان آن را خلاف قانون و تهدیدی برای حقوق شهروندان خواندند.

پلیس ترکیه تاکنون از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرده است.