خلاصه‌ای از آن‌چه که گذشت و انتظارات از تحولات آتی

01

خلاصه‌ای از آن‌چه که گذشت و انتظارات از تحولات آتی

روز شنبه ۱۱ آذر، پنجاه و هفتمین روز از جنگ میان گروه افراطی حماس و ارتش اسرائیل است که با یورش غافلگیرانه هزاران تن از اعضای مسلح حماس به اسرائیل در شهرک‌های جنوبی این کشور در روز ۱۵ مهر آغاز شد و با کشته شدن ۱۲۰۰ تن و ربودن حدود ۲۴۰ نفر از مردم اسرائیلی به غزه به عنوان گروگان، به اعلان جنگ از سوی اسرائیل منجر شد.

امروز دومین روز آغاز جنگ پس از یک وقفه ۷ روزه در عملیات نظامی متقابل است. از ساعت ۷ بامداد روز جمعه سوم آذر وقفه در عملیات رخ داده بود تا حماس هر روز شماری از اسرائیلی‌های ربوده را به این کشور تحویل دهد و در مقابل، اسرائیل بر اساس توافقی که پذیرفت، در برابر هر یک از شهروندان ربوده‌شده خود، سه زندانی فلسطینی را که به ارتکاب «جرایم ضد امنیت اسرائیل» در زندان این کشور بودند، آزاد کند.

در طول یک هفته، اسرائیل ۲۴۰ زندانی فلسطینی را رها کرد و حماس ۸۰ اسرائیلی و همچنین یک مرد روس‌تبار با تابعیت اسرائیلی را رها کرد. در این معامله، حماس نیز ۲۵ کارگر خارجی تایلندی را که در اسرائیل کار می‌کردند و همچنین یک فیلیپینی را به اسرائیل برگرداند.

فهرست افرادی که قرار بود حماس روز جمعه ۱۰ آذر اعلام کند و از طریق قطر به آگاهی اسرائیل برساند، بر خلاف تعهد پیشین، تا ساعت ۷ بامداد آن روز دریافت نشد و همزمان حملات راکتی از غزه به سوی اسرائیل از زمان کوتاهی پیش از ساعت ۶ بامداد ۱۰ آذر آغاز شد.

اسرائیل در ساعت ۷ و ۷ دقیقه بامداد ۱۰ آذر اعلام کرد مهلت تمام شده و به حملات صورت گرفته از غزه پاسخ خواهد داد.

ارتش اسرائیل روز جمعه حملات هوایی متعددی را متوجه ساختمان‌ها و اهدافی در جنوب غزه کرد، که سخنگوی ارتش اسرائیل شمار آن را دست‌کم ۲۰۰ «هدف تروریستی» اعلام کرد.

فلسطینیان از مرگ ۱۸۴ تن و زخمی شدن ۵۸۹ تن دیگر از ساعت تجدید عملیات نظامی تا ۲۴ ساعت بعد از آن خبر دادند.

همزمان، حزب‌الله مسئولیت ازسرگیری حملات راکتی و تحرکات ایذایی نظامی در روز جمعه در مرز جنوب لبنان و شمال اسرائیل را برعهده گرفت؛ امری که به واکنش نظامی اسرائیل علیه بخش‌هایی از جنوب لبنان منجر شد و دست‌کم دو تن را در این منطقه از پای درآورد.

در نخستین ساعات بامدادی شنبه ۱۱ آذر نیز رسانه‌های سوریه از حملات جدید منتسب به اسرائیل در مناطق جنوب دمشق خبر دادند.

با وجود تجدید عملیات جنگی، قطر، مصر و آمریکا به کوشش برای ازسرگیری وقفه‌های بشردوستانه ادامه داده‌اند. مقامات ارشد آمریکا، حماس را مسئول ازسرگیری جنگ دانستند.

دولت‌ها و سازمان‌های متعدد جهانی و همچنین مقامات ارشد سازمان ملل متحد روز جمعه از عواقب تجدید جنگ ابراز نگرانی کرده و خواهان کوشش برای دستیابی به آتش‌بس پایدار در این نزاع شدند.

رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات کشورشان خبر می‌دهند در صورتی که میانجی‌گران بتوانند حماس را به ادامه اجرای توافق تبادل گروگان‌‌ها وادار کنند و به‌ویژه ۱۵ زن و دو کودک اسرائیلی باقی‌مانده در غزه را رها کند، اسرائیل حاضر به انجام وقفه در عملیات است.

اسرائیل تا نیمه‌شب جمعه به خانواده‌های ۶ تن از ربوده‌شدگان زن و مرد باقی‌مانده در دست حماس خبر داد که این گروه عزیزان آن‌ها را کشته است. بر این اساس، شمار افراد باقی‌مانده در اسارت حماس در غزه اکنون ۱۳۵ تن است، که ۱۱ نفر آن‌ها خارجی هستند.

اسرائیل تلاش دارد تا اجساد مردم کشته شده‌اش را در غزه یافته و برای خاکسپاری به این کشور برگرداند. اما وجود اجساد اسرائیلی در دست حماس هنوز یک برگ برای معاملات آتی محسوب می‌شود.