خلاصه اخبار ایران ـــــ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ ــــــ ۱۱ بهمن ۱۳۹۸‎

نماز جمعه امروز  و نگرانی دولت از اینکه مردم رای ندهند . 

موحدی کرمانی امام جمعه تهران گفته :

هرچه گله دارید، فعلاً همه را کنار بگذارید و سر صندوق‌ها حاضر شوید 

نکند انتخابات، پرشور نباشد

مصطفی تاج ‌زاده، فعال سیاسی اصلاح طلب در توییتر نوشت که 

“رئیس‌جمهور که به‌ حق نگران رسیدن روزی است که کاربرد کلمه جمهوری جرم تلقی شود، چرا به وزارت اطلاعات دستور نمی‌دهد از مسابقه‌ دادن با اطلاعات موازی دست بردارد و به پرونده‌ سازی علیه امضا کنندگان بیانیه ۷۷ نفر به ‌جرم استفاده از حق آزادی بیان و دفاع از حق اعتراض مردم پایان دهد؟”

سه روز پیش، رئیس جمهوری ایران از رد صلاحیت گسترده داوطلبان نمایندگی مجلس در ایران انتقاد کرد 

روحانی گفته بود نگران است روزی جمهوریت به جرم و انتخابات به انتصابات تبدیل شود. با این حال، او از مردم خواسته بود در انتخابات مجلس که کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود شرکت کنند.

بیانیه‌ای از سوی برخی از اصلاح‌ طلبان در زمان اعتراضات آبان‌ ماه منتشر شد که ۷۷ نفر آن را امضا کرده بودند و در آن نسبت به خشونت‌ های به کار رفته علیه معترضان اعتراض شده بود. پس از آن تعدادی از امضا کنندگان این بیانیه اعلام کردند که از سوی قوه قضائیه به دلیل امضا کردن آن احضار شده‌ اند و مهدی محمودیان که از امضا‌کنندگان آن بود برای مدتی بازداشت شد.

براساس یک بخشنامه داخلی اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا که به دست به شبکه خبری سی‌ان‌ان رسیده و آن را منتشر کرده،       از کارکنان این اداره در مرز کانادا خواسته شده تا مسافران ایرانی‌تبار را حتی با داشتن اقامت آمریکا “بازداشت و بازجویی” کنند.

در بالای این بخشنامه تک صفحه‌ ای که تاریخ هم بر روی آن درج نشده، نوشته شده “رهبر ایران پس از کشتن ژنرال قاسم سلیمانی سوگند خورده که انتقام آن را خواهد گرفت”.

براساس این اطلاعیه هر کسی که متولد ایران، لبنان و یا سرزمین‌های فلسطین بین سالهای ۱۹۶۱ تا ۲۰۰۱ باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد و همچنین کسانی که با این کشورها در تماس بوده‌ اند هم باید به همین روال با آنان برخورد شود.

سی‌ان‌ ان نوشته است که هدف اصلی این بخشنامه ایران و برخی کشورهای منطقه‌ای حامی این کشور هستند.

اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا پیشتر هرگونه دستورالعمل برای بازجویی از مردم در مرزها را تکذیب کرده بود.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران در مصاحبه با تلویزیون ایران گفت که قرار شده است حداقل ۷۰ تا ۸۰ نفر از ایرانی‌هایی که در شهر قرنطینه شده ووهان چین هستند، “در صورت تمایل خودشان هفته آینده به ایران بازگردانده شوند.”

این افراد “پس از ورود به کشور در یکی از هتل ‌های مورد تایید وزارت بهداشت با حفظشان این افراد برای مدت حدود دو هفته تحت مراقبت ‌های ویژه اسکان خواهند یافت و پس از آزمایش ‌های لازم و تایید سلامت، به منازلشان خواهند رفت.”

روسیه از شناسایی دو مورد ابتلا به ویروس مرگبار کرونا در سیبری خبر دادبه گفته مقامات روسیه این اولین موارد شناخته شده درباره ابتلا به این ویروس است.

 

رونق تولید پرچم آمریکا در ایران با افزایش تنش میان دو کشور ‌با بالا گرفتن تنش بین ایران و آمریکا، 

 تقاضا برای پرچم‌ های آمریکا، بریتانیا و اسرائیل در ایران هم بالا می‌رود و کار کارگاه‌ های پرچم‌ سازی در ایران رونق می‌گیرد. چون پرچم‌‌ های بیشتری در مراسم دولتی و راه‌ پیمایی‌های حکومتی ایران سوزانده می‌شود.در کل در این کارگاه سالانه حدود ۱۴۰  هزار متر مربع پرچم تولید می‌شود. 

 نهاد حقوق بشری ایران خطاب به اروپا: بر صدا و سیما محدودیت اعمال کنید

تعدادی از نهادهای حقوق بشری ایران، در نامه ای مشترک به شورای اروپا خواهان اعمال محدودیت علیه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تحریم برخی از مقام های این نهاد شده‌اند.

امضاکنندگان در این نامه از آنچه که پخش اعترافات اجباری مدافعان حقوق بشر و زندانیان سیاسی از تلویزیون ایران خوانده‌ اند، ابراز نگرانی کرده ‌اند. آنها گفته‌ اند که از این اعتراف ‌ها، اغلب در دادگاه‌ ها به عنوان مدرک استفاده می‌شود.

‘دو نفر مجروحان اعتراضات آبان درگذشتند’

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، می گوید دو نفر از کسانی که در اعتراض های آبان ماه مجروح شده بودند، درگذشته اند. ایران در جریان اعتراض های سرتاسری در ماه آبان، شاهد یکی از خونین ترین سرکوب های تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی بود.

منابع مختلف، آمار متفاوتی از شمار کشته شدگان در جریان این اعتراض ها اعلام کرده اند؛ از ۳۶۶ نفر تا حدود ۱۵۰۰ نفر.

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا با صدور قطعنامه‌ای، واکنش حکومت ایران به تظاهرات اعتراضی آبان ماه علیه افزایش بهای بنزین و تظاهرات اخیر در ارتباط با سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی را محکوم کرده و خواستار اقدام دولت آمریکا در تامین دسترسی مردم ایران به اینترنت آزاد و خودداری شرکت ‌های خدمات اینترنتی از اجرای خواست دولت ایران در محدودیت این خدمات شده است.

در قطعنامه شماره ۷۵۲ مجلس نمایندگان آمده است که در روز ۱۵ نوامبر سال ۲۰۱۹ (۵ آبان) اعتراضات مردم ایران علیه افزایش بهای بنزین به دست کم یکصد شهر این کشور گسترش یافت و تظاهرکنندگان ضمن ابراز نارضایتی از شرایط اقتصادی، خواستار تحولات ساختاری در نظام سیاسی خود شدند و رهبران کنونی و سابق ایران را محکوم کردند.

 وزارت دارایی آمریکا سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن را تحریم کرد

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد که سازمان انرژی اتمی ایران و علی اکبر صالحی، رئیس این سازمان را در فهرست تحریم ها قرار داده است.

واکنش ایران به تحریم علی اکبر صالحی و سازمان انرژی اتمی:’

بهروز کمالوندی، معاون وسخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران قرار دادن نام علی اکبر صالحی رئیس این سازمان در فهرست تحریم های آمریکا و تحریم سازمان انرژی اتمی را “اقدامی بچگانه و فاقد هر گونه ارزش و اعتباری” خواند.

وی گفت: “قرار دادن افراد در لیست به اصطلاح تحریم، از جمله علی اکبر صالحی رئیسسازمان انرژی اتمی نوعی بازی سیاسی از طرف آمریکایی ها و از روی استیصال است و هیچگونه ارزشی ندارد.”

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تأکید کرد که “برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران بر اساس نیازهای کشور با قوت هر چه بیشتر ادامه خواهد یافت

.

دو تبعه چینی مشکوک به کرونا در تبریز قرنطینه شدند

ایران، محور اصلی دیدار وزرای خارجه بریتانیا و آمریکا

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز در لندن با دومینیک راب، همتای بریتانیایی‌اش دیدار کرد. ایران از موضوعات اصلی گفتگوی آنها بود.

آقای راب در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که “کشورش با اعمال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران برای کشاندنش به میز مذاکره موافق است”.

وزیر خارحه بریتانیا ضمن انتقاد از ایران همچنین گفت: “ما شاهد بوده ‌ایم که ایران هر چه بیشتر از هنجارهای قابل قبول جامعه بین ‌المللی فاصله گرفته و باید در این مورد پاسخگو باشد.”

‘جدایی’ مردم و حکومت؛ پایان انتخابات در ایران؟

حالا اعتراضات و انتخابات دو افق متفاوت دارند. به نظر می‌رسد نه معترضان به انتخابات دلبسته‌ اند و نه حکومت رغبتی برای رقابتی کردن فضا دارد. حالا این تنها اصلاح‌ طلبانند که بر طبل انتخابات می‌کوبند تا مجددا فرصتی انحصاری برای رقابت با محافظه ‌کاران به دست آورند. آیا آنها به سرنوشت نهضت آزادی دچار شدند؟

ردصلاحیت‌ گسترده داوطلبان نامزدی، در صورتی که تغییر معنی ‌داری رخ ندهد، این انتخابات را میان نیروهای معتقد به ولایت فقیه هم به ”غیررقابتی‌ ترین” انتخابات مجلس شورای اسلامی تبدیل کرده است. 

در انتخاباتی که به نظر می‌رسید محافظه‌کاران شانس زیادی برای پیروزی داشته باشند، ردصلاحیت‌ گسترده مخالفان چه دلیلی داشت؟ آیا حکومت در دوران جانشینی رهبر ۸۰ ساله ‌اش به سر می‌برد و به دنبال یکدست ‌سازی بیشتر است؟

 آیا اصلاح‌طلبان به سرنوشت نهضت ‌آزادی دچار شده‌ اند؟ در دوران پس از اعتراض‌ های سراسری در ایران انتخابات به چه معنایی است؟

براین هوک می گوید کمبود دارو در ایران نتیجه تحریم آمریکا نیست بلکه پول دارو را ایران صرف کارهای دیگر می کند .  

برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا همزمان با اعلام تحریم‌ های جدید علیه سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن علی اکبر صالحی، از ایجاد یک کانال جدید ارسال کمک ‌های انسان‌ دوستانه با همکاری دولت سوئیس خبر داده است. آقای هوک گفته هدف این کانال تسهیل ارسال اقلام بشردوستانه شامل دارو، مواد غذایی، کالاهای اساسی کشاورزی به ایران است

و  اما واکنش ایران به ادعای برایان هوک چیست؟ 

.

ایران سازوکار سوئیس-آمریکا برای واردات دارو را ناکافی دانست

در واکنش به تصمیم مشترک سوئیس و آمریکا برای ایجاد کانال مالی جهت صادرات دارو و اقلام ضروری به ایران، رئیس کل بانک مرکزی این سازوکار را ناکافی دانسته و خواستار دسترسی ایران به منابع مالی برای انجام اینگونه معاملات شده است.

روز گذشته مقامات آمریکا و سوئیس اعلام کردند برای تامین  نیاز ایرانیان به دارو و اقلام کشاورزی، کانال مالی ویژه‌ “مبادلات بشردوستانه سوئیس” را ایجاد کرده اند و مقادیری دارو ویژه بیماران مبتلا به سرطان و مورد استفاده در عمل پیوند اعضا به طور آزمایشی به ایران ارسال شده است.

رئیس بانک مرکزی  ایران گفته که داروی مبادله شده از محل منابع بانک مرکزی در یک بانک سوئیسی بوده است و خواستار آن شد که آمریکا  امکان مبادلات و ارسال منابع مالی به ایران را بدهد تا این کشور بتواند اقلام مورد نیاز خود را از خارج خریداری کند.

 در جشن منتقدان سینما در ایران ؛ همایون غنی‌ زاده جایزه‌اش را به پویا بختیاری تقدیم کرد

تندیس بهترین خلاقیت و استعداد درخشان به فیلم «مسخره باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده رسید.

همایون غنی‌زاده در سخنانی  گفت: ما هنرمندان  نمی توانیم بزودی جشنواره‌ ای داشته باشیم و دور هم جمع شویم. من جایزه ام را تقدیم می کنم به روح کشته در راه وطن، پویا بختیاری و خانواده محترم او .

مجلس نمایندگان آمریکا دو طرح مربوط به اختیارات جنگ را تصویب کرد

این مجلس پیشتر در روز ۹ ژانویه قطعنامه ای غیرالزام آور را تصویب کرده بود که می گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیش از اقدام بیشتر نظامی علیه ایران باید از کنگره اجازه بگیرد.

براساس این گزارش دمکرات ها گفته اند که این سه طرح در کنار هم، بر اختیارات کنگره براساس قانون اساسی در مورد مساله جنگ و صلح صحه می گذارد

جشن سده در کرمان و ممنوعیت ورود مسلمانان به جشن  

در ایران، شرکت در جشن‌ ها و مراسم اقلیت ‌های مذهبی برای مسلمانان ممنوع است. فقط یک استثنا وجود داشت و آن هم بهمن هر سال در کرمان و برای برگزاری جشن سده بود. 

تعدادی از مسلمانان با کارت دعوت رسمی اجازه ورود به سالن برگزاری جشن سده را داشتند. این کارت‌های دعوت را انجمن زرتشتی ‌ها چاپ و بین زرتشتی‌ ها توزیع می‌کرد تا دوستان مسلمانشان را دعوت کنند.

اکنون سه سال است که مجوز شرکت مسلمانان لغو شده است، هر‌چند به ‌رسم صد سال گذشته هنوز تعداد زیادی از مسلمانان کرمانی در بخش عمومی مراسم سده یعنی آتش زدن هیمه بزرگ شرکت می‌کنند.

سالیان سال است که بزرگ‌ترین جشن سده ایران در کرمان برگزار می‌شود. البته در تهران، اصفهان، شیراز، اهواز و یزد هم برگزار می‌شود و هیچ ‌جا به بزرگی کرمان نیست. 

حامد بهداد، بازیگر سینما و تلویزیون، در سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان، با اشاره به اعتراض‌های آبان گفت: «ما خود خود مردمیم، اسم‌ مزخرف سلبریتی را از روی صورت ما بردارید.»

شکایت انجمن پزشکان عمومی ایران از عامل آتش زدن کتاب پزشکی که یک روحانی افراط گرا است 

رییس انجمن پزشکان عمومی ایران از شکایت این انجمن از عباس تبریزیان، عامل سوزاندن کتاب پزشکی هاریسون، خبر داد.

«بدبین کردن مردم به دانش پزشکی ، تهدید علیه سلامت جامعه بوده و مستوجب برخورد قانونی است.»

دادستان کل کشور: مقدمات بازگرداندن تتلو از ترکیه به ایران به زودی فراهم خواهد شد 

دادستان کل کشور، از ادامه اقدامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی برای بازگرداندن امیرحسین مقصودلو، خواننده ایرانی، به ایران خبر داد و گفت که به زودی مقدمات آن فراهم می‌شود.

امیرحسین مقصودلو، خواننده ایرانی که با نام هنری خود «تتلو» شهرت دارد، چند روز قبل از سوی پلیس ترکیه بازداشت شده است و همچنان در بازداشت به سر می‌برد. بعد از بازداشت تتلو، رییس پلیس اینترپل جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که این خواننده به درخواست پلیس اینترپل ایران بازداشت شده است و در ایران محاکمه می شود . .

You may also like...

free shop sigara perabet giris burun dolgusu casino siteleri casinoslot bahisnow Bedava bonus 1xbet bedava bonus veren siteler canlı bahis siteleri güvenilir bahis siteleri amqsports.com bettingforward.com bonus veren siteler batman escort ankara escort eryaman escort etimesgut escort sex hatlari porno izle turbanlı porno porno izle bodrum escort istanbul escort buca escort