کیم یونگ اون، خواهر پرنفوذ کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی می‌گوید که آنها هم خواهان از سرگیری مذاکرات صلح با کره جنوبی هستند به شرط اینکه کره جنوبی دست از “سیاست‌های خصمانه اش” بردارد.

این اظهارات خانم کیم واکنشی به درخواست جدید کره جنوبی برای پایان دادن رسمی به جنگ دو کره و امضا یک پیمان صلح بین دو کشور است.

جنگ و درگیری که به تقسیم شبه جزیره کره منجر شد در سال ۱۹۵۳، با یک آتش‌بس متوقف شد و هیچ پیمان صلحی بین دو کشور بسته نشده است.

به همین دلیل، دو کشور از آن زمان همچنان در وضعیت جنگ هستند و در رابطه‌ای به سر می‌برند که گاه بسیار پر تنش شده است.

این هفته، مون جه-این رئیس جمهوری کره جنوبی پیشنهاد داد که دو کره و متحدان شان یعنی آمریکا که از کره جنوبی حمایت میکند و چین که بزرگترین متحد تجاری کره شمالی است به طور رسمی توافق نامه پایان جنگ را صادر کنند و صلح را به شبه‌جزیره بیاورند.

این پیشنهاد توسط یک وزیر ارشد کره شمالی اقدامی “زودهنگام” ارزیابی و بلافاصله رد شد.

اما امروز جمعه ۲۴ سپتامبر، در یک اقدام غیرمنتظره ، خانم کیم در بیانیه ای که از رسانه های دولتی کره شمالی منتشر شد، این ایده را “تحسین برانگیز” توصیف کرد.

البته او افزود که کره شمالی فقط در صورتی حاضر به مذاکره است که کره جنوبی دست از آنچه که “سیاست‌های خصمانه” خوانده شد، بردارد.

او در این بیانیه گفت: “آنچه که لازم است کنار گذاشته شود، برخوردهای دوگانه، تعصبات غیرمنطقی و عادت‌های بد و خصمانه ایست که در موجه جلوه دادن اقدامات خود در قبال تمرینات نظامی ما، انجام می‌دهند؛ تمرینات نظامی که در چارچوب حق دفاع از خود است.”

در ادامه بیانیه آمده: “فقط در صورت برآورده شدن چنین پیش شرطی است که می‌توان رو در رو نشست و موضوع مهم پایان جنگ را اعلام کرد.”

به تازگی کره جنوبی اولین موشک‌های بالستیک خود را که از زیردریایی پرتاب می‌شود آزمایش کرد؛ این آزمایش ساعاتی پس از آن بود که خبرگزاری رسمی کره شمالی از آزمایش موفقیت‌آمیز نوع جدیدی از موشک کروز دوربرد خبر داده بود.

کره شمالی همچنین به شدت از مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا که هر ساله برگزار می‌شود، انتقاد می‌کند.

آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی نشان‌دهنده ادامه پیشرفت برنامه تسلیحاتی این کشور است. کره شمالی می‌گوید این برنامه برای دفاع در برابر حمله احتمالی آمریکا ضروری است.

روابط دو کشور در پی شکست مذاکرات خلع سلاح کره شمالی که میان رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۹ جریان داشت، بهتر نشده است.

آقای مون، که تعامل با همسایه شمالی را از اصول برنامه ریاست جمهوری خود قرار داده است، قبلا اینگونه استدلال کرده است که پایان دادن به جنگ بین دو کشور و برقراری صلح، کره شمالی را به خلع سلاح اتمی تشویق خواهد کرد.

کره شمالی در مقابل، خواسته تا ابتدا تحریم‌های اقتصادی فلج کننده علیه کشورش لغو شود.

اما آمریکا بارها گفته که کره شمالی باید قبل از لغو تحریم‌ها ابتدا سلاح‌های هسته ای خود را نابود کند.

،نشست‌های دو به علاوه دو؛ سفر وزرای خارجه و دفاع آمریکا به ژاپن و کره جنوب