وزرای دارایی کشورهای پیشرفته عضو گروه هفت گفته‌اند که انتظار دارند در نشست خود در لندن به توافقی در مورد مالیات بر شرکت‌های چند ملیتی دست یابند.

انتظار می‌رود این توافق شامل حداقل نرخ مشترک مالیات بر شرکت‌ها باشد و غول‌های فناوری جهان مانند شرکت‌های آمازون و مایکروسافت را هدف قرار دهد.

اولاف شولتز، وزیر دارایی آلمان گفته است که این توافق “جهان را تغییر خواهد داد.”

آقای شولتز افزوده است که توافق بر سر یک نرخ ۱۵ درصدی به دولت‌های پیشرفت به بازپرداخت بدهی‌های سنگین ناشی از هزینه‌ حمایت اقتصادی در جریان شیوع کرونا کمک خواهد کرد. او گفته است که “”کاملا مطمئن” است که توافقی به دست خواهد آمد.

وی به بی‌بی‌سی گفت: “اگر در مورد حداقل مالیات برای شرکت‌ها به توافق برسیم باعث خواهد شد که مسابقه کنونی برای وضع پایین‌ترین مالیات بر شرکت‌های بزرگ خاتمه یابد.” اشاره او به نگرانی کشورهای پیشرفته در این مورد است که اگر کشوری مالیات سنگین‌تری بر این شرکت‌ها وضع کند، آنها از آنجا خارج شده و به کشورهای با مالیات کمتر می‌روند.

گوگل
گوگل هم یکی از شرکت‌های بزرگ فناوری دیجیتال است

وزیر دارایی آلمان گفته است که این توافق”به کشورهایی که در آنها زندگی می‌کنیم کمک خواهد کرد تا هزینه خدمات ضروری را تامین کنند به ویژه پس از بحران ناشی از شیوع کووید و منابع بزرگی که ما برای دفاع از سلامت مردم و دفاع از حیات اقتصادی کشورهایمان هزینه کردیم.”

برونو لومایر، وزیر دارایی فرانسه، از جمهوری ایرلند که با ۱۲.۵ درصد، یکی از کمترین نرخ مالیات بر شرکت‌ها در اتحادیه اروپا را دارد خواست “به توافق بپیوندد.”

البته وزیران هر دو کشور گفتند که رقم حداقل نرخ مالیات همچنان مورد اختلاف است.

آقای لومایر گفته است که نرخ ۱۵ درصد را “نقطه شروع” مذاکره می‌داند و افزوده است که نرخ بالاتر از این رقم مطلوب‌تر است.

آقای شولتز گفته است توافق بر سر ۱۵ درصد نقطه شروعی موثر و پس از سال‌ها حرکت در مسیرهای مختلف، “نقطه عطفی” در هماهنگی سیاست‌های مالیاتی خواهد بود.

ریشی سوناک، وزیر خزانه‌داری بریتانیا گفته که نسبت به دستیابی به توافق جهانی در مورد مالیات بر شرکت‌های فعال در صنایع دیجیتال قبل از نشست رهبران مالی جهان “اطمینان” دارد.

روز چهارشنبه ، ایالات متحده اعلام کرد که به تلافی مالیات بر شرکت‌های بزرگ فناوری آمریکایی، تعرفه‌هایی را برای حدود ۲ میلیارد دلار واردات از خارج، از جمله کالاهای وارداتی از بریتانیا اعمال می‌کند.

با این حال، دولت آمریکا اعمال این تعرفه را به مدت ۱۸۰ روز به حالت تعلیق درآورده تا به مذاکرات لندن و همچنین مذاکرات نشست رهبران کشورهای گروه ۲۰ ماه ژوئیه فرصت تصمیم‌گیری مشترک داده شود.

انتظار می رود آقای سوناک برای دستیابی به توافق در مورد مالیات بر شرکت‌ها اصرار کند.

آقای سوناک پیش از نشست گروه ۷ گفت که “حصول توافق جهانی در مورد مالیات بر شرکت‌های دیجیتال نیز از اولویت های مهم امسال بوده و ما می‌خواهیم این شرکت‌ها مالیات مناسب را به کشورهای مورد نظر بپردازند و امیدوارم به توافقی عادلانه با شرکای خود دست یابیم.”

وی افزوده است: “من مصمم هستم تلاش کنم تا برای مقابله با مهمترین چالش اقتصادی جهان متحد شویم و بسیار خوش‌بین هستم که در مذاکرات آخر هفته (شنبه و یکشنبه) نتایج مشخصی به دست می‌آوریم.”