روز سوم دادگاه استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا آمریکا با جمع‌بندی نمایندگان دموکراتی که در نقش دادستان حضور یافته‌اند به پایان رسید و آنها هشدار دادند که چنانچه دونالد ترامپ به علت یورش ۶ ژانویه به کنگره محکوم نشود، در انتخابات بعدی ریاست جمهوری – ۲۰۲۴ – در صورت نامزد شدن فرصت خواهد یافت که اگر شکست خورد، دوباره هوادارانش را علیه نتایج انتخابات و کنگره “بشوراند”.

۹ نماینده دموکرات که تحت مدیریت جیمی رسکین، نماینده ایالت مریلند از ظهر سه‌شنبه گذشته ادله و شکواییه خود را برای ۱۰۰ سناتور مجلس سنا ایراد می‌کردند، عصر پنجشنبه، ۱۱ فوریه، مباحث خود را به پایان بردند تا از فردا، جمعه ظهر، وکلای آقای ترامپ دفاعیات خود را آغاز کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، متهم است که با طرح ادعای تقلب در انتخابات نوامبر سال گذشته و اصرار بر آن بدون ارایه هیچ گونه شواهد محکمه‌پسندی، هواداران خود را علیه مسئولان انتخاباتی در ایالت‌های مختلف، اعضای کنگره آمریکا، و حتی معاون خود، مایک پنس، “شورانده” و در نهایت هم در روز ششم ژانویه آنها را با “هدف یورش و متوقف کردن ثبت رسمی نتایج انتخابات” به سوی کنگره “گسیل کرده” است.

یک هفته پس از آن حمله (۱۳ ژانویه) نمایندگان دموکرات در حالی که ۱۰ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان هم همراه آنها شده بودند به استیضاح آقای ترامپ رای مثبت دادند اما میج مک‌کانل، رئیس وقت این مجلس اعلام کرد که جلسات محاکمه زودتر از روز ۱۹ ژانویه برگزار نخواهد شد. با این تصمیم، عملا برگزاری جلسات دادگاه استیضاح دوم به بعد از مراسم تحلیف جو بایدن در روز ۲۰ ژانویه موکول شد و با توافق رهبران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه به روز ۹ فوریه موکول شد

در سه روز گذشته، ۹ نماینده دموکرات که در قامت دادستان‌های این محاکمه حاضر شده‌اند، در مجموع به مدت ۱۳ ساعت تلاش کردند دونالد ترامپ را “منحصرا و مستقیما” مسئول وقایع ششم ژانویه معرفی کنند.

آنها در روز آخر به ۱۰۰ سناتوری که در مقام هیات منصفه در این جلسات حاضر شده‌اند هشدار دادند که برخلاف ادعای وکلای مدافع آقای ترامپ، آنها “به دنبال حذف رئیس جمهوری قبلی از حضور در انتخابات بعدی” نیستند بلکه “نگران آنند که اگر او دوباره در انتخابات شکست بخورد، هوادارانش را یک بار دیگر علیه کنگره و حکومت بشوراند”.

بیشتر بخوانید

جوزف نگیوس
جوزف نگیوس، جوان‌ترین نماینده دموکرات عضو تیم ۹ دادستان استیضاح، بارها نسبت به تکرار وقایعی چون یورش ۶ ژانویه در صورت محکوم نشدن دونالد ترامپ هشدار داد

جمع‌بندی دادستان‌ها چه بود؟

۹ نماینده دموکرات مجلس نمایندگان که با مدیریت جیمی رسکین، نماینده دموکرات از ایالت مریلند، در نقش دادستان‌ها شکواییه خود را طرح کردند در روز آخر تلاش کردند ضمن تاکید مجدد بر “هدایت آگاهانه و عامدانه” مهاجمان کنگره از سوی آقای ترامپ، وکلای مدافع او را در معرض چند پرسش قرار دهند.

جیمی راسکین در جمع‌بندی نهایی خود گفت امیدوار است وکلای دونالد ترامپ دیگر درباره قانونی یا غیرقانونی بودن این جلسات بحث نکنند چرا که به گفته او: “این قضیه تمام شده و درباره‌اش رای گیری هم انجام شد و تصویب شد”.

او در عوض از وکلای آقای ترامپ خواست که به این پرسش‌ها جواب دهند:

  • چرا دونالد ترامپ – در روز ۶ ژانویه – دست کم برای دو ساعت بعد از اطلاع از شورش و خشونت در کنگره، به عنوان فرمانده کل قوا، اقدامی برای جلوگیری از آن نکرد؟
  • چرا آقای ترامپ برای ساعت‌ها (دست کم ۲ ساعت) هیچ پیام و اظهارات عمومی خطاب به هوادارانش مبنی بر توقف حمله و تخلیه کنگره انجام نداد؟
  • چرا رئیس جمهوری با وجود اطلاع از وضعیت پلیس کنگره و کم آوردن این نیرو در برابر خیل مهاجمان، دست کم دو ساعت برای ارسال کمک به آنها کاری نکرد؟
  • چرا در روز ششم ژانویه آقای ترامپ خشونت و شورش علیه کنگره را محکوم نکرد و آن روز هرگز چیزی در این باب نگفت؟
  • و سوال آخر این که، اگر فرض کنیم که رئیس‌جمهوری مسئول تشویش و ترغیب یورش به کنگره بوده، آیا رفتار او مطابق آنچه در تعریف استیضاح در قانون آمده مصداق “فعل مجرمانه و رفتار غیرقابل قبول” می‌شود.
جیمی رسکین
جیمی رسکین، نماینده دموکرات مریلند مدیریت تیم دادستان‌ها در جلسات را بر عهده داشت

نام ایران در میانه استیضاح دوم ترامپ

دموکرات‌ها در سومین روز ارایه ادله خود برای استیضاح دوم دونالد ترامپ به تبعات رفتار او در دو ماه پس از انتخابات نوامبر و بازتاب جهانی تصاویر مربوط به یورش به کنگره در روز ۶ ژانویه پرداختند.

آنها علاوه بر بیانیه‌های تمسخرآمیز مسکو و پکن، به اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم پرداختند که به بهانه تصاویر یورش به کنگره، دموکراسی آمریکایی را «مضحک» خوانده و گفته بود حتی متحدان آمریکا در حالی «خندیدن» به اوضاع کشوری هستند که خود را رهبر جهان آزاد می‌خواند.

دادستان‌ها چه قدر شانس پیروزی دارند؟

روز گذشته، چهارشنبه ۱۰ فوریه، هم در روز دوم جلسات محاکمه استیضاح، دموکرات‌ها استدلال کردند دونالد ترامپ دقایقی قبل از حمله روز ششم ژانویه با تکرار ادعای دروغین در خصوص به سرقت رفتن نتیجه انتخابات ۲۰۲۰، «بذر آن حمله مرگبار را کاشت.»

جوزف نگیوس، یکی از دادستان‌ها گفت: “ترامپ در بهار گذشته متوجه شد که می‌تواند در انتخابات نوامبر شکست بخورد و شروع به کاشت بذر خشم در بین طرفداران خود کرد و گفت که فقط در صورت دزدیده شدن آرا ممکن است شکست بخورد.”

این نماینده دموکرات ایالت کلورادو افزود: «اگر ما بخواهیم از جمهوری خود محافظت کنیم و از تکرار چنین واقعه‌ای پیشگیری کنیم ، او باید محکوم شود.»

طرف دموکرات روز چهارشنبه تصاویر تازه از واقعه ششم ژانویه را پخش کرد که نشان می‌داد مایک پنس، معاون وقت رئیس‌جمهوری برای آن که هدف مهاجمان قرار نگیرد از صحن سنا به سرعت منتقل شد. دموکرات‌ها همچنین فایل‌های صوتی ماموران پلیس که در محاصره مهاجمان بودند را پخش کردند.

بیشتر بخوانید

وکلای دونالد ترامپ
بروس کستر و دیوید شوئن (چپ) دو وکیل اصلی آقای ترامپ گفته‌اند بنا ندارند از هر ۱۶ ساعت وقت خود برای دفاع از موکلشان استفاده کنند

با این حال، بروس کَستُر وکیل دونالد ترامپ یورش به کنگره را محکوم کرده و گفته است که مسئولان آن واقعه باید محاکمه شوند، اما استدلال کرده گناه این تراژدی نباید به گردن آقای ترامپ انداخته شود.

دموکرات‌ها برای محکوم کردن دونالد ترامپ به حمایت حداقل ۱۷ سناتور جمهوریخواه نیاز دارند. بسیاری از ناظران بعید می‌دانند که این تعداد جمهوری‌خواه به اردوی دموکرات‌ها بپیوندند.

بنابر توافق میان چاک شومر، رهبر دموکرات مجلس سنا و میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان این مجلس، دو طرف هر کدام ۱۶ ساعت برای ارایه شکواییه و دفاعیات خود وقت دارند.

دموکرات‌ها روز پنجشنبه پس از ۱۳ ساعت به طرح شکواییه خود خاتمه دادند و از فردا، جمعه نوبت به وکلای آقای ترامپ می‌رسد هر چند آنها گفته‌اند قصد ندارند بیش از یک روز “وقت سنا” را بگیرند.

به نطر می‌رسد آنها که همراهی ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه با ۵۰ دموکرات برای محکومیت آقای ترامپ را تقریبا “غیرممکن” می‌دانند نیازی به استفاده از ۱۶ ساعت فرصت خود نمی‌بینند.

پس از اتمام دفاعیه آنها، دو طرف فرصت خواهند داشت شاهدان احتمالی را به صحن سنا دعوت کنند. در غیر این صورت، ۱۰۰ سناتور مجلس سنا به رای خواهند نشست و درباره محکومیت یا تبرئه آقای ترامپ تصمیم‌گیری خواهند کرد.