دادگاهی در ایالت واشنگتن دستور اجرایی ترامپ را متوقف کرد

دادگاهی در ایالت واشنگتن آمریکا موقتا دستور اجرایی رئیس جمهور آمریکا دایر بر ممنوعیت ورود مسافران از هفت کشور ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی را متوقف کرده است.
در عین حال دادگاه دیگری در ایالت ماساچوست از تمدید دستوری مشابه برای توقف اجرای دستور دونالد ترامپ که شنبه پیش صادر شده بود خودداری کرده است.
قاضی جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن عصر جمعه علیه ادعای وکلای دولت رای داد که می گفتند ایالت ها جایگاه حقوقی لازم برای به چالش گرفتن دولت فدرال در این زمینه را ندارند.
قاضی روبارت گفت: “ایالت واشنگتن نشان داده است که این دستور آسیب های فوری و غیرقابل جبران به بار می آورد.”
دستور دونالد ترامپ در روز جمعه گذشته با اعتراضات گسترده و محکومیت سازمان ملل و سایر کشورها روبرو شد اما دولت آمریکا استدلال کرد که باعث امنیت بیشتر این کشور می شود.
واشنگتن اولین ایالتی بود که شکایتی را علیه دستور آقای ترامپ تسلیم دادگاه کرد. باب فرگوسن دادستان این ایالت گفت که دستور ترامپ باعث زیان قابل توجه ساکنان این ایالت می شود و در عمل تبعیض روا می دارد. ایالت مینه سوتا هم بعد به این شکایت پیوست.
این دو ایالت هم اکنون موقتا می توانند از اجرای دستور مهاجرتی ترامپ خودداری کنند تا زمانی که دادگاه سر فرصت شکایت رسمی آنها در این مورد را بررسی کند.
این شکایت می گوید که دستور دولت غیرقانونی و ناقض قانون اساسی است.
آقای فرگوسن دادستان ایالتی در دادگاه گفت: “ایالت واشنگتن علاقه عمیقی به حفاظت از ساکنان این ایالت در برابر آسیب های ناشی از تبعیض غیرمنطقی که در دستور (ترامپ) گنجانده شده دارد.”
وکلای دولت فدرال استدلال کرده اند که کنگره حق تصمیم گیری در مورد مسائل امنیت ملی و کنترل مهاجرت را به رئیس جمهور داده است.
در شکایت واشنگتن و مینه سوتا آمده است که آقای ترامپ با شعار منع کردن ورود مسلمانان مبارزه می کرد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com