گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌گوید که در پس سفر اخیر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق توطئه‌هایی خوابیده است، از تلاش برای حمایت از دولت شیعه این کشور و اهداف اقتصادی مخفی گرفته تا برنامه‌ای برای ترویج یک دین ابراهیمی “جعلی” جدید در بین مسلمانان.

نخستین اظهار نظر رسمی این گروه درباره سفر سه روزه پاپ – که بین روزهای پنجم و هشتم مارس برگزار شد – در سرمقاله هفته‌نامه النبا (شماره ۲۷۷) در ۱۱ مارس منتشر شد. این هفته‌نامه از طریق کانال‌های ارتباطی داعش در پیام‌رسان‌های تلگرام و راکت‌چت منتشر شد.

این گروه شور و شوق پیرامون سفر پاپ را محکوم کرد و گفت که این سفر چیزی جز یک گشت تبلیغاتی برای تحمیل “عقاید صلیبی” جدید به مسلمانان نبود.

داعش مدعی شد که این سفر با هدف حمایت از دولت شیعه عراق ترتیب داده شده بود و مخل منافع سنی‌ها بود، حرفی که از چند روز پیش از آن در بین نیروهای جهادی در اینترنت فراگیر شده بود. مخصوصا دیدار پاپ با آیت‌الله سیستانی در شهر نجف از نظر جهادی‌ها نشانه اتحاد مسیحیان و شیعیان علیه سنی‌ها بود.

“اتحاد” شیعیان و مسیحیان

سرمقاله هفته‌نامه داعش در قدم اول به این موضوع پرداخت.

به گفته این سرمقاله “شکی نیست که بازدید پاپ از دولت رافضی… حاوی پیام تایید و حمایت از این نظام خودکامه جنایتکار است.”

این سرمقاله در ادامه می‌گوید که سفر پاپ که شامل بازدید از برخی شهرها و اماکن تاریخی و مذهبی مهم سراسر کشور می‌شد با این هدف طراحی شده بود که نشان دهد عراق تحت حاکمیت شیعیان کشوری امن و باثبات است.

داعش سعی می‌کند که این تلاش‌ها را به توطئه‌ای دیگر وصل کند: این که در پس این سفر یک هدف پنهان اقتصادی قرار دارد.

“برای ما عجیب نخواهد بود اگر این سفر ظاهرا مذهبی فرمانروای خودکامه مسیحیان دلایل صرفا اقتصادی داشته باشد، و کسی به منظور حمایت از دولت رافضی خرج کامل آن را پرداخت کرده باشد تا بلکه در ازای این حمایت قراردادهای کلان اقتصادی را تصاحب کند، مساله‌ای که شاید در آینده مشخص شود.” این سرمقاله با ارجاع به توافق‌های “پنهان” گذشته اشاره می‌کند که چنین قراردادهایی شاید با شرکت‌های آمریکایی یا اروپایی بسته شود.

“یک دین جدید”

در این سرمقاله ابراز امیدواری شده است که پاپ دیگر به هیچ کشور مسلمانی سفر نکند
داعش ابراز امیدواری کرده که پاپ دیگر به هیچ کشور مسلمانی سفر نکند

در این سرمقاله به موضوع دیگری نیز پرداخته شده است؛ تلاش‌های پاپ برای ترویج یک دین “جدید” و “جعلی” بین مسلمانان.

گروه داعش در این سرمقاله به بازدید پاپ از ویرانه‌های شهر باستانی اور اشاره می‌کند که بر اساس باورهای سنتی زادگاه ابراهیم بوده است، شخصیتی که مروج یکتاپرستی محسوب می‌شود. ریشه‌های یهودیت، مسیحیت و اسلام به ابراهیم بازمی‌گردد.

اور در جنوب عراق قرار دارد و پاپ در آنجا با برگزاری مراسم دعایی با حضور پیروان ادیان مختلف خواهان برابری، همکاری و مدارا بین مذاهب شد – پیامی که قبلا هم از طرف او ترویج شده بود، از جمله در سفرهایش به کشورهای عمدتا مسلمان‌نشین.

داعش می‌گوید که پاپ دارد یک دین تلفیقی را طرح‌ریزی می‌کند که مدعی است از یکتاپرستی ابراهیم مشتق می‌شود و می‌خواهد با تحمیل آن به مسلمانان آن‌ها را از اسلام دور کند.

سفر پاپ به عراق چه پیامی برای شیعیان دارد؟

به گفته این گروه، تمامی مقاصد پاپ نمادین بود و در راستای همین هدف انتخاب شده بود.

“در جنوب عراق، پاپ به دین جدیدی دعوت کرد که بر پایه بی‌اعتقادی و بی‌خدایی بنا شده است و از پیروان ادیان ابراهیمی می‌خواهد گرد هم بیایند؛ دینی که از طرف یهودیان، صلیبیون و متحدان مسلمان مرتدشان تبلیغ می‌شود. این همان چیزی است که با عنوان ‘دین ابراهیمی’ خطابش می‌کنند.”

در این سرمقاله از ابراهیم و یکتاپرستی او تمجید شده است و او را از “چندخدایی” مسیحیانی که به تثلیث اعتقاد دارند و شیعیانی که امامان را تکریم می‌کنند جدا کرده‌اند.

داعش گفت که “آغاز این دعوت تحت حکومت رافضی‌ها در عراق و رهبر خودکامه آن‌ها یعنی سیستانی نشان می‌دهد” که پاپ و کسانی که این دین جدید را هدایت می‌کنند تصمیم گرفته‌اند که از شیعیان برای ترویج این “مذهب جعلی” استفاده کنند تا دیگر مسلمانان نیز به آن بپیوندند.

موصل

در این سرمقاله اشاره مختصری نیز به سفر پاپ به اماکنی در نزدیکی موصل شده است که بین ژوئن ۲۰۱۴ و ژوئیه ۲۰۱۷ پایگاه اصلی قدرت داعش در عراق بود.

پاپ در ویرانه‌های کلیسای حوش البیعه مراسم دعا برگزار کرد
پاپ در ویرانه‌های کلیسای حوش البیعه مراسم دعا برگزار کرد

به گفته این گروه، بازدید پاپ از این شهر و برگزاری مراسم دعا در کلیساها و خرابه‌های ساختمان‌هایش حاوی “پیامی از طرف صلیبیون” بود.

“برافراشته شدن صلیب پلید توسط پاپ بر فراز ویرانه‌های ساختمانی‌هایی که توسط متحدانش در دولت عراق تخریب شده‌اند… حاوی این پیام بود که کارزار صلیبیون علیه داعش صرفا نبردی بود برای ریشه‌کن کردن شریعت الله و جایگزین کردن آن با دینی چندخدایی.”

اهداف پاپ از سفر به عراق چیست؟

این سرمقاله متعهد شده است که داعش بار دیگر صلیب‌ها را در موصل پایین خواهد کشید و کلیساهای آن را ویران خواهد کرد، “همان‌طور که قبلا کردیم”.

پاپ روز ۷ مارس در ویرانه‌های کلیسای حوش البیعه در استان نینوا که موصل مرکز آن است مراسم دعا برگزار کرد. او از مسیحیانی که خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند خواست که به موصل بازگردند و نقش موثری در جامعه ایفا کنند.