دانشگاه امپریال کالج لندن در یک تحقیق تازه تخمین زده که خطر ابتلای مجدد به سویه اومیکرون کرونا حدود ۵/۴ برابر بیشتر از سویه دلتاست.

این گزارش می‌گوید مدارکی موجود نیست که نشان دهد سویه اومیکرون نسبت به سویه دلتا ملایم‌تر باشد؛ هر چند داده‌‌ها نشان می‌دهد موارد بستری بیمارستانی در بریتانیا تا کنون محدود بوده است.

در نتیجه گیری این گزارش آمده میزان ایمنی ایجاد شده در ابتلاهای بعدی با اومیکرون تا حدود ۱۹ درصد هم ممکن است کاهش یابد.

این گزارش بر اساس داده‌های سازمان خدمات درمانی ملی بریتانیا و موسسه امنیت سلامتی این کشور به دست آمده؛ داده‌هایی که تمامی مواردی را که بین ۲۹ نوامبر تا ۱۱ دسامبر بر اساس معیارهای قطعی کووید آنها مثبت اعلام شده بود، دربر می‌گیرد.

بر اساس آنچه گفته شده سویه جدید می‌تواند حتی ایمنی ایجاد شده با دو دوز واکسن را هم از بین ببرد.

اومیکرون

منبع تصویر، GETTY IMAGES

صفهای طولانی در مراکز سرپایی تزریق واکسن کرونا ایجاد شده است

شیوع در حدود نود کشور

این گزارش در حالی منتشر شده که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید سویه جدید کووید در دست‌کم ۸۹ کشور شناسایی شده است و سرعت شیوع آن از دلتا بسیار بیشتر است.

بنابر اعلام این نهاد وابسته به سازمان ملل، شیوع اومیکرون ظرف فقط سه روز، ۲ برابر می‌شود.

هشدارها در این باره در حالیست که اومیکرون در بعضی کشورها سریعا در حال افزایش است و رکوردهایی را هم حتی از زمان آغاز همه‌گیری کووید به جا گذاشتهاست.

در آمریکا، این سویه با سرعت در حال گسترش است و نیویورک بالاترین رقم ابتلای روزانه به کووید را ثبت کرده است.

دیروز تعداد موارد ابتلا به این بیماری به بالای ۲۱ هزار نفر رسید که رکورد قبلی در این ایالت که مربوط به ژانویه بود را شکست.

تا کنون ۸۰۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به کووید جان خود را در آمریکا از دست داده‌اند.

در بریتانیا هم قرار است تا پیش از شروع هفته آینده کمیته اضطراری در این باره تشکیل جلسه دهد؛ افزایش شیوع این بیماری در اروپا به موجی از نگرانی‌ها دامن زده است.

بریتانیا در حال حاضر بیشترین موارد ابتلا به اومیکرون را در اروپا دارد و روز جمعه تعداد مبتلایان به سویه اومیکرون در بریتانیا ۱۵ هزار نفر اعلام شد؛ در این روز تعداد کلی مبتلایان به کووید بیش از ۹۳ هزار نفر اعلام شده بود.

مشاوران علمی دولت بریتانیا می‌گویند برای کاهش موارد بستری بیمارستانی باید سریعا محدودیت‌هایی را اجرا کرد در غیر اینصورت ممکن است این موارد بستری “به روزانه ۳۰۰۰ نفر در انگلستان هم برسد.”

بی‌بی‌سی به مدارک درز کرده‌ای از جلسه گروه مشاوره علمی برای موارد اضطراری دست یافته که دو روز پیش برگزار شده بود.

در این گزارش آمده هنوز درباره موارد بستری بیمارستانی مبتلایان به اومیکرون در آینده “عدم قطعیت” زیادی وجود دارد.

بالاترین رقم متوسط بستری روزانه بیمارستانی مربوط به ماه ژانویه است که ۳۷۰۰ نفر بود؛ این ارقام بر اساس میزان متوسط هفتگی محاسبه شده‌اند.

تعداد موارد بستری بیمارستان رو به افزایش است و این هفته به روزی ۸۱۵ نفر رسیده است؛ این رقم هفته پیش ۶۹۶ مورد بود.

در پی هشدار دولت نسبت به شیوع سریع ویروس اومیکرون و لزوم تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا، مراکز سرپایی تزریق واکسن پرازدحام گزارش شده است.

در بعضی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه هم مقررات جدیدی در اماکن عمومی به اجرا درآمده و از پایان ژانویه دوز سوم واکسن برای بعضی اصناف اجباری اعلام شده است.