در بحبوحه افزایش تنش بین غرب و روسیه بر سر اوکراین، دانمارک روز پنجشنبه ۱۰ فوریه اعلام کرد که آماده است به عنوان بخشی از توافقنامه دفاعی دوجانبه جدید با ایالات متحده، اجازه دهد نیروهای نظامی آمریکا در خاک دانمارک حضور یابند.

این عضو ناتو که یکی از نزدیک‌ترین متحدان اروپایی واشنگتن در دهه اخیر بوده در جنگ عراق نیز حضور داشته و در حمله به این کشور در کنار ایالات متحده شرکت کرد.

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک روز پنجشنبه این مطلب را در جمع خبرنگاران مطرح و تاکید کرد که واشنگتن با دانمارک تماس گرفته و انجام چنین همکاری دفاعی دوجانبه‌ای را پیشنهاد کرده است. خانم فردریکسن در ادامه افزود: «ماهیت این همکاری هنوز به صورت دقیق تعریف نشده اما می‌تواند شامل حضور نیروهای آمریکایی، تسلیحات و تجهیزات نظامی در خاک دانمارک باشد.

نخست وزیر دانمارک همچنین افزود: «مذاکرات با آمریکا نتیجه بحران کنونی روسیه و اوکراین نیست اما در عین حال باید تاکید کرد که این بحران نیاز به چنین همکاری‌هایی را بیشتر نشان می‌دهد.»

در همین راستا، مورتن بودسکوف، وزیر دفاع دانمارک نیز روز پنشجبنه در یک نشست خبری در خصوص همکاری میان این کشور و ایالات متحده، ناتو و آمریکا را تضمین کننده امنیت دانمارک دانست و افزود: «به همین خاطر است که وقتی ارزش‌های غربی مانند دموکراسی و آزادی در معرض خطر باشند ما هم به نیروهای آمریکایی می‌پیوندیم.»