دانیال خوشرو به دلیل حمله پلیس و حراستی‌ها کشته شد

8

شامگاه پنجشنبه، اول تیر (۲۲ ژوئن)، بر اثر حمله خشن ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و نیز حراست مجتمع توریستی آبادگران مشهد به حاضران در مهمانی خصوصی، یک جوان از طبقه ششم مجتمع توریستی آبادگران مشهد به پایین پرت شد و جان خود را از دست داد.

بررسی‌های ایندیپندنت فارسی و گفت‌وگو با خبرنگاران محلی در مشهد نشان می‌دهد دانیال خوشرو، جوان ۲۵ ساله‌ای که جانش را در این حادثه از دست داد،  در پی مشاهده ضرب‌وشتم دوستانش به دستخشونت ماموران پلیس و نیروهای حراست مجموعه، قصد گریز از این محل را داشت که ناگهان از سالن پذیرایی مجتمع به پایین سقوط کرد.

منبع مطلع ایندیپندنت فارسی می‌گوید: «ابتدا ماموران حراست مجتمع آبادگران به بهانه برگزاری مهمانی یا پارتی مختلط و بدون داشتن هیچ‌گونه حکم قضایی، با چوب و باتوم وارد این منزل شدند. در ادامه نیز ماموران نیروی انتظامی مشهد وارد شدند و دو گروه سرکوبگر به ضرب‌وشتم دختران و پسرانی پرداختند که تنها جرمشان حضور در این دورهمی خصوصی بود. دانیال خوشرو که این صحنه‌ها را دید، خواست فرار کند، اما متاسفانه پایش سر خورد و به طبقه همکف سقوط کرد و درجا جان باخت. این اتفاق درواقع یک قتل حکومتی دیگر است، چون ماموران پلیس و ماموران حراست مجموعه با حملات وحشیانه و غیرقانونی‌شان موجب فرار دانیال و رقم خوردن این اتفاق تلخ شدند.»

مجتمع‌های توریستی آبادگران در ایران، متعلق به شرکت رفاه و گردشگی وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی است. نکته جالبی که خبرنگاران مشهدی در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی به آن اشاره کردند، این است که مصطفی شریف، مدیرعامل مجتمع‌های توریستی آبادگران که نیروهای حراست آن دختران و پسران مشهدی را هدف خشونت و ضرب‌وشتم قرار دادند، درحال حاضر در یک سفر توریستی در شهر ساحلی آنتالیای ترکیه است.

یکی از خبرنگاران مشهدی در این‌باره گفت:‌ «از روز پنجشنبه تاکنون هیچ‌یک از ماموران پلیس یا ماموران حراست مجموعه آبادگران به مراجع قضایی احضار نشده‌اند و فقط کسی که منزل را برای این مهمانی اجاره کرده بود، زندانی است. آثار ضرب‌وجرح هم همچنان روی بدن این شهروند زندانی وجود دارد و مقام‌های قضایی و امنیتی‌ها احتمالا می‌خواهند ابتدا آثار کتک خوردن را از بین ببرند و بعد جلسه‌های بازپرسی و دادگاه را برگزار کنند. به ‌هرحال، مشهدِ ما را تبدیل به جزیره‌ای خودمختار کرده‌اند و مدیران علم‌الهدی هر غلطی که بخواهند، می‌کنند.»

این خبرنگار همچنین گزارش روزنامه قدس مشهد، وابسته به آستان قدس رضوی، را که مدعی وجود مشروب الکلی در این مهمانی شده بود، تکذیب کرد و یادآور شد که پس از انجام آزمایش الکل در محل مهمانی به دست ماموران پلیس، مشخص شد هیچ‌یک از حاضران در مهمانی مشروب الکلی صرف نکرده‌‌اند.

چهره‌ها و عوامل مذهبی شیعه، شهر مشهد را به دلیل وجود مزار امام هشتم شیعیان در آن، «مشهد مقدس» می‌خوانند و از جمله به همین دلیل، به دستور احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه این شهر، نیروهای انتظامی و سرکوبگر جمهوری اسلامی، در قیاس با بسیاری از شهرهای دیگر ایران، خشونت‌ و سرکوب شدیدتری علیه آزادی‌های شخصی شهروندان مشهد اعمال می‌کنند.

مقام‌های قضایی مشهد از شامگاه پنجشنبه تاکنون هیچ توضیح یا بیانیه‌ای درباره این پرونده و دلیل یورش ناگهانی و ضرب‌وشتم غیرقانونی جوانان به دست ماموران انتظامی و امنیتی، ارائه نداده‌اند و خبر بازداشت یا احضار قضایی هیچ‌یک از ماموران انتظامی و نیروهای حراست مجموعه آبادگران مشهد نیز منتشر نشده است.

همچنین قاضی ویژه قتل در مشهد نیز جمعه، دوم تیر (۲۳ ژوئن)، دستور پلمپ این واحد مسکونی را که مهمانی در آن برگزار شده بود، صادر کرد.

بر اساس تصویر اعلامیه ترحیم دانیال خوشرو که برای ایندیپندنت فارسی ارسال شده است، مراسم تشییع این جوان ۲۵ ساله روز یکشنبه، چهارم تیر (۲۵ ژوئن)، در حرم امام هشتم شیعیان برگزار شده و مراسم سوم و هفتم او نیز قرار است در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در هتل پارک حیات در منطقه طرقبه مشهد برگزار شود.

پیش‌تر، جواد ظریف، وزیر خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران، در برابر خبرنگاران خارجی مدعی شد شهروندان ایرانی اجازه دارند در منازل شخصی خود «مهمانی مختلط برگزار کنند یا مشروبات الکلی مصرف کنند»، اما تکرار ممتد حمله‌های نیروهای بسیج و پلیس از ابتدای انقلاب ۵۷ تاکنون به مراسم‌های ازدواج یا تولد یا مهمانی‌های خصوصی ایرانیان، کذب بودن ادعای وزیر دولت روحانی را ثابت می‌کند.

در یکی از تازه‌ترین موارد از جان باختن شهروندان ایرانی بر اثر حمله نیروهای سرکوبگر به بهانه حفظ حجاب اجباری، سوم اردیبهشت،‌ در باغ شازده ماهان در کرمان، حمله گروهی از نیروهای بسیج به اعضای خانواده‌ای که از هرمزگان به این شهر سفر کرده بودند، به جان باختن زنی میانسال به نام «کلثوم افتاده‌پور» منجر شد.

از شهریور سال گذشته خورشیدی که قتل حکومتی مهسا امینی به دست نیروهای گشت ارشاد در تهران، خیزش سراسری ایرانیان را علیه نظام جمهوری اسلامی دامن زد، همچنان زنان پرشماری در ایران می‌کوشند با تهدیدها و سرکوب‌های نظام به‌منظور تحمیل حجاب اجباری مبارزه کنند و با پوشش اختیاری خود در خیابان‌های ایران حضور یابند.