همزمان با نخستین سال‌روز انفجار سهمگین بندر بیروت و در حالی که وضعیت اقتصادی و سیاسی لبنان به‌شدت وخیم است، دبیرکل حزب‌الله گفت که این حزب آماده واردات سوخت از ایران «برای کمک به مردم لبنان» است.

به گزارش سایت‌های خبری لبنان، حسن نصرالله، شامگاه سه‌شنبه، دوازدهم مرداد، در دیدار با واعظین شیعه در آستانه ماه محرم، تأیید کرد که هیئتی از سوی حزب‌الله در روزهای جاری در ایران به سر می‌برد و برای پیشبرد این برنامه‌ها در حال مذاکره با مقامات ایران است.

به گفته وی، واردات سوخت «به زودی، چه زمینی و چه دریایی» آغاز خواهد شد.

حسن نصرالله تأکید کرد که «سازوکار واردات سوخت ایجاد شده است». اما وی توضیح بیشتری در این باره نداد.

دبیرکل حزب‌الله همچنین خبر داد که برای جبران کمبود شدید دارو در لبنان، واردات دارو از ایران نیز به عنوان اولویت، در دستور کار حزب‌الله است.

حسن نصرالله مخالفت‌های برخی از احزاب لبنانی و هواداران آنها را نسبت به ایفای نقش فعال‌تر ایران در لبنان، به «کارزارهای تحریک‌آمیز» نسبت داد و گفت که حزب‌الله، به عنوان یک حزب فعال در صحنه سیاست لبنان، به شرایط و «توطئه‌هایی که با هدف ایجاد تفرقه میان ملت در جریان است» وقوف دارد … و هرگز وارد جنگ داخلی نخواهد شد».

در روزهای گذشته برخی از سایت‌های لبنانی از اعزام هیئت حزب‌الله به تهران خبر داده بودند. ارزیابی می‌شود سخن از هیئتی است که قرار است روز پنج‌شنبه، چهاردهم مرداد، در آیین رسمی تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران، در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشته باشد.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف به تشکیل دولت جدید لبنان، یا مسئولان دولت انتقالی این کشور، ظاهراً هنوز نسبت به اظهارات حسن نصرالله در خصوص واردات احتمالی سوخت و دارو از ایران، واکنشی نشان نداده‌اند.

اما برخی از فعالان مسیحی مارونیِ نزدیک به میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، در دوره اخیر، گفته بودند سیاستمداران لبنانی مخالف با ایران، جایگزین دیگری به جای کمک‌های ایران، پیدا نکرده‌اند و از این‌رو باید با پیشنهاد حسن نصرالله که بارها در دوره اخیر خواهان دریافت سوخت از ایران شده، موافقت کرد